Naga MarketsSzaleństwo spekulacyjne ogarnia Wall Street oraz światowe rynkiWall Street słynie z niepohamowanego zewu dzikości, jednak ostatnimi czasy rynek byka jest coraz bardziej szalony. Globalne akcje są teraz warte około 100 bilionów dolarów. Amerykańskie firmy zebrały rekordową sumę 175 miliardów dolarów podczas swoich debiutów. Około 3 bilionów dolarów obligacji korporacyjnych z ujemnymi zyskami jest przedmiotem obrotu.

  • Rok 2020 przyniósł rekordową liczbę IPO, zarówno w Ameryce, jak i Europie
  • Russell 2000 szybko odrabia straty, natomiast instrumenty pochodne notują spekulacyjne rekordy 
  • Kraje wschodzące wykorzystują okazję do sprzedaży obligacji
  • Bitcoin wyznacza historyczne szczyty

Wall Street: Na rynkach euforia oraz rekordowa liczba IPO

Wirus się rozprzestrzenia, cykl ekonomiczny stara się odbić, a firmy zostają zdławione przez nowe obostrzenia i zakazy. Nie przeszkadza to jednak zarówno inwestorom indywidualnym, jak i wielkim instytucjom cieszyć się obecnymi warunkami na rynkach finansowych, które – patrząc na statystyki – są najlepsze w historii.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wskaźniki nastrojów przechodzą w euforię. Ludzie robią wszystko, aby nie przegapić Rajdu Świętego Mikołaja – powiedział Cedric Ozazman, dyrektor ds. inwestycji w Reyl&Cie w Genewie

W tym roku miała miejsce rekordowa liczba IPO (pierwszych ofert publicznych) – z danych zebranych przez Bloomberga wynika, że wolumen ofert publicznych w USA wyniósł 175 mld dolarów.

Podczas specjalnych akwizycji proponowano weksle in blanco wielu firmom, pozwalając im przeznaczać pieniądze na dowolne cele inwestycyjne – takie oferty wynosiły ponad 60 mld dolarów w 2020 roku. To więcej niż podczas całej poprzedniej dekady.

Tymczasem inwestorzy wciąż chcą więcej. Pierwsze dni podczas pierwszych ofert publicznych dawały średnio 40% zwrotu – według jednego z szacunków jest to jeden z najwyższych wyników w historii, poza rokiem 1999 i 2000, kiedy miała miejsce bańka internetowa.

Wyniki te spowodowały wzrost zainteresowania funduszami giełdowymi śledzącymi IPO – ich notowania wzrosły w tym roku o ponad 100%.

Russell 2000 przekracza niebezpieczny poziom

Obecnie na Wall Street handluje się wszystkim, od opcji na spółki technologiczne po akcje na linie lotnicze. Inwestorzy urządzając liczne rajdy przyczynili się do powstania historycznych szczytów m.in. indeksu S&P 500.

Koszyk Goldman Sachs z najbardziej popularnymi spółkami granymi na spadek w Indeksie Russell 3000 wzrósł w tym kwartale o około 40%. SentimenTrader przypomina, że za każdym razem, gdy Russell 2000 przekroczył swoją wartość wynoszącą 95%, wówczas spadał w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Od swojego najniższego poziomu w marcu jego wartość wzrosła już prawie o 100%.

Spekulacyjne rekordy

W tym roku inwestorzy detaliczni o byczych nastrojach pogrążyli się w skomplikowanym świecie instrumentów pochodnych jak nigdy dotąd. W ciągu ostatnich 20 dni na amerykańskich giełdach każdego dnia notowano rekordową średnią wynoszącą około 22 miliony kontraktów z opcją call.

Jest to najwyższy wynik w tym roku i dla porównania 2 razy wyższy od wyniku w roku poprzednim.

Europa przyłącza się do zabawy

Nawet europejski rynek IPO, który jest znacznie mniejszy niż ten w USA i mniej przyzwyczajony do dużych debiutów postanowił przyłączyć się do zabawy.

Od 9 listopada – dnia, w którym ogłoszono szczepionkę przeciw koronawirusowi – pojawiły się aż 44 nowe spółki na europejskich rynkach, tym samym początkując nowy rajd pierwszych ofert publicznych. Ich średni zysk wyniósł 16% według danych z Bloomberga, a około 70% z nich jest notowanych powyżej ceny początkowej.

Biorąc pod uwagę zwiększoną wycenę akcji, pierwsze oferty publiczne ponownie stanowią realną drogę wyjścia dla sponsorów – powiedział Darrell Uden, współprzewodniczący ECM w RBC Capital Markets.

Kraje wschodzące również wykorzystują okazję

Nadszedł również okres boomu dla krajów wschodzących, które w 2020 roku sprzedały łącznie w euro oraz dolarach ponad 730 mld obligacji.

Nawet w obliczu zawirowań politycznych, Peru udało się sprzedać najsłabiej sprzedające się obligacje stulecia od swojego rządu. Z kolei Wybrzeże Kości Słoniowej wyceniło swój dług denominowany w euro z niższą rentownością niż w ubiegłym roku, pomimo swojego udziału w inicjatywie umorzenia długów krajów z grupy G-20 i trwającym programie Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Bitcoin powraca

Bitcoin odnotował ponad 200-procentowy wzrost w tym roku i jest obecnie na fali wznoszącej, tym samym udowadniając, że nadszedł czas kryptowalut. Dla wielu osób na Wall Street jest to najnowszy znak nadchodzącej burzy.

Postrzegamy Bitcoina i inne kryptowaluty jako “cyfrowe tulipany”. Nie mamy żadnego sposobu, by je wycenić. Cenowe szczyty Bitcoina są w dużej mierze zwykłymi spekulacjami – napisali analitycy Yardeni Research

Wirtualna waluta surfuje po fali spekulacji po aktywach długookresowych, poczynając od energii słonecznej, a kończąc na akcjach Tesli. Pokazuje to, że inwestorzy nadmiernie poszukują swojego udziału w technologiach jutra – wyceny są bardzo wysokie.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here