Centralny Bank Federacji Rosyjskiej poinformował we wtorek, że rola dolara i euro jako walut globalnych zmniejsza się, a banki centralne przemyślą swoje strategie po tym, jak Zachód zamroził rosyjskie rezerwy. To sugeruje, że Bank może rozważyć wprowadzenie ujemnych stóp procentowych dla depozytów w dolarach i euro.
- Bezprecedensowe zachodnie sankcje zamroziły około połowy rosyjskich rezerw złota i walut, które wynosiły blisko 640 miliardów dolarów
- Bank Rosji stwierdził, że ten precedens skłoni inne banki centralne, głównie w Azji i na Bliskim Wschodzie, do przemyślenia strategii ich oszczędności
- Można się spodziewać wzrostu popytu na złoto i spadku roli dolara amerykańskiego i euro jako aktywów rezerwowych, podał bank w raporcie
- Partnerem artykułu jest Purple Trading. Odbierz kompletny ebook autorstwa Dariusza Dargo. Poznaj strategię PA + MACD
- Dołącz do bezpłatnego wydarzenia Reach4.biz Meetup współorganizowanego przez Comparic.pl. Spotkaj się z nami w Warszawie już 2 czerwca 2022 r.
Bank Rosji rozważa ujemne stopy dla depozytów utrzymywanych w dolarach i euro
Bezprecedensowe zachodnie sankcje zamroziły około połowy rosyjskich rezerw złota i walut, które wynosiły blisko 640 miliardów dolarów w momencie, gdy Moskwa rozpoczęła kampanię militarną na Ukrainie 24 lutego.
Bank Rosji stwierdził, że ten precedens wraz z dyskusjami o możliwym przejęciu zamrożonej części rezerw skłoni inne banki centralne, głównie w Azji i na Bliskim Wschodzie, do przemyślenia strategii ich oszczędności.
– Można się spodziewać wzrostu popytu na złoto i spadku roli dolara amerykańskiego i euro jako aktywów rezerwowych – podał bank w raporcie na temat stabilności finansowej.
POBIERZ EBOOK DARIUSZA DARGO. POZNAJ STRATEGIĘ PA + MACD
Pod koniec 2021 r. rosyjski bank centralny posiadał 131,5 mld USD rezerw w złocie, podczas gdy pozostała część rezerw 612,9 mld USD była utrzymywana w aktywach walutowych. 20 maja rosyjskie rezerwy spadły do 583,4 miliardów dolarów.
Bank centralny dodał, że udział zobowiązań walutowych rosyjskich banków ostatnio spadł, ponieważ klienci nasilili wycofywanie środków ze swoich rachunków walutowych, podczas gdy wzrósł udział aktywów w walutach obcych banków.
– Jednym ze skutków nałożonych sankcji na rynek walutowy jest tendencja do zwiększania wykorzystania walut alternatywnych dla dolara amerykańskiego i euro – napisał bank centralny, odnosząc się w szczególności do chińskiego juana.
Aby przyspieszyć ten proces, Rosja mogłaby rozważyć nałożenie ujemnych stóp procentowych na depozyty utrzymywane w dolarach i euro, podał bank centralny. Wicegubernator Banku Rosji Ksenia Yudaeva wyjaśniła później, że takie dyskusje dotyczyły tylko depozytów walutowych klientów korporacyjnych w bankach, a nie klientów detalicznych.
Bank centralny podał również w raporcie, że rosyjscy inwestorzy prywatni stali się główną siłą napędową rynku akcji w obliczu restrykcji handlowych dla nierezydentów.
Zobacz również:
- Rywale USA porzucają kurs dolara. Handel na juanie i rublu w górę o 1000%!
- Cena ropy znów znalazła się w okolicach 120 USD. W strefie euro szaleje inflacja
Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.