Naga MarketsPrawie wszystko, co robię na rynku Forex kręci się wokół sześciu sygnałów kupna i sprzedaży. Trzy z nich to formacje świecowe, a pozostałe trzy to techniczne formacje wykresów, takie jak głowa i ramiona.

Prawdopodobnie wiesz, że lubię prostotę. Jednak proste nie oznacza zawodne czy nieopłacalne.

Tak naprawdę, poniższe proste setupy kupna i sprzedaży to jedne z najbardziej dochodowych formacji, na które natknąłem się po ponad dekadzie handlu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat?

Zacznijmy!

Świecowe sygnały kupna i sprzedaży

Istnieją trzy rodzaje formacji świecowych, których wypatruje w trakcie tygodnia handlowego. Zaliczają się do nich: pin bar, formacja objęcia (outside bar) oraz inside bar.

Podczas gdy pin bar może być rozgrywany na wykresie 4-godzinnym oraz dziennym, zarówno objęcie, jak i inside bar są najbardziej skuteczne na interwałach dziennych i wyższych. Jeśli użyjesz ich w dowolnym przedziale czasowym niższym niż dzienny, otworzysz się na fałszywe alarmy.

Przyjrzyjmy się każdemu z nich bardziej szczegółowo.

Pin bar

Dla tych, którzy obserwują mnie od jakiegoś czasu, nie będzie zaskoczeniem, gdy usłyszą, że moją ulubioną formacją świecową jest pin bar. Świece te charakteryzują się długim górnym lub dolnym knotem i reprezentują odrzucenie wsparcia lub oporu.

To ostatnie zdanie ma zasadnicze znaczenie dla skuteczności formacji pin bar. Bez kluczowego obszaru wsparcia lub oporu w pobliżu świecy, formacja jest raczej bez znaczenia.

Oto przykład niedźwiedziego pin bara na dziennym wykresie AUDUSD:

przykład niedźwiedziego pin bara na dziennym wykresie AUDUSD

Zwróć uwagę, jak po zamknięciu poniżej kluczowego poziomu, para uformowała niedźwiedziego pin bara przy  ponownym teście tego obszaru jako nowego oporu. Wejście w pozycję krótką na 50-procentowym zniesieniu przyniosłoby porządny zysk w mniej niż 48 godzin.

Aby dowiedzieć się więcej na temat pin bara, w tym jak go rozgrywać, zobacz ten wpis.

Objęcie (outside bar)

Objęcie to formacja odwrócenia, która często może sygnalizować wyczerpanie wśród kupujących lub sprzedających. Jak sama nazwa wskazuje, jest to świeca całkowicie obejmująca poprzednią.

Jedną z kluczowych zasad korzystania z tego sygnału jest zwracanie uwagi na formacje objęcia pochłaniania, które rozwijają się na wykresie dziennym lub wyższym. Każdy sygnał na wykresach intraday bywa zawodny w tym sensie, że może być fałszywie pozytywny.

Innym ważnym punktem jest to, że formacja świecowa musi się tworzyć na szczycie lub dołku swingu. W przeciwnym razie nie będzie sygnalizowała niezbędnego wyczerpania byków lub niedźwiedzi, co czyni ją skutecznym sygnałem odwrócenia.

Poniżej znajduje się przykład świecy obejmującej na wykresie dziennym AUDUSD.

przykład świecy obejmującej na wykresie dziennym AUDUSD

Zwróć uwagę, że świeca uformowała się na szczycie swingu oraz. na poziomie oporu, który obowiązywał od kilku miesięcy.

Zobacz dwa linki poniżej, aby dowiedzieć się więcej.

Bycze objęcie

Niedźwiedzie objęcie

Inside bar

Kiedy zacząłem handlować price action w 2010 roku, zacząłem od formacji pin bar oraz inside bar. Pomyślałem, że nauczę się tych dwóch sygnałów, zanim rozważę inne, bardziej zaawansowane formacje.

To był dobry ruch. Zawsze zalecam trzymanie się jednej lub dwóch formacji cenowych na początku, zanim poszerzysz portfolio. Im mniej rzeczy musisz się nauczyć, tym łatwiej stać się biegłym w posługiwaniu się tym, poprzez szlifowanie tematu.

Jednak z biegiem lat, przynajmniej do pewnego stopnia zrezygnowałem z handlu w oparciu o inside bary. Nadal znajduję takie sygnały, które przyciągają moją uwagę, ale w większości ich nie rozgrywam.

To nie znaczy, że nie jest to zyskowny sygnał. Oznacza to po prostu, że nie pasuje tak bardzo do mojego stylu, jak inne sygnały, którymi dziele się w tym wpisie.

