Naga MarketsChristine Lagarde, szefowa MFWSzefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, ostrzega przed dominacją gigantów technologicznych na rynku finansowym. Między wierszami można wyczytać, że chodzi m.in. o Facebooka, który ponoć planuje emisję GlobalCoin, własnej kryptowaluty.

Giganci rynku technologicznego mogą spowodować poważne zakłócenia w światowym systemie finansowym, ostrzega szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Christine Lagarde powiedziała, że ​​na rynku jest kilka firm o ogromnym dostępie do danych, które dziś mogą zarządzać globalnymi kwestiami dotyczącymi płatności i rozliczeń. Jej ostrzeżenie padło w czasie obrad ministrów finansów krajów G20, które trwają w Japonii.

G20 w Japonii

Tegoroczny szczyt G20 omawia m.in. potrzebę likwidacji luk podatkowych dla gigantów internetowych, takich jak Facebook i Google. Jedną z rozważanych opcji jest opodatkowanie takich firm w państwach, w których osiągają zyski – zamiast tego, gdzie rejestrują swoją siedzibę.

Ponadto – jak rok temu – pojawił się temat kryptowalut.

„Znaczne zakłócenie krajobrazu finansowego prawdopodobnie nastąpi w [wyniku działania] dużych firmach technologicznych”

– powiedziała Lagarde przemawiając na szczycie, który odbywa się w mieście Fukuoka w Japonii.

Powiedziała, że ​​takie firmy „wykorzystają swoje ogromne bazy klientów (…), aby oferować produkty finansowe oparte na big data i sztucznej inteligencji”.

„To wyjątkowe systemowe wyzwanie dla stabilności finansowej i wydajności”

– dodała.

Przytoczyła Chiny jako najnowszy przykład tego, jak nowoczesne technologie mogą pomóc gospodarce:

„W ciągu ostatnich pięciu lat rozwój technologii w Chinach okazał się ogromnym sukcesem i umożliwił milionom nowych uczestników [rynku] korzystanie z dostępu do produktów finansowych i tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy”.

Są jednak także wady:

„Ale doprowadziło to również do tego, że dwie firmy kontrolują ponad 90% rynku płatności mobilnych”.

Lagarde a kryptowaluty

Lagarde zasłynęła w świecie kryptowalut dość przychylnym spojrzeniem na cyfrowe waluty i blockchaina. Jakiś czas temu mówiła:

„Leżąca u podstaw krypto-aktywów – technologia ksiąg rozproszonych może pomóc rynkom finansowym w dużo efektywniejszym funkcjonowaniu. Automatycznie egzekwowalne tzw. inteligentne kontrakty mogłyby wyeliminować konieczność obecności niektórych pośredników”.

Jak widać, jest jednak nie do końca przychylna kryptowalucie, nad którą pracuje ponoć Facebook. Szczegóły projektu mamy poznać podobno za osiem dni.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here