Naga MarketsPodczas dzisiejszego przemówienia w amerykańskiej izbie handlowej w Waszyngtonie, dyrektor zarządzająca Międzynarodowym Funduszem Walutom Christine Lagarde powiedziała, iż globalny wzrost stracił impet od początku roku, pozostawiając światową gospodarkę w „niepewnej” pozycji.


Lagarde: Jest źle, ale nie tragicznie

logo mfw na szybie imfW styczniu fundusz obniżył swoją prognozę dla światowego wzrostu gospodarczego, prognozując wzrost o 3,5 procent w tym roku i 3,6 procent w 2020 roku. Był to drugi spadek perspektyw MFW w ciągu trzech miesięcy. Fundusz opublikuje nowy „World Economic Outlook” z zaktualizowaną prognozą wzrostu już 9 kwietnia.

Lagarde podczas dzisiejszego wystąpienia oznajmiła, iż globalna gospodarka osłabła od czasu ostatniej aktualizacji prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, chociaż recesja nie jest prawdopodobna w najbliższym czasie.

Globalna gospodarka znajduje się we wrażliwym momencie – powiedziała Lagarde.

Jej ostrzeżenie pojawia się zaledwie tydzień przed spotkaniem na szczycie MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie, w którym wezmą udział światowi ministrowie finansów i przedstawiciele banków centralnych. Podczas gdy stanowisko Rezerwy Federalnej pozostaje niezmiennie gołębie, a na horyzoncie widać oznaki porozumienia handlowego między USA i Chinami, inwestorzy nadal obawiają się, że globalna ekspansja może skończyć się już niedługo.

Globalna gospodarka skorzysta dzięki cierpliwości głównych banków centralnych, a także zwiększona zostanie stymulacja ze strony chińskiego rządu. MFW przewiduje, że globalny wzrost wzrośnie nieznacznie w drugiej połowie 2019 r. i na początku 2020 r. – dodała.

Szefowa MFW zauważa jednak, iż to lekkie odbicie będzie nadal podatne na wiele zagrożeń, w tym wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wysokie zadłużenie w niektórych sektorach i krajach, napięcia w handlu i trwający niepokój na rynkach finansowych.

Biorąc pod uwagę stan globalnej gospodarki ważne jest, aby twórcy polityki unikali błędów. Polityka pieniężna powinna pozostać akomodacyjna, gdy inflacja jest poniżej celu. Należy w razie potrzeby stosować elastyczność kursu walutowego. Reformy regulacyjne mające na celu wzmocnienie sektora finansowego powinny być kontynuowane – powiedziała.

Zobacz również: Ropa WTI silnie spada w obawie przed globalnym spowolnieniem

Nadchodzi recesja na świecie?

Lagarde uważa, iż wysoki dług publiczny i niskie stopy procentowe pozostawiły ograniczone pole do działania, gdy nieuchronnie zbliża się kolejny kryzys. W wielu krajach niezbędne będzie mądrzejsze wykorzystanie polityki fiskalnej. Wskazuje na niepokojący fakt, iż siła rynkowa korporacji rośnie, a najwyższe marże cenowe narzucane są przez małą liczbę bardzo dynamicznych firm.

Nie twierdzę, że mamy obecnie problem monopolistyczny. Twierdzę jednak, że powinniśmy podjąć odpowiednie środki, aby nie stanowiły one problemu dla reszty rynku – dodała.

Lagarde powtórzyła swoje ostrzeżenie dla krajów, aby nie nakładały na siebie nowych taryf i ceł. Wzrost ceł o 25 punktów procentowych na wszystkie towary sprzedawane między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami zmniejszyłby roczną produkcję w USA nawet o 0,6 procenta, a w Chinach nawet o 1,5 procenta. Szefowa MFW uważa, iż takie działania są samookalaczające i należy ich unikać.

Zobacz również: Spowolnienie w USA i strefie euro, dalszy kurs EUR/USD – prognozy dużych banków

Pod koniec marca Christine Lagarde wypowiedziała się na temat rynku kryptowalut. Stwierdziła, iż koszta płatności bezgotówkowych znacznie wzrosły w ostatnich latach przysparzając kłopotów rządom i bankom. Powiedziała również, że ​​banki centralne w Kanadzie, Chinach, Szwecji i Urugwaju poważnie zastanawiają się nad nowymi możliwościami. Wirtualna waluta wyemitowana przez bank centralny byłaby pod odpowiedzialnością państwa, co z pewnością pomogłoby konsumentom, czyniąc transakcje bezpieczniejszymi i bardziej powszechnymi, a w rezultacie tańszymi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here