Naga MarketsKilku członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego sprzeciwia się temu, by EBC skupował więcej obligacji z rynku. Do przeciwników dołącza gubernator austriackiego banku centralnego Robert Holzmann. Niezadowolenie w EBC dotyczące QE jest na niespotykanym dotąd poziomie i nadal rośnie. Ale co tak naprawdę oznacza stwierdzenie „efekt przeciwny do zamierzonego”?


Zobacz również: Villeroy: EBC gotowy wdrożyć pełny pakiet luzujący. Będzie to cios dla EUR?

Holzmann: Polityka QE Draghiego przynosi odwrotne efekty

Robert HolzmannUważam, że próba wprowadzenia jeszcze większej płynności nie jest dobra, a nawet przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Kilku prezesów nie uznało tej propozycji za odpowiednią politykę, która zbliżyłaby EBC do osiągnięcia zamierzonych celów – powiedział Holzmann w wywiadzie dla telewizji.

Holzmann dodał, że istnieją obawy dotyczące wpływu polityki na gospodarkę, które prezes EBC Mario Draghi wygłosił w przemówieniu na konferencji w Sintrze w Portugalii, bez uprzedniej dyskusji na ten temat w Radzie Prezesów.

Zachowanie Draghiego nie jest zachowaniem osoby skłonnej rozważyć rozbieżne poglądy – powiedział Holzmann.

Szef RBA znalazł się tym samym w gronie kilku prezesów, którzy publicznie nie zgadzają się z polityką monetarną po ostatnim spotkaniu EBC. Prezes Bundesbanku Jens Weidmann, najzagorzalszy i długoletni krytyk Draghiego oznajmił niedawno niemieckiej gazecie tabloid Bild, że EBC dostarczył pakiet stymulacyjny nieproporcjonalny do prognozy gospodarczej, która „nie jest taka zła”. Z kolei holenderski gubernator Klaas Knot również wydał oświadczenie podkreślając swój sprzeciw.

Ujemne stopy obniżają zyski banków, a banki strefy euro są w coraz trudniejszej sytuacji. Czy to sprawia, że ​​wysiłki Draghiego przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego? Odpowiedź zależy od innego pytania – jaki jest cel Draghiego?

Zobacz również: EBC: ponad połowa banków w strefie euro nie przetrwa nawet 6 miesięcy kryzysu

Jeśli celem jest ustabilizowanie banków i promowanie większej liczby pożyczek, austriacki Holzmann, niemiecki Weidmann i holenderski Knot z pewnością mają rację.

Jednak jeśli celem Draghiego jest bankructwo banków, aby Niemcy zgodziły się na zmieszane budżety i pakiet ratunkowy dla całej strefy euro, to plan Draghiego jest genialny.

Mario Draghi zaproponował zbadanie MMT, połączonego budżetu strefy euro i „QE dla ludzi”, mimo że te pomysły są sprzeczne z traktatem z Maastricht z 1992 r., który utworzył strefę euro. Argumentuje to potrzebą uratowania Włoch i zachowania wspólnej waluty euro. Jednak dokąd doprowadzą strefę kontrowersyjne działania ustępującego ze stanowiska Draghiego? Czas pokaże.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here