Naga MarketsSzaleństwo na akcjach GameStop. "To wojna!" piszą traderzy na RedditEmocje sięgały zenitu na amerykańskim parkiecie w czwartek z uwagi na kontynuację giełdowego roller-coastera na notowaniach GameStop. Jeszcze na początku tego tygodnia akcje spółki notowane były tak nisko jak 61,13 dol., by w czwartek wystrzelić aż do 483 dol. Kontrowersyjną decyzją było zatrzymanie możliwości kupna akcji przez większość amerykańskich platform tradingowych, podczas gdy nadal możliwa była sprzedaż. Drobni inwestorzy wzburzeni są taką decyzją oskarżając m.in. Robinhood o manipulacje rynkiem.

Zakupy GameStop zawieszone, ale sprzedaż nie

Bezprecedensowa sytuacja miała miejsce na amerykańskim rynku w czwartek, gdzie szereg popularnych aplikacji tradingowych, jak np. Robinhood, zatrzymał możliwość kupowania akcji GameStop. Nie brak oskarżeń o manipulacje rynkiem czy próbę ratowania funduszów, które szortowały akcje GameStop.

Sytuacja jest o tyle kontrowersyjna, że grające na spadki fundusze już wcześniej poniosły gigantyczne straty w wyniku rajdu notowań GameStop. Jeszcze przed kilkoma dniami, pozycje krótkie wobec kursu akcji spółki wynosiły aż 137%! To więcej niż liczba akcji spółki. A to skusiło drobnych inwestorów do stworzenia okazji na duże wzrosty.

Postanowili oni wykorzystać sytuację doprowadzając do wyciśnięcia krótkich pozycji, czyli konieczności zamknięcia pozycji przez szortujące fundusze przy jednoczesnej konieczności kupna przez nie akcji. A to jak dolewania oliwy do ognia rozgrzanego do czerwoności kursu GameStop.

Jednak w czwartek było inaczej. Wielu indywidualnych inwestorów nie mogło kupić akcji. Oznacza to, że w świetnej sytuacji znalazły się fundusze, które mogły zaniżyć notowania potencjalnie doprowadzając do ich załamania. Jak podaje Motherboard, ponad połowa użytkowników Robinhooda posiadała akcje GameStop.

W rezultacie, spółkę spotkała zemsta ze strony inwestorów, którzy zbombardowali opinie na temat aplikacji w Sklepie Google negatywnymi ocenami. Wskutek tego, platforma zyskała najgorszy możliwy rating jednej gwiazdki. Co ciekawe, już dzisiaj posiada ona spowrotem ocenę 4.3 na 5.

Podobno, w strachu przed nadchodzącym dla Robinhooda kryzysem po opuszczeniu jej przez rzeszę użytkowników, zarząd starał się czym prędzej zagwarantować dodatkowe 1 mld dol. w gotówce.

Sytuacja spotkała się z odzewem części polityków, którzy nie godzą się na takie traktowanie drobnych inwestorów. Skromnego wsparcia udzielił także Elon Musk.

W rezultacie, Robinhood ma umożliwić “ograniczony handel” w piątek. Jednak nie powinniśmy się spodziewać końca zaskakujących zwrotów w akcji w sprawie notowań GameStop.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania walut | cd projekt notowanie | giełda pgnig | giełda komentarze | gpw biomed lublin | dow indexConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here