Naga MarketsSaudyjski fundusz majątkowy chce działać w ramach każdej puli inwestorów, która wyłoni się w momencie rozpoczęcia przez Teslę odkupu własnych akcji z rynku, o czym informował w zeszłym tygodniu Elon Musk. W tym tygodniu rynek ma poznać dodatkowe plany miliardera odnośnie zwiększenia kontroli nad spółką produkującą elektryczne samochody.


Fundusz Inwestycji Publicznych Królestwa Saudyjskiego, który niedawno objął 5% udziałów w Tesli, bada, w jaki sposób może być zaangażowany w potencjalną transakcję, według osób znających plany instytucji. Według wstępnych wyliczeń wynika, że buyout może być warty nawet 82 miliardów dolarów co oznacza, że Tesla będzie musiała skorzystać z dodatkowych źródeł finansowania.

Te artykuły również Cię zainteresują
Członkowie zarządu Tesli przygotowują się w tym tygodniu do spotkania z doradcami finansowymi w celu oceny propozycji Elona Muska. Sam zainteresowany ma ponoć nadzieję, że uda mu się uniknąć pojawienia kilku dużych udziałowców w spółce i zamiast tego wolałoby zebrać fundusze od większej grupy, aktywnie pozyskując potencjalnych inwestorów, w tym zarządzających aktywami.

Tweet właściciela Tesli o chęci skupu akcji oraz stwierdzenie, że środki na ten cel są zabezpieczone wstrząsnął inwestorami. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) bada, czy wpis w mediach społecznościowych ma coś wspólnego ze stanem faktycznym, a przynajmniej dwóch inwestorów pozwało Muska i Teslę w związku z rzekomą manipulacją kursem akcji. W momencie gdy miliarder posiada 20 procent udziałów w Tesli, na odkup przedsiębiorstwa od akcjonariuszy publicznych potrzeba będzie ponad 60 miliardów dolarów.

.Zdaniem Nannana Kou, starszego współpracownika w Bloomberg NEF w Pekinie, Tesli nie będzie łatwo pozyskać środków finansowych. “Pozostaje pytanie o przyszłą sprzedaż Tesli. To jest w zasadzie problem z kategorii “jajko czy kura””, powiedział Kou w e-mailu. “Na tym etapie Tesla nie jest w stanie przekonać inwestorów, że dostawy będą szybko rosły. Potencjalny inwestor musi więc być cierpliwy i strategicznie nastawiony”.

Wcześniejsze dyskusje

Dyskusje o zdjęciu Tesli zgiełdy miały miejsce już w przeszłości i nie doszły do realizacji. Musk i Masajoshi Son z Grupy SoftBank przeprowadzili w zeszłym roku rozmowy, które poruszyły kwestię prywatyzacji Tesli, jak powiedziały dwie osoby związane ze sprawą. Negocjacje nie posunęły się naprzód ze względu na spory dotyczące własności.

SoftBank nie zamierza uczestniczyć jako potencjalne źródło kapitału w transakcji prywatnej również w tym przypadku. SoftBank jak na razie zainwestował w General Motors Co. z nimi wiążąc przyszłość branży samochodowej, a Tesla stoi w obliczu zwiększonej konkurencji i nie zrealizowała jeszcze ambicji wejścia na rynek masowy.

Rozmowy z Saudyjską Fundacją rozpoczęły się przed kontrowersyjnym tweetem z 7 sierpnia, w którym Musk powiedział, że rozważa plan prywatyzacji firmy. MTP postrzegają swoją inwestycję w Tesla jako strategiczny sposób zabezpieczenia się przed spekulacją na rynku ropy. Saudyjski fundusz nie podjął żadnych zdecydowanych decyzji, czy zwiększyć swój udział lub o ile, ale rozmowy trwają.

Wall Street jest pełna spekulacji na temat tego, kto może współpracować z Muskiem, aby umożliwić mu buyout. Właściciel Tesli i jego doradcy poszukują szerokiego grona inwestorów, aby wesprzeć potencjalną prywatyzację producenta samochodów w celu uniknięcia koncentracji własności wśród kilku nowych dużych akcjonariuszy, według osób zaznajomionych z tą sprawą. Musk powiedział, że po każdej transakcji nadal spodziewa się posiadać około 20 procent Tesli i ma nadzieję, że wszyscy udziałowcy pozostaną właścicielami zdjętej z giełdy spółki.

SEC, która już wcześniej zbierała informacje o publicznych wypowiedziach Tesli na temat celów produkcyjnych i sprzedażowych, intensyfikuje kontrolę nad wypowiedziami firmy w następstwie tweetetu Muska, jak powiedzieli ludzie zaznajomieni z tą sprawą.

Fundusz Inwestycji Publicznych zwrócił się kilka miesięcy temu do Muska z prośbą o zakup mniejszościowego pakietu akcji, ale początkowo sprzeciwił się inwestycji i powiedział, że nie ma planów emisji nowych akcji, według innej osoby, która znała ówczesne rozmowy. W rezultacie, sam PIF zdecydował się kupić około 2 miliardów dolarów akcji Tesla na rynku z pomocą banku inwestycyjnego.

Rząd Saudyjski planuje przekształcenie PIF w potęgę o wartości 2 bilionów dolarów, która pomoże zdywersyfikować gospodarkę królewską uzależnioną od ropy naftowej. Krajowy Departament Energetyki poinformował w niedzielę, że Arabia Saudyjska obecnie pracuje nad rozwojem w celu zwiększenia wsparcia branży samochodowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here