Naga Marketsznak dolara rozbijany młotkiemWiele wskazuje na to, iż tymczasowy rozejm w stosunkach amerykańsko-chińskich nie wystarczył, by odrzucić jeden z ulubionych scenariuszy inwestorów, czyli sprzedaż dolara. Porozumienie niewiele wniosło i nie zmieniło ogólnych cen rynkowych wyceniających obecnie obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, co oznacza, że ​​rynki będą nadal sprzedawać dolara. Zgodnie z analizą Aberdeen Standard Investments, jeśli Stany Zjednoczone i Chiny osiągną ostatecznie pełną umowę handlową, dolar straci pozycję „bezpiecznej przystani” wśród walut.


Rynki wschodzące będą największym beneficjentem słabego dolara

Dolar amerykański osłabił się o około 2% w stosunku do tegorocznego maksimum z maja i był najsłabszą walutą G8 po tym jak Fed podał do wiadomości, że jest otwarty na obniżenie kosztów kredytu po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat.

koszyk g8

Od tamtej pory fundusze masowo zmniejszały swoje długie pozycje na światowej walucie rezerwowej przez trzy tygodnie, a rynki swapów wskazują na obniżkę stóp w lipcu, co najprawdopodobniej rozpocznie ponownie cykl luzowania monetarnego.

pozycje pod dolara
Rośnie zaangażowanie inwestorów w krótką pozycję na dolarze. Źródło: bloomberg.com
Mapa rynków wschodzących

Dolar amerykański umocnił się chwilowo, lecz kiedy transakcja handlowa zostanie ostatecznie ogłoszona i Fed obniży stopy procentowe wówczas zobaczymy silną deprecjację dolara i nie będzie to systematyczny spadek. Rynki wschodzące będą największym beneficjentem słabego dolara – powiedział Shane Oliver, szef strategii inwestycyjnej w AMP Capital w Sydney.

Bez istotnego szoku geopolitycznego na rynkach, którego nie dostarczyło spotkanie G-20 uważamy, że dolar amerykański może tracić na wartości wobec cyklicznych walut, takich jak australijski i nowozelandzki dolar. Widzimy słabość dolara jako jeden z kluczowych tematów na rynkach – powiedział David Choi, szef australijskiej makroekonomii w Aberdeen Standard Investments w Sydney.

Przed spotkaniem grupy G-20 handlowcy kontraktów terminowych wyceniali w najbliższym roku około punktu procentowego obniżek stóp Fed. Podczas gdy w poniedziałek nieco zmniejszyli swoje oczekiwania, to jednak rynek nadal spodziewa się przesunięcia o ćwierć punktu w tym miesiącu i około 1% całkowitych cięć do końca roku. Inwestorzy czekają na piątkowy raport amerykańskich płac, który wskaże obecną siłę największej światowej gospodarki i potencjalne perspektywy złagodzenia polityki przez Fed.

Dolar może osłabić się w tym tygodniu, ponieważ uwaga przechodzi w kierunku perspektyw lipcowego cięcia Fed. Uważamy, że obniżenie stopy procentowej Fed o 25 punktów bazowych w dniu 31 lipca jest niemal pewne – napisał w nocie Joseph Capurso, starszy strateg walutowy w Commonwealth Bank of Australia.

Zobacz również: Dolar poobijany, ale nie złamany – Westpac

Z kolei firma QIC Ltd., która zarządza równowartością 60 miliardów dolarów, zwiększyła ostatnio swoje pozycje krótkie w dolarze w stosunku do euro i jena.

Sześć do dwunastu miesięcy temu w Stanach Zjednoczonych był okresem wyjątkowym. Unikalna polityka Fed w porównaniu do innych banków centralnych, wysokie zyski przedsiębiorstw i dobre wyniki na rynku akcji. Teraz jesteś w punkcie przegięcia, w którym ta wyjątkowość jest kwestionowana w niemal wszystkich dziedzinach – powiedział Stuart Simmons, starszy menedżer ds. portfela w QIC w Brisbane.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here