Naga MarketsPortal Finance Magnates przeprowdził niedawno wywiad z szefową regulatora rynków finansowych na Cyprze – Demetrą Kalogerou. Chociaż do głównych zadań CySEC należy czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem tradycyjnych rynków finansowych, regulator nie może przejść obojętnie w obliczu wkraczających do tego świata innowacji, takich jak choćby blockchain.

Co prawda, CySEC jest mocno dominującym regulatorem w branży tradingowej, jednakże nie jest aż tak bardzo aktywny w sektorze krypto, przynajmniej w porównaniu do takich krajów jak Malta, Estonia czy Lichtenstein. To jednak może zacząć się powoli zmieniać, gdyż niedawno cypryjski regulator ogłosił utworzenie centrum innowacji fintech, ze szczególnym uwzględnieniem technologii blockchain.

Centrum innowacji fintech

Decyzja o utworzeniu ‘fintechowego huba’ podjęta została ze względu na tempo zmian jakie zachodzą w usługach finansowych. Nowe technologie stawiają przed nadzorcą nowe wyzwania.

Jak przekonuje Kalogerou, regulator chciałby dostosować wymogi prawne zarówno dzisiejszego jak i przyszłego inwestora do tempa zachodzącego postępu. Hub ma być na to odpowiedzią i umożliwić eksperymentowanie z nowymi technologiami w bezpiecznej przestrzeni, co pozwoli na zrozumienie ryzyk i korzyści, zanim potencjalni inwestorzy zostaną narażeni na nowe produkty inwestycyjne.

Blockchain to nie tylko kryptowaluty

Demetra Kalogerou zwraca uwagę na to, że technologia blockchain najczęściej kojarzona jest z kryptowalutami takimi jak bitcoin czy ethereum. Podkreśla natomiast, że ma także szeroki spektrum innych zastosowań, które są obecnie oceniane przez kilka inicjatyw badawczych.

Blockchain może być bowiem używany do różnych aplikacji, takich jak śledzenie certyfikatów akcji, rejestrowanie przelewów, praw głosu czy aktywów fizycznych. Oznacza to, że blockchain daje nam nowe możliwości ponownego pochylenia się nad tym jak  funkcjonuje część naszego społeczeństwa.

Jak na razie jednak nie jest jeszcze do końca jasne czy systemom opartym na blockchain można do końca ufać. W związku z tym CySEC jest częścią projektu University College London, który bada technologię blockchain w zakresie regulacji i zgodności algorytmicznej (BARAC).

BARAC bada możliwości wykorzystania technologii blockchain do automatyzacji regulacji i zgodności, a także ułatwia transfer wiedzy za pomocą oddolnego, interdyscyplinarnego podejścia opracowanego wspólnie z branżą i organami regulacyjnymi. W projekcie tym badane są m.in. aspekty techniczne i prawne związane z używaniem DLT w branży usługowej – w tym znaczenie nowych modeli biznesowych i ich wpływu na strukturę branży.

Giełdy kryptowalut i ICO

W przypadku giełd kryptowalut, CySEC stara się zapewnić inwestorom pełną ochronę poprzez określenie czy potrzebne są dalsze działania i wymogi prawne, bazując przy tym na ocenie ryzyka i korzyści wynikających z krypto-innowacji.

“Bardzo uważnie przyglądamy się rodzajom produktów, które firmy wprowadzają na rynek – i czy nasze obowiązujące ramy prawne na poziomie UE są z nimi zgodnie, a jeśli nie, to dlaczego? Nie chcemy działać przedwcześnie, ponieważ naszym głównym celem jest dokonywanie bilansu i nie powodowanie żadnych dyslokacji w płynnym funkcjonowaniu rynku kapitałowego.” – zapewnia Kalogerou

Jeśli chodzi o ICO, cypryjski regulator opublikował kilka ostrzeżeń mówiących o ryzyku związanym z inwestycjami w kryptowaluty, obszar ten pozostaje bowiem szeroko nieuregulowany. Szefowa CySEC twierdzi, iż, zgodnie z ostrzeżeniem ESMA, ICO w zależności od swojej struktury mogą wchodzić w zakres obowiązującego prawodawstwa UE i dlatego należy uważnie przyjrzeć się, czy działalność tych firm stanowi działalność regulowaną.

Mimo, że widać spore zainteresowanie ICO zarówno wśród inwestorów detalicznych jak i profesjonalnych, CySEC nie zamierza się spieszyć z regulowaniem produktów, które nie zostały jeszcze w pełni opracowane. Obowiązkiem organu regulacyjnego jest bowiem najpierw ocena ryzyka i korzyści, by wypracować porozumienie przed sformułowaniem i przedłożeniem nowego stanowiska w prawodawstwie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here