Mając to na uwadze, dla kogoś, kto szuka dobrego sygnału do handlu z trendem, inside bar jest moim zdaniem jednym z najlepszych. Najważniejsze jest jednak, by trzymać się wykresu dziennego. Schodząc na niższe interwały, uzyskasz zbyt wiele fałszywych sygnałów.

Poniżej znajdują się trzy inside bary jakie uformowały się na wykresie USDJPY podczas agresywnego rajdu.

trzy inside bary jakie uformowały się na wykresie USDJPY

Kluczem tutaj jest znalezienie pary, która porusza się w wyraźnym trendzie. Powinieneś również zwrócić szczególną uwagę na lokalizację wsparcia i oporu przed podjęciem decyzji o handlu.

Zobacz wpis na temat strategii rozgrywania inside bara, by dowiedzieć się więcej.

Formacje wykresu jako sygnały kupna i sprzedaży

Teraz, gdy widzieliśmy już trzy formacje świecowe, których używam, przejdźmy do trzech formacji wykresów. Zaliczają się do nich formacje głowy i ramion, kanały i kliny.

Jak sama nazwa wskazuje, są to formacje, które tworzą się w dłuższym okresie czasu i obejmują wiele świec. Tak naprawdę, większość formacji technicznych, z których korzystam, potrzebuje tygodni, miesięcy, a nawet lat.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musimy czekać miesiącami ani latami, by na ich podstawie handlować. Dysponując dziesiątkami par walutowych, prawie zawsze jest coś do zrobienia.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

Formacja głowy i ramion (oraz jej odwrócona wersja)

Jeśli chodzi o zyskowność, formacjia głowy i ramion znajduje się na szczycie listy. Zwykle tworzy się po długim ruchu w górę i sygnalizuje wyczerpanie ze strony kupujących.

Odwrócona formacja głowy i ramion również reprezentuje potencjalne odwrócenie, ale robi to po wydłużonym ruchu w dół i sygnalizuje wyczerpanie ze strony sprzedających.

Powodem, dla którego mówiłem, że formacja ta może być wysoce zyskowna jest to, iż często zapewnia kilkaset pipsów zysku, o ile zostanie skutecznie rozegrana.

Oto formacja głowy i ramion, która tworzyła się na wykresie tygodniowym NZDJPY przez kilka miesięcy. To była formacja, którą rozgrywałem, a także kilka razy komentowałem ją na swoim blogu w miarę rozwoju wydarzeń.

formacja głowy i ramion, która tworzyła się na wykresie tygodniowym NZDJPY przez kilka miesięcy

W przypadku tego odwrócenia NZDJPY, wyprzedaż osiągnęła ponad 1200 pipsów.

Pamiętaj, że formacja głowy i ramion idzie w parze z tzw. celem mierzonym. Jest to potencjalny cel dla zysku określany na podstawie wysokości struktury formacji.

Dowiedz się wszystkiego na temat formacji głowy i ramion w tym szczegółowym przewodniku.

O tym jak używać celów mierzonych dowiesz się w tym wpisie.

Kanały (wzrostowe i spadkowe)

Kanały pojawiają się częściej, niż większość traderów zdaje sobie sprawę. Są one szczególnie obfite po impulsywnym ruchu w górę lub w dół. Tak utworzone kanały nazywane są byczymi lub niedźwiedzimi flagami.

Jeśli obserwujesz mojego bloga od jakiegoś czasu, z pewnością widziałeś, że analizuje kanały wzrostowe oraz spadkowe. Założę się, że nie ma tygodnia, w którym nie wykorzystuj kanału do przedstawienia akcji cenowej na danym wykresie.

Kanały stanowią doskonały sposób na identyfikacje i zarysowanie okresów konsolidacji, które mogą dać szansę na na handel po wybiciu.

Oto jeden z przykładów kanału zwyżkującego na wykresie dziennym NZDUSD:

jeden z przykładów kanału zwyżkującego na wykresie dziennym NZDUSD

Zwróć uwagę, jak kanał wzrostowy powyżej zaczął się formować po dłuższym ruchu w dół. Tak więc, moglibyśmy nazwać go niedźwiedzią flagą, która najczęściej stanowi kontynuację panującego trendu.

Jeśli chcesz lepiej zapoznać się z kanałami, przejdź poźniej do przewodnika szczegółowo opisującego tę formację.

Zazwyczaj kanały przedstawiają okres konsolidacji, czasem jednak zdarza się, że zarysowują szerszy trend lub cykl rynkowy. Tak było w przypadku kanału wzrostowego na poniższym wykresie miesięcznym NZDJPY.

kanału wzrostowego na poniższym wykresie miesięcznym NZDJPY

Zamiast wykorzystać powyższy kanał, aby złapać wybicie (co potrwałoby dekady), użyłbym takiej formacji do opracowania długoterminowej perspektywy dla tej pary.

