Naga Markets

Synektik ma umowę dot. dystrybucji systemów da Vinci w Czechach i na SłowacjiWarszawa, 21.12.2021 (ISBnews) – Synektik podpisał umowę z Intuitive Surgical Sàrl i będzie wyłącznym dystrybutorem systemów robotycznych da Vinci w Czechach i na Słowacji, podała spółka. Za przejęcie czeskiego i słowackiego biznesu koncernu Intuitive Synektik zapłaci 1,5 mln USD, płatne w ratach, a Intuitive będzie przysługiwać dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 30% EBIT z przejmowanego biznesu za lata 2024 i 2025 (nie więcej niż 2 mln USD rocznie).

“Dystrybucją robotów, ich serwisem oraz sprzedażą zużywalnych instrumentów zajmować się będzie spółka Synektik Czech Republic s.r.o., która przejmie od koncernu Intuitive m.in. obecne umowy serwisowe oraz kontrakty na dostawę instrumentów z czeskimi i słowackimi ośrodkami medycznymi użytkującymi innowacyjne systemy robotyczne. Zarząd Grupy Synektik ocenia, że z tytułu rozszerzenia umowy dystrybucyjnej tylko w 2022 roku kalendarzowym przychody Grupy z tytułu komercjalizacji systemów da Vinci mogą się podwoić” – czytamy w komunikacie.Zgodnie z zawartym porozumieniem, umowa dystrybucyjna między Intuitive a Grupą Synektik, obowiązująca do kwietnia 2026 r. na terytorium Polski, zostanie rozszerzona o Czechy i Słowację. Spółka zależna przejmie czeski zespół Intuitive, obecnie odpowiedzialny za obsługę czeskich i słowackich klientów koncernu. Za przejęcie czeskiego i słowackiego biznesu koncernu Intuitive Synektik zapłaci 1,5 mln USD, płatne w ratach w 2022 i 2023 r., a Intuitive będzie przysługiwać dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 30% EBIT z przejmowanego biznesu za lata 2024 i 2025 (nie więcej niż 2 mln USD rocznie), podano także.

“Rozszerzenie współpracy z koncernem Intuitive ma strategiczne znaczenie dla Grupy Synektik. Dzięki niemu stajemy się jednym z trzech największych dystrybutorów systemów da Vinci w Europie i mamy potencjał, by zostać wieloletnim partnerem amerykańskiego koncernu. Zwiększenie zakresu umowy dystrybucyjnej o rynki Czech i Słowacji stanowi najlepsze potwierdzenie skuteczności biznesowej Grupy w rozwoju rynku robotyki chirurgicznej oraz wysokiej oceny naszych osiągnięć przez koncern Intuitive. Jesteśmy przekonani, że poszerzając zespół o grupę specjalistów odpowiadających za rynki naszych południowych sąsiadów, wspólnie wykorzystamy nasze kompetencje, a wymiana doświadczeń i pomysłów na rozwój robotyki chirurgicznej przełoży się korzystnie na biznes rozwijany we wszystkich trzech państwach” – powiedział założyciel i prezes Synektik Cezary Kozanecki, cytowany w komunikacie.

Dodał, że z perspektywy Grupy Synektik porozumienie z Intuitive stwarza potencjał dla dynamicznego wzrostu wyników finansowych oraz wartości firmy dla akcjonariuszy.

“Oceniamy, że w ciągu 12 miesięcy od wejścia umowy w życie przychody grupy z tytułu komercjalizacji systemów da Vinci mogą podwoić się w porównaniu z średnim poziomem przychodów z tej części biznesu wypracowanych w latach obrotowych 2020 i 2019. Ekspansja zagraniczna jest jednym ze strategicznych celów grupy, a rynki Czech i Słowacji są dla nas naturalnym i bardzo atrakcyjnym kierunkiem dalszego rozwoju. Do tej pory byliśmy obecni za południową granicą Polski jako dostawca zaawansowanych radiofarmaceutyków. Jesteśmy zainteresowani dalszym zwiększaniem obecności Grupy Synektik w innych krajach. Wierzymy, że sukces na polu robotyki chirurgicznej będzie istotnym etapem ekspansji Grupy Synektik w Czechach i na Słowacji jako dostawcy innowacyjnych produktów medycznych” – dodał Kozanecki.

Do tej pory w Czechach i na Słowacji zainstalowano łącznie 16 systemów da Vinci. W obu krajach rocznie wykonuje się w sumie ok. 2,5 razy więcej zabiegów w asyście tych robotów niż obecnie w Polsce przy podobnej liczbie instalacji systemów, podano także w materiale.

Grupa Synektik dostarcza rozwiązania informatyczne, nowoczesną technologię oraz pełen zakres usług i wsparcia dla placówek medycznych, w zakresie radiologii, onkologii, kardiologii i neurologii. Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here