Naga MarketsBitcoin i większość ICO nie są papierami wartościowymi w rozumienia prawa, ponieważ próbują zastąpić waluty państwowe  – twierdzi Jay Clayton, przewodniczący SEC – Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.


SEC nie dołączy ICO do obecnej struktury papierów wartościowych

W dzisiejszym wywiadzie dla CNBC Jay Clayton sprecyzował swoje przemyślenia na temat rynku kryptowalut, które jak uważa są zamiennikami dla państwowych środków płatniczych. Clayton wyjaśnił, że kryptowaluty, które działają jako waluty wykorzystywane do przeprowadzania transakcji – takie jak m.in. bitcoin – nie będą podlegać regulacjom SEC.

“Większość kryptowalut to zamienniki dla walut państwowych, zastępują dolara, euro czy jena – np. bitcoinem. Ten rodzaj waluty nie jest papierem wartościowym” – powiedział Clayton.

W dalszej swojej wypowiedzi zauważa, że każda kryptowaluta, która stanowi inwestycję w przedsięwzięcie mające wpływ na wartość tokena, jest papierem wartościowym i będzie on regulowany tak jak każdy inny instrument podlegający regulacjom SEC. Oznacza to duże zmiany na amerykańskich i globalnych rynkach kryptowalut, ponieważ giełdy będą musiały się zarejestrować, a transakcje ICO lub IPO (pierwsza oferta publiczna) będą musiały być licencjonowane przez SEC.

„Daję ci swoje pieniądze, a ty za ich pomocą tworzysz przedsięwzięcie […] i w zamian za to, że powierzyłem ci swoje pieniądze, ty mówisz: ‘wiesz co, dam ci w zamian papier wartościowy’. To jest bezpieczeństwo i my jako SEC to regulujemy. Regulujemy ofertę tego papieru oraz obrót nim” – tłumaczył szef SEC.

Clayton dodał, że SEC nie poprze zmiany definicji papierów wartościowych tylko po to, aby wesprzeć społeczność ICO, ponieważ jego zdaniem tradycyjna definicja działa poprawnie od długiego czasu. Chociaż przewodniczący udzielał precyzyjnych odpowiedzi na większość pytań zadawanych mu w tym segmencie to nie posiadał dokładnej odpowiedzi na temat uregulowania projektów, które rozpoczęły sprzedaż papierów wartościowych, ale od tego czasu stały się zdecentralizowanymi projektami bez żadnego przywództwa.

“To jest pytanie, na które odpowiedź zostanie udzielona po przeanalizowaniu konkretnych faktów i okoliczności”, zaznaczając jednocześnie, iż SEC nie planuje zmiany swojego podstawowego podejścia ze względu na nową technologię.

W lutym tego roku podczas konferencji kryptowalut organizowanej przez SEC i CFTC, (Commodity Futures Trading Commission) szef SEC pochwalał technikę rozdystrybuowanej księgi podając technologię blockchain jako przykład. Stwierdził również, iż każde ICO, które do tej pory było sprawdzane przez SEC kwalifikowało się jako rodzaj papieru wartościowego. Jak widać, wraz z ubiegającym czasem podejście instytucji państwowych do kryptowalut się zmienia. Technologia blockchain stwarza ogromne możliwości jak i zagrożenia. Musi upłynąć trochę czasu, zanim obecne regulacje zostaną prawidłowo dopasowane do nowej technologii jaką jest blockchain i cały rynek kryptowalut.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here