Naga Marketsjamie dimon ccGłównodowodzący bankiem inwestycyjnym JPMorgan, Jamie Dimon, określił potencjalne opuszczenie przez Wyspiarzy szeregów Unii Europejskiej jako „straszną sprawę dla brytyjskiej gospodarki”. Dołącza więc do grona międzynarodowych liderów biznesu, którzy podkreślają jak dużym ryzykiem obarcza to sektor usług finansowych.


Konieczna „reorganizacja biznesu”

Dimon nie ukrywa, że w przypadku Brexitu niezbędna będzie „reorganizacja modelu biznesowego” przez co rozumie zwolnienia pracowników na Wyspach i zwiększenie ilości etatów na Starym Kontynencie. W tym momencie JPMorgan zatrudnia 16 tysięcy osób w swoich oddziałach w Londynie, Edynburgu, Glasgow oraz Bournemouth.

Te artykuły również Cię zainteresują
„W najlepszym wypadku, Brexit doprowadzi do wielu lat niepewności i wierzę, że ta niepewność będzie niekorzystna zarówno dla gospodarki brytyjskiej jak i unijnej” – mówił Dimon podczas wystąpienia w centrum JPMorgan w Bournemouth. „W innym wypadku – i nie jest to najgorszy z możliwych scenariuszy – całkowite porzucenie kontaktów handlowych z Wielką Brytanią przez Europejczyków jest możliwe, nawet jeżeli nie znajdowałoby się to w osobistym interesie przedsiębiorców”.

Zobacz również: Brexit w 10 odsłonach

Brexit vs Bremain

Zdaniem osób przemawiających za opuszczeniem struktur unijnych nie ma wystarczających dowodów pokazujących, że EU lub UK czerpały aż tak wiele z eksportu własnych usług. Zarabiać miały na tym przede wszystkim ogromne, międzynarodowe spółki, które wydawały miliony na lobbowanie brukselskich urzędników.

Prowadzący kampanię Bremain – pozostania w UE – sugerują natomiast coś całkowicie innego. Ich zdaniem ryzyko gospodarcze jest bardzo duże i może doprowadzić do wyalienowania Wielkiej Brytanii na mapie Starego Kontynentu. Nawet sam premier David Cameron odrzucił argument, że państwa unijne płynnie utworzą nowe kontrakty handlowe z UK już po Brexicie, przypominając jak wysokie nadwyżki w sektorze usługowym Wyspiarze zawdzięczają mieszkańcom Kontynentu.

Zwalniać będzie nie tylko JPMorgan, ale również inne przedsiębiorstwa z sektora usług finansowych. Obecne szacunki pokazują, że pracę w Wielkiej Brytanii stracić może 400 tysięcy obecnie zatrudnionych. HSBC potwierdza te obawy i podaje, że planuje ewentualny transfer tysiąca etatów do Paryża.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here