Naga Markets

Rosyjskie budynki nocąCentralny Bank Federacji Rosyjskiej poinformował we wtorek, że rola dolara i euro jako walut globalnych zmniejsza się, a banki centralne przemyślą swoje strategie po tym, jak Zachód zamroził rosyjskie rezerwy. To sugeruje, że Bank może rozważyć wprowadzenie ujemnych stóp procentowych dla depozytów w dolarach i euro.

Bank Rosji rozważa ujemne stopy dla depozytów utrzymywanych w dolarach i euro

Bezprecedensowe zachodnie sankcje zamroziły około połowy rosyjskich rezerw złota i walut, które wynosiły blisko 640 miliardów dolarów w momencie, gdy Moskwa rozpoczęła kampanię militarną na Ukrainie 24 lutego.Bank Rosji stwierdził, że ten precedens wraz z dyskusjami o możliwym przejęciu zamrożonej części rezerw skłoni inne banki centralne, głównie w Azji i na Bliskim Wschodzie, do przemyślenia strategii ich oszczędności.

Można się spodziewać wzrostu popytu na złoto i spadku roli dolara amerykańskiego i euro jako aktywów rezerwowych – podał bank w raporcie na temat stabilności finansowej.

POBIERZ EBOOK DARIUSZA DARGO. POZNAJ STRATEGIĘ PA + MACD

Pod koniec 2021 r. rosyjski bank centralny posiadał 131,5 mld USD rezerw w złocie, podczas gdy pozostała część rezerw 612,9 mld USD była utrzymywana w aktywach walutowych. 20 maja rosyjskie rezerwy spadły do ​​583,4 miliardów dolarów.

Bank centralny dodał, że udział zobowiązań walutowych rosyjskich banków ostatnio spadł, ponieważ klienci nasilili wycofywanie środków ze swoich rachunków walutowych, podczas gdy wzrósł udział aktywów w walutach obcych banków.

Jednym ze skutków nałożonych sankcji na rynek walutowy jest tendencja do zwiększania wykorzystania walut alternatywnych dla dolara amerykańskiego i euro – napisał bank centralny, odnosząc się w szczególności do chińskiego juana.

NED

Aby przyspieszyć ten proces, Rosja mogłaby rozważyć nałożenie ujemnych stóp procentowych na depozyty utrzymywane w dolarach i euro, podał bank centralny. Wicegubernator Banku Rosji Ksenia Yudaeva wyjaśniła później, że takie dyskusje dotyczyły tylko depozytów walutowych klientów korporacyjnych w bankach, a nie klientów detalicznych.

Bank centralny podał również w raporcie, że rosyjscy inwestorzy prywatni stali się główną siłą napędową rynku akcji w obliczu restrykcji handlowych dla nierezydentów.

Zobacz również:

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułCzym jest limit faktoringowy?
Następny artykułAlior Bank podniósł oprocentowanie lokat terminowych dla firm do nawet 4%
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here