Naga MarketsSystem ATS - jakie dane gromadzi

Dostępne obecnie systemy mogą w znaczącym stopniu ułatwić zarządzanie procesami wewnątrz i na zewnątrz firmy. Tak działa oprogramowanie ATS, które wykorzystuje się w procesach rekrutacji. Czym jest ten system, jak działa i dlaczego warto go stosować?

Dostęp do nowych technologii otworzył przed firmami z różnych sektorów wiele nowych możliwości. Coraz chętniej korzystają one z aplikacji i systemów, umożliwiających przynajmniej częściową automatyzację procesów oraz usprawnienie przepływu danych. Dzięki takim rozwiązaniom można obniżyć koszty funkcjonowania firmy, a także oddelegować pracowników do bardziej wymagających czy kreatywnych zadań. Przedsiębiorstwo na tym korzysta, napędzając rozwój.

Co to jest system ATS?

ATS, czyli system rekrutacji, który bazuje na cyfrowych rozwiązaniach, umożliwiających efektywne i częściowo zautomatyzowane zarządzanie danymi na potrzeby procesów rekrutacyjnych. To idealne rozwiązanie zwłaszcza w dużych firmach, gdzie ilość kandydatur na jedno stanowisko bywa naprawdę spora, a także tych, w których rekrutacja jest wieloetapowa.

Samodzielne przeanalizowanie i odsianie wartościowych CV oraz skuteczne przeprowadzenie następnych etapów rekrutacji w takim przypadku wymaga od rekruterów ogromu żmudnej pracy. W natłoku danych można łatwo przeoczyć prawdziwe perełki, co może być dla firmy dużą stratą.

Applicant tracking system (ATS) pozwala tego uniknąć. Zamiast zbierać CV w skrzynce e-mailowej, rekruter może przeprowadzić cały proces pozyskiwania pracownika za pośrednictwem jednej platformy. Rozpoczyna od jego zaprojektowania i podzielenia na etapy. Kształt całego procesu zależy oczywiście od preferencji firmy. Zaawansowaną usługę tego typu oferuje na przykład polska firma – Elevato Software – https://www.elevatosoftware.com/.

Dlaczego warto skorzystać z systemu ATS?

Dzięki ATS, zamiast publikować ogłoszenia na każdej platformie z osobna, rekruter może automatycznie je rozdystrybuować w różnych kanałach komunikacji – od portali po profile firmowe, a także skutecznie monitorować. Za pośrednictwem systemu może również tworzyć formularze i zadania, które mają wykonać potencjalni kandydaci, a także komunikować się z nimi.

Korzystanie z takiego systemu usprawnia pracę działu HR, ale również kreuje pozytywny wizerunek firmy. Dzięki niemu łatwiej jest zapanować nad odpowiadaniem kandydatom i informowaniem ich o etapach rekrutacji oraz jej wynikach. Dzięki sprawnemu kontaktowi potencjalni pracownicy poczują się potraktowani w odpowiedni sposób.

Jakie dane zbierają systemy ATS?

To, jakie dane gromadzi system rekrutacyjny, zależy przede wszystkim od rekrutera, który projektuje poszczególne etapy procesu. To on definiuje zakres danych, których podanie będzie niezbędne. Z pewnością będzie to imię, nazwisko i dane teleadresowe, ale także kwalifikacje, jakie potencjalny pracownik posiada. Adres e-mail jest niezbędny na potrzeby komunikacji, ale większość firm prosi również o telefon. Zbieranie dat urodzenia czy danych o wieku nie jest ogólnie przyjęte, choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły.

Warto zadbać o zgromadzenie danych dotyczących doświadczenia – nazw firm, z którymi dotychczas współpracował kandydat wraz z datami i danymi kontaktowymi. Często prosi się również o linki do portali społecznościowych oraz portfolio. Dzięki takim informacjom możliwe jest lepsze zapoznanie się z profilem kandydata – nie tylko od stricte profesjonalnej strony.

Podając takie dane, osoba aplikująca zostanie poproszona o wyrażenie zgody, że wyraża zgodę na ich przetwarzanie na potrzeby trwającego procesu rekrutacyjnego. Może również wyrazić ją na poczet przyszłych rekrutacji.

Artykuł partneraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here