Naga Markets

Szczepionka na COVID-19 z UK do końca tego roku. Kurs funta dziś w góręSzczepionka na koronawirusa opracowywana wspólnie przez AstraZeneca i University of Oxford może być gotowa do zatwierdzenia przez agencje regulacyjne jeszcze do końca tego roku, jak stwierdzili naukowcy uczestniczący w projekcie.

  • AstraZeneca, Moderna i Pfizer są obecnie najbliżej skutecznej szczepionki na COVID-19
  • Akcje brytyjskiej spółki biomedycznej od początku roku zyskały 13,87%
  • Natomiast ostatnie 5 miesięcy przyniosło 25% zwyżki notowań AstraZeneca

AstraZeneca: szczepionka do końca roku

Szczepionka opracowywana przez AstraZeneca oraz Uniwersytet w Oksfordzie zakończyła pomyślnie pierwsze fazy testów dzięki wywoływaniu odpowiedniej reakcji układu odpornościowego, co stawia ją w pierwszym rzędzie wyścigu po remedium na koronawirusa.  • Jeśli testy kliniczne przebiegną pomyślnie, będziemy mieć gotowe dane dla regulatora jeszcze w tym roku. Potem nastąpi proces, w którym dokonana zostanie pełna ocena danych. – stwierdził Andrew Pollard, dyrektor Oxford Vaccine Group w wywiadzie dla BBC.

AstraZeneca i Oxford są na ustach wszystkich, po tym jak Financial Times poinformowała o planach administracji Trumpa o szybszym wdrożeniu szczepionki do powszechnego użytku jeszcze przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się 3 listopada. Zaakceptowanie szczepionki w październiku miałoby zapewnić Republikanom reelekcję Trumpa.

Jedną z opcji, które miałyby pozwolić na ominięcie przepisów i szybsze wdrożenie szczepionki w USA, jest wykorzystanie przez US Food and Drug Administration procedury “autoryzacji nadzwyczajnego użytku” (ang. emergency use authorization).

Dyrektor Oxford Vaccine Group przyznaje, że taka droga  jest legalna i była już stosowana, jednak nadal wymaga odpowiedniej ilości dokładnie zbadanych danych opartych na skrupulatnie przeprowadzonych badaniach oraz przede wszystkim dowodu, że szczepionka działa.

Według Financial Times, Biały Dom rozważa wprowadzenie szczepionki jedynie na podstawie małej próby brytyjskiej szczepionki na 10 tys. pacjentach. Na ten moment Oxford zapewnił sobie 20 tys. kandydatów do badań z UK, Brazylii i RPA, a AstraZeneca przeprowadzi testy w USA na 30 tys. ludzi.

Zobacz również: Kurs euro do złotego (EUR/PLN) po 4,3851 zł we wtorek 25 sierpnia

Kurs funta (GBP/USD) odzyskuje poniedziałkowe straty

Kurs funta względem dolara w poniedziałek tuż przed 14:00 znajduje się na poziomie 1,31290, zyskując 0,5%. Zasadniczym powodem zwyżki kursu jest słabnący dziś dolar, który na ten moment spośród walut G8 zyskuje wyłącznie wobec japońskiego jena.

NED
Szczepionka na COVID-19 z UK do końca tego roku. Kurs funta dziś w górę
Notowania GBP/USD. Źródło: tradingview.com

W przypadku dalszej aprecjacji, funt może sprawdzić poziomy tuż powyżej 1,32000, które kurs przekroczył jeszcze w poprzednim tygodniu wybijając się do tegorocznych maksimów.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here