Naga MarketsSystematyczne oszczędzanie czy inwestowanie – jak oszczędzać pieniądze
Wiele osób zastanawia się dziś, jak oszczędzać pieniądze. Badania sondażowe pokazały, że Polacy w czasie pandemii koronawirusa odczuli brak stabilności finansowej i postanowili powiększyć swoje oszczędności. Rodzi się jednak pytanie: jak to zrobić? Do wyboru jest kilka różnych możliwości, które cechują się rozmaitym poziomem ryzyka, potrzebnym kapitałem czy wiedzą.

Zobacz, w co inwestować swoje środki, by osiągnąć korzyści, oraz jak oszczędzać pieniądze, by było to dla Ciebie bezpieczne.Jak oszczędzać pieniądze w bezpieczny sposób

Na początek kilka koniecznych zasad bezpieczeństwa. Jeśli zastanawiasz się, w co inwestować swoje środki, musisz wiedzieć także ile zainwestować, a raczej – ile zachować. Mowa o tak zwanej finansowej poduszce bezpieczeństwa, czyli środkach, których nie należy ryzykować i zamrażać na długi czas. Przydają się one w sytuacjach awaryjnych, przy niespodziewanych wydatkach lub kiedy zostaniemy bez pracy (na przykład w wyniku niespodziewanej pandemii). Eksperci różnie określają wysokość tej zabezpieczającej kwoty, zależy ona z pewnością od wysokości naszych comiesięcznych wydatków. Często mówi się, że powinna ona stanowić przynajmniej 3-krotność naszej pensji, ale w bezpiecznym wariancie może to być nawet 6-krotność. Dopiero nadwyżkę można inwestować agresywnie. Środki z finansowej poduszki bezpieczeństwa możemy jednak wpłacić na konto oszczędnościowe, ponieważ to bezpieczna inwestycja, a dostęp do nich jest stały i szybki.

Jak oszczędzać pieniądzekonto oszczędnościowe i lokata

Szukając sposobów na to, jak oszczędzać pieniądze, zacznijmy od bezpiecznych rozwiązań, jakimi są konto oszczędnościowe i lokata. Konto oszczędnościowe – inaczej rachunek oszczędnościowy – to konto w banku, które działa na nieco innych zasadach niż podstawowy rachunek rozliczeniowy. Otóż konto oszczędnościowe jest oprocentowane. Środki na nim zgromadzone co miesiąc przynoszą odsetki, które – po odliczeniu podatku – są dodawane do konta. Jednocześnie możemy wpłacać i wypłacać środki w dowolnym momencie, dzięki czemu ten sposób oszczędzania jest bardzo elastyczny. Jednak przelewy z takiego konta są zwykle płatne, więc nie należy traktować go jako rachunku rozliczeniowego, a jedynie wpłacać na nie nadwyżkę środków lub budować na nim wspomnianą poduszkę finansową.

Inaczej działają lokaty. W ich przypadku wysokość inwestycji jest z góry ustalona, podobnie jak czas trwania lokaty (zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy). Zazwyczaj nie możemy ani dodać, ani wycofać części środków z lokaty. Możemy zakończyć lokatę przed jej wygaśnięciem, ale wtedy najczęściej tracimy zysk i otrzymujemy sam wkład początkowy.

Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata należą do bezpiecznego rodzaju inwestycji – kapitał początkowy nie może w tym przypadku zostać uszczuplony. Jednocześnie zyski z takich kont i lokat nie są zbyt duże.

W co inwestować agresywnie – akcje i kruszce

Alternatywą dla bezpiecznych inwestycji są akcje giełdowe oraz kruszce. W przypadku akcji możemy nabywać te należące do spółek dywidendowych i nie. Od akcji spółek dywidendowych otrzymujemy zysk w postaci udziału w zyskach spółki, w drugim przypadku nasz zysk bierze się jedynie ze wzrostu wartości akcji. Notowania rynkowe akcji są dynamiczne, mogą zarówno rosnąć, jak i spadać, co oznacza, że inwestując na giełdzie, możemy sporo zyskać – ale i sporo stracić, należy liczyć się z ryzykiem.

Jeszcze inną możliwością jest lokowanie swoich oszczędności w kruszce, z których najpopularniejsze jest złoto. Jeśli chcesz inwestować pieniądze w złoto, upewnij się, że kupujesz je od sprawdzonych, certyfikowanych sprzedawców, na przykład Mennicy Państwowej. Nie kupuj złota niewiadomego pochodzenia, bo możesz na tym dużo stracić. Inwestycja w złoto nie jest pewna – jego cena może spać, jednak długoterminowo cena złota ma tendencję rosnącą. Dużo bardziej dynamiczna jest cena srebra – można więcej zyskać w krótszej perspektywie, ale też szybciej stracić.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here