Naga MarketsLogo KNFDzisiejszy numer “Gazety Wyborczej” ujawnia szokujące fakty z funkcjonowania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Leszek Czarnecki będący większościowym udziałowcem pięciu spółek notowanych na GPW – Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance oraz Idea Bank – postanowił podzielić się bowiem nagraniami z jednej ze swoich wizyt w gabinecie Marka Chrzanowskiego, szefa KNF.


Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln złotych – twierdzi w “Gazecie Wyborczej” właściciel banku, Leszek Czarnecki.

Mimo, że spotkanie odbywało się w biurze, w którym rzekomo wykorzystywane były urządzenia antypodsłuchowe, to na nieszczęście szefa KNF, Leszek Czarnecki był na taką okoliczność przygotowany i zabrał ze sobą nie jedno, a aż trzy urządzenia rejestrujące. Jak się później okazało, zaledwie jedno z nich zadziałało. To właśnie dzięki niemu możemy dowiedzieć się, że w 35 minucie spotkania Chrzanowski spytał Czarneckiego, “czy nie czuje potrzeby zwiększenia zasobów, jeśli chodzi o prawników”.

“Wie pan, ja mogę panu kogoś polecić. Wydaje mi się, że to byłoby z korzyścią dla urzędu i dla całej instytucji” – miał powiedzieć urzędujący od ponad dwóch lat szef KNF i zasugerować, jakie wynagrodzenie powinien dostać ten prawnik. Chciał, by było ono powiązane z zyskiem banku. Na biurku wylądowała wizytówka prawnika, rekomendowanego przez Chrzanowskiego. Pełen stenogram ze spotkania Leszka Czarneckiego i Marka Chrzanowskiego dostępny jest pod linkiem.

Okazuje się jednak, że na nagraniu się nie kończy. Jeden z najbogatszych Polaków złożył także zawiadomienie do prokuratury, które może dotyczyć  nie tylko Marka Chrzanowskiego, ale także premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawiciela Andrzeja Dudy w KNF Zdzisława Sokala:

“Mówiąc o powiązaniu wynagrodzenia radcy prawnego z wynikiem banku, Marek Chrzanowski wskazał Leszkowi Czarneckiemu na kartkę z napisem: 1 proc. (…) tym samym nie tylko wskazał osobę, którą w ramach jego oczekiwań Leszek Czarnecki ma zatrudnić przy obsłudze prawnej banku, lecz starał się narzucić ustalenie dla Grzegorza Kowalczyka prowizyjnego sposobu wynagradzania radcy, rażąco wygórowanego w odniesieniu do warunków rynkowych, gdyż 1 proc. skapitalizowanej wartości Geting Noble Banku to około 40 mln zł“.

Z nagrań, którego stenogram Czarnecki przekazał przez pełnomocnika prokuraturze wynika, że Chrzanowski w zamian proponował: złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł), życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego, usunięcie z KNF Zdzisława Sokala, przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo.

KNF: To szantaż

W nawiązaniu do publikacji „Gazety Wyborczej” z dnia 13 listopada 2018 r. pt. „40 mln zł i nie będzie kłopotów” autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego oraz Agnieszki Kublik, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oświadczył, iż odczytuje opisane w artykule działania p. Leszka Czarneckiego jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż (…) Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego. 

Informacja zawarta w publikacji „Gazety Wyborczej” pochodząca od p. Leszka Czarneckiego dotycząca zaoferowania przez Przewodniczącego KNF przychylności dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln zł jest nieprawdziwa – propozycja taka nie padła podczas żadnego ze spotkań z p. Czarneckim. 

Premier wzywa na dywanik

Jak o poranku poinformował Michał Dworczyk, szef KPRM, Premier Mateusz Morawiecki wezwał szefa KNF do natychmiastowych wyjaśnień oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zbieranie informacji na temat doniesień medialnych.

Jeśli zarzuty wskazane przez dziennikarzy potwierdzą się w części lub całości, wobec odpowiedzialnych osób zostaną wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa – zapewniła na antenie TVN24 Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu.

Śledź rozwój afery na bieżąco pod tagiem #aferaKNFConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEksperci przewidują krach na giełdzie w 2019 r.
Następny artykułAnaliza dla początkujących: EUR/USD – przełamuje ważne wsparcie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here