Zobacz ten wpis, by uzyskać więcej informacji na temat tego, jak ja wykorzystuje wieloletnie kanały, takie jak ten powyższy.

Kliny (zwężające i rozszerzające się)

Podobnie jak kanały, kliny zwykle reprezentują okres konsolidacji. Tym, co je wyróżnia, jest ich “kończąca” natura. Innymi słowy, zwężający się klin ma ostateczny punkt końcowy, podczas gdy kanał takiego miejsca nie oferuje.

Dwie poniższe wykresy pokazują różnicę między klinem zwężającym się a klinem rozszerzającym.

Najpierw spójrzmy na zwężający się klin z wykresu 4-godzinnego pary walutowej GBPJPY.

klin z wykresu 4-godzinnego pary walutowej GBPJPY

Jak sama nazwa wskazuje, zwężający się klin pojawia się, gdy akcja cenowa zostaje „ściśnięta” przez wsparcie i opór. Ponieważ para nie ma innego wyjścia, jak tylko w końcu wybić się z tej struktury, nazywamy klina kończącą się formacją.

Więcej informacji na temat handlu w oparciu o klin wzrostowy i spadkowy możesz znaleźć w tym wpisie.

Oto przykład rozszerzającego się klina na wykresie 4-godzinnym GBPJPY:

 przykład rozszerzającego się klina na wykresie 4-godzinnym GBPJPY

Zauważ, że w przeciwieństwie do zwężającego się klina na pierwszym wykresie, akcja cenowa w tej formacji „rozprzestrzenia się” wraz z upływem czasu. Klin rozszerzający się nie jest uważany za formację końcową, ponieważ teoretycznie para teoretycznie mogłaby nigdy nie przełamać wsparcia lub oporu.

Oczywiście, rzeczywistość podpowiada nam, że formacja ostatecznie zostanie przełamana dołem, tak jak miało to miejsce na powyższym wykresie.

Sprawdź ten post jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozszerzającego się klina.

Podsumowanie

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z price action lub po prostu chcesz dodać dodatkowy sygnał lub dwa do już istniejącego arsenału, powyższa lista jest doskonałym miejscem na początek. Każdy z sygnałów jest prosty, ale bardzo zyskowny, jeśli będziesz postępować zgodnie z poradami na tej stronie (zobacz linki w tym poście).

Radzę wybrać jeden lub dwa sygnały, poznać ich charakterystykę, metody wejścia oraz wyjścia itp., zanim ruszysz dalej. Próba nauczenia się wszystkich sześciu jednocześnie sprawiłaby, utrudniłaby to znaczniej niż powinna.

Ponadto, im więcej materiału próbujesz przerobić jednocześnie, tym więcej czasu zajmie stanie się w tym biegłym. Wybierając tylko jedną lub dwie formacje, będziesz w stanie je opanować w znacznie krótszym czasie, niż gdybyś wziął na siebie wszystkie sześć formacji jednocześnie.

Ostatnie, ale nie mniej ważne, trzymaj się 4-godzinnych i dziennych ram czasowych, rób notatki i po prostu gromadź doświadczenia. Zanim się zorientujesz, będziesz widział pin bary czy kanały nawet bez myślenia o tym.

Najczęściej zadawane pytania

Skąd wiesz, kiedy kupić lub sprzedać na rynku Forex?
Jeśli jesteś traderem price action, tak jak ja, możesz użyć różnych sygnałów świecowych i formacji wykresu, takich jakie opisałem te w tym poście. Coś tak prostego, jak pin bar lub wybicie z kanału może być niewiarygodnie zyskowne, jeśli prawidłowo je rozegrasz.

Jakie są najlepsze sygnały kupna na rynku Forex?
Wolę zachować prostotę. Formacje świecowe, takie jak pin bar, objęcie oraz inside bar, to moje sygnały. Jeśli chodzi o formacje na wykresach, preferuję głowę i ramiona, kanały oraz kliny.

Jakie są najlepsze sygnały sprzedaży na rynku Forex
Lubię zachowywać prostotę. Formacje świecowe oraz formacje wykresów omówione powyżej sprawdzają się także bardzo dobrze jako sygnały sprzedaży.

Więcej od Justina Bennetta:


dpaMetodologia Price Action zyskuje sobie coraz większą popularność wśród profesjonalnych, jak i początkujących inwestorów, dlatego też na Comparic.pl znajdziesz sporo wpisów i analiz o tej tematyce. Powyższy artykuł pochodzi z portalu DailyPriceAction.comktórego założycielem jest Justin Bennett – trader, od 2007 roku działający na rynku Forex, a od 2010 przy wykorzystaniu Price Action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here