Naga Markets

Zarządzający dużymi funduszami w USA stają się coraz bardziej niedźwiedzi w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) w związku z rosnącymi zakładami, że Rezerwa Federalna może zbliżać się do szczytu cyklu podwyżek stóp procentowych. Jego indeks (DXY) nieznacznie wzrasta na początku nowego tygodnia w okolice 107,60 po ostatniej silnej przecenie. Czy „greenback” główny szczyt siły ma już za sobą?

Dolar (USD) traci na rzecz innych głównych walut (EUR, GBP, JPY)

Według danych Commodity Futures Trading Commission (CFTC) dotyczących ośmiu głównych par walutowych, inwestorzy zwiększyli w zeszłym tygodniu krótkie pozycje na dolarze do 321 758 kontraktów, najwięcej od lipca 2021 r. Podobne niedźwiedzie nastawienie mają fundusze hedgingowe: sprzedają dolary piąty tydzień z rzędu.

Zarządzający aktywami zwiększają niedźwiedzie zakłady dolarowe w miarę pogłębiania się załamania waluty. Źródło: CFTC, Bloomberg

Premia za wyjątkowość dolara maleje, gdy Fed zbliża się do maksymalnego jastrzębiego stanowiska. Premia za bezpieczną przystań również spada wraz z poprawą sytuacji na świecie, a sytuacja energetyczna w Europie wygląda mniej fatalnie — stwierdził John Bromhead, strateg w grupie bankowej Australia & New Zealand Group.

Tymczasem cały czas toczy się debata na temat tego, czy najlepsze dni dolara już minęły, ponieważ ostatnie komentarze urzędników Fed i łagodzenie presji inflacyjnej w USA podsycają rozmowy o mniejszych podwyżkach stóp procentowych.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Analitycy Goldman Sachs i Wells Fargo są wśród tych, którzy stawiają na dalsze umacnianie się „greenbacka”, podczas gdy M&G Investments spodziewa się, że Fed będzie bardziej ostrożny w kwestii zacieśniania polityki pieniężnej w przyszłych miesiącach.

Kurs dolara (USD) odbija na początku tygodnia. Rosną zakłady na euro

Jednocześnie zarządzający aktywami zwiększyli bycze zakłady na euro, zmniejszając pozycje spadkowe netto na jenie i funcie, podkreślając zmianę nastrojów w stosunku do waluty amerykańskiej.

XTB

Indeks dolara spadł o ponad 5% w porównaniu z wrześniowym szczytem, ​​a w poniedziałek wzrósł o 0,3% w Azji. Siła dolara w stosunku do walut azjatyckich powinna utrzymać się jeszcze około trzech do sześciu miesięcy, według Goldman Sachs, który rekomenduje koreańskiego wona i dolara singapurskiego.

Słaby globalny wzrost i niższa inflacja CPI pozwalają Fedowi się zatrzymać, obniżając stopy procentowe w USA i w efekcie kurs dolara amerykańskiego w 2023 r. – podsumowali w notatce stratedzy Morgan Stanley, w tym Matthew Hornbach.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Euro zyskuje piąty tydzień względem dolara odbijając z wieloletnich minimów poniżej parytetu do 1,0480 w mijającym tygodniu. Pomimo trwającego odreagowania byczy skok wiary inwestorów we wspólną walutę może być niebezpieczny, ostrzegają eksperci z ING Banku. Prognozują, że do końca pierwszego kwartału 2023 r. kurs EUR/USD pozostanie pod presją niedźwiedzi. W związku z tym oczekują powrotu kursu w rejon 0,95, a następnie stabilizacji w okolicach parytetu pod koniec 2023 roku.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułBitcoin testuje 2-letnie minima. Na rynki powraca strach
Następny artykułJen i euro w odwrocie. Globalny risk-off podbija notowania dolara
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here