Naga MarketsrekomendacjaWitam w cyklu, w którym zajmujemy się najnowszymi rekomendacjami giełdowymi. Różnie z nimi bywa, zazwyczaj mają dużą rozbieżność i dość niską skuteczność. Dotarłem do kilku opracowań i okazuje się, że korzystając z rekomendacji można liczyć na około 50% trafności, najlepiej w okresie około 30 dni, gdyż w dłuższym terminie skuteczność zaczyna spadać. Przyglądając się tematowi, okazuje się, że niektóre instytucje „mają nosa” do niektórych spółek. Co jakiś czas sprawdzimy zatem czy wydana właśnie rekomendacja jest coś warta.


Spółka jest jednym z największych w Polsce przedsiębiorstw chemicznych, producentów kauczuków syntetycznych i polistyrenów.

Synthos jest spółką bardzo często rekomendowaną przez instytucje. W samym marcu wydano 3 prognozy: jedna zakłada spadki, dwie wzrosty. W dzisiejszym wpisie ocenimy skuteczność tych projekcji oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – czy warto brać pod uwagę te najnowsze.

Od 1 stycznia 2014 roku do początku marca 2015 roku wydano 17 rekomendacji. Generalnie w tym okresie kurs osuwał się na coraz niższe poziomy ale instytucje chyba wierzą w odwrócenie tej tendencji, gdyż aż 65% rekomendacji zakładało wyższą cenę docelową od tej z chwili wydania analizy. 9 prognoz sprawdziło się, 5 nie, a 3 nie można jeszcze ocenić.

Skuteczność rekomendacji od początku 2014 roku wynosi zatem 64% co jest wynikiem dobrym.

Tyle o przeszłości, nas interesuje najnowsza rekomendacja Erste Banku zakładająca wzrost do 4,91 zł. Instytucja ta wydała od 2007 roku 12 rekomendacji dla Synthosa (+ ta najnowsza). 11 z nich zakładało wzrost ceny. Są to zamierzchłe czasy, przyjrzyjmy się 3 ostatnim z roku 2011, gdyż w latach 2012-2014 Erste nie wydało rekomendacji dla Synthosa. Wszystkie trzy zakładały wzrost ceny i wszystkie się sprawdziły. Można powiedzieć, że ta instytucja „ma nosa” do tej spółki.

Sprawdźmy teraz w jakiej formie są analitycy Erste. Przeanalizowałem 10 ostatnich prognoz od listopada 2014 roku do początku marca obecnego roku. 5 okazało się trafnych, 3 nieudane i 2 jeszcze nie zrealizowane, ale można je ocenić pozytywnie, gdyż zakładały wzrosty na PGE, które rzeczywiście nadeszły. Aktualną formę analityków Erste oceniam zatem na 70%. Biorąc pod uwagę ich dobrą skuteczność w ostatnich rekomendacjach Synthosa – stwierdzam, że najnowsza rekomendacja jest warta uwagi.

Analiza techniczna

Analiza techniczna pokazuje oznaki poprawy tj. przede wszystkim wybicie linii trendu spadkowego i jej późniejszy re-test od góry. Kurs powinien poruszać się w kanale wzrostowym pnąc się na wyższe poziomy. Cena z rekomendacji ma swoje techniczne uzasadnienie, jest to poziom jednego z poprzednich szczytów, do którego wydaje się, że cena zmierza.


Narzedzia-analizy-technicznej-spolek-gieldowych.pdf---2014-09-22-11.31.59-300x296 Odwiedź na nasz facebookowy profil giełdowy: Techniczna strona giełdy

Pobierz darmowy ebook: Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych

Zajrzyj do Strefy E-Learn – czekają tam na Ciebie materiały edukacyjne, pełne wersje szkoleń video oraz ebooki o tematyce inwestycyjnej. Wszystko za darmo.

Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w komentarzu pod artykułem, a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę techniczną.

Los portalu Comparic zależy właśnie od Was, czytelników! Jeśli podoba Ci się to, co czytasz lub oglądasz, proszę udostępnij w formie postu na swoim koncie społecznościowym, żeby więcej ludzi mogło do nas trafić. Przyciski znajdują się pod artykułem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułZapiski giełdowego spekulanta: PGNIG, GPW
Następny artykułAnaliza dla początkujących: EUR/GBP – dobre miejsce na spadki
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here