Naga Marketsbelka

Nazwa nowej strategii wywodzi się stąd, że decyzje o kupnie bądź sprzedaży będą wynikały ze wskazań tabeli z cenami, które wpiszemy na początku każdego miesiąca. Głównym założeniem strategii jest kupno spółek, których cena rośnie w miarę upływu czasu, a więc tabelka powinna wskazywać na progres ceny w kolejnych miesiącach. Zobacz pełen opis strategii tabelkowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odwiedź nasz facebookowy profil giełdowy: Zyskowna strona giełdy lub przyłącz się do dyskusji o akcjach na naszym forum.

Dokładnie rok temu, 4 stycznia rozpocząłem publikowanie portfela spółek prowadzonych przy pomocy tabelki, na podstawie której oceniałem panując trend na każdej ze spółek. Wynik liczony najprostszą metodą daje +5,05% zysku czyli dość słabo jak na tle WIGu ale zwłaszcza jak na wyniki uzyskiwane wcześniej, gdyż przez znaczną większość roku portfel pokonywał szeroki indeks naszego parkietu. Wydaje mi się, że powodem jest brak sposobu realizacji zysków. Najlepszym na to dowodem jest SL złapany na spółce Hubstyle, która przez większość czasu była liderem portfela. Ostateczny wynik na niej to +60% ale pamiętam, że zysk na niej wynosił już ponad 150%. Poniżej wynik za cały 2016 rok:

portfel

W jaki sposób spróbuję rozwiązać problem zbyt mało aktywnego prowadzenia portfela? Myślę, że najlepiej będzie zrezygnować z tabelki na rzecz zwykłych średnich ruchomych. Sprawdzanie co dzieje się ze spółką raz na miesiąc okazało się zbyt wolne, zwłaszcza w kontekście zabezpieczania zysków. Przyjmijmy więc dwie średnie EMA 60 i 100 na wykresie dziennym. Warunkiem kupna spółki jest trend wzrostowy wskazany przez te średnie. Następnie przesuwa się zlecenie obronne coraz wyżej, po kolejnych dołkach, a zakończenie trendu oznacza sprzedaż spółki. Jeżeli średnie znowu zaczną rosnąć, a spadki okażą się tylko korektą, to zawsze można odkupić akcje. Metoda jeszcze prostsza niż tabelka, zobaczymy jak się sprawdzi na naszej giełdzie. Sens systemu pozostaje jednak taki sam – gra tylko i wyłącznie zgodnie z trendem czyli kupno rosnących spółek.

Aktualizując portfel nową metodą, pozbywamy się spółek, będących w trendach spadkowych wg średnich. Sprzedajemy: Puławy, Rafako i Opteam. Wszystkie pozostałe mają wyznaczony SL, najczęściej pod bliższym dołkiem. W ten sposób będzie prowadzić aktywniej portfel, pamiętając, że żaden trend nie trwa w nieskończoność. Poniżej aktualny skład portfela, z jakim wchodzimy w nowy rok, mam nadzieję, że niebawem przedstawię nowe zakupy. Różnica polega jedynie na tym, że w składzie portfela będą odtąd jedynie spółki w trendach wzrostowych czyli szybciej będziemy pozbywać się słabszych spółek.

nowy-portfel

Odbierz darmowy e-book prezentujący analizę techniczną na spółkach giełdowych – skorzystaj ze strefy E-Learn!

Mile widziane są komentarze, sugestie i pytania dotyczące tego systemu. Każdy może także proponować spółki, które mają szansę na wzrosty w najbliższym czasie. O wynikach systemu będę informował na bieżąco.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

3 KOMENTARZE

  1. Tak, wcześniej była tabelka i porównywaliśmy raz na miesiąc stopy zwrotu. Okazał się to zbyt wolny system tzn. przez miesiąc spółka traciła i dopiero po miesiącu decydowaliśmy się ją sprzedać, w ten sposób wynik całego portfela pod koniec roku mocno spadł. Teraz są 2 średnie, które muszą wskazywać na wzrosty, a reszta to normalna ocena techniczna, wsparcie, korekta itp. Cały czas patrząc na średnie można szybciej reagować kiedy dojdzie do spadków, niż czekając do końca miesiąca. Założenie jednak pozostaje identyczne – kupujemy tylko spółki w trendzie wzrostowym.

  2. Czy jedynym kryterium jest trend wzrostowy wskazywany przez 2 średnie kroczące czy też jest jakieś inne kryterium? Wcześniej system był oparty o stopy zwrotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here