Naga MarketsSygnaliści rozprawią się z korupcją w EOSWśród bolączek trapiących piątą pod względem kapitalizacji kryptowalutę, oprócz luk w systemie, w tym w inteligentnych kontraktach, a także kwestii związanych z pamięcią RAM, ostatnio pojawił się problem rzekomej korupcji wśród producentów bloków. Z pomocą w rozwiązaniu tej ostatniej bolączki mogą przyjść sygnaliści, czyli tzw. whistleblowers.


Propozycja od dobrze poinformowanego dewelopera

Propozycję zastosowania takiego rozwiązania wysunął deweloper działający w branży blockchainowej pod pseudonimem BlockchainKid. Przypomnijmy, iż z informacji pozyskiwanych od sygnalistów korzysta oficjalnie między innymi amerykańska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd – SEC (od wprowadzenie programu w 2012, wypłacono łącznie326 milionów dolarów 59 osobom), a także Commodity Futures Trading Commission – CFTC (niedawno przyznała nagrodę w wysokości 30 mln USD dla pojedynczego informatora).

Te artykuły również Cię zainteresują

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Bezpośrednim przyczynkiem do wysunięcia propozycji przez BlockchainKid był przypadek głośnego ostatnio oskarżenie giełdy kryptowalut Huobi o rzekomą zmowę z producentami bloków EOS, gdzie giełda miała uzyskać korzyści finansowe w zamian za posiadane głosy. Huobi, z racji pokaźnych ilości EOS przechowywanych przez jej klientów w portfelach, ma potencjalnie dużo do powiedzenia przy podejmowaniu decyzji związanych z ekosystemem tej kryptowaluty.

Zasady programu WHISPER

Deweloper proponuje, by program „donoszenia” w ramach EOS nazwać WHISPER, zaś swoje rozwiązania opiera na wspomnianych wyżej mechanizmach stosowanych przez amerykańskich regulatorów. Zatem w przypadku, gdy informator posiada dowody wskazujące ponad wszelką wątpliwość, iż producent bloków naruszył zasady konstytucji EOS, uzyskałby z tego tytułu nagrodę. W tym celu należałoby jednak odpowiednio zmodyfikować ekosystem, przede wszystkim pod kątem generowania środków na wypłaty. Mogłyby pochodzić one z opłat za RAM, z Funduszu Propozycji Pracowniczych (Worker Proposal Fund – WPF) lub bezpośrednio od producentów bloków.

Czy wiesz że…

Sygnalista, demaskator (ang. whistleblower, dosł. „człowiek dmuchający w gwizdek”) – osoba nagłaśniająca działalność, która według niej jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa. Jest to termin powstały i powszechnie stosowany w anglosaskim kręgu kulturowym (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia). W USA program wynagrodzeń sygnalistów jest jednym z najbardziej rozbudowanych oraz „hojnych”.

Inną istotną kwestią jest system weryfikacji sygnalistów, przede wszystkich w zakresie ich rzetelności oraz wiarygodności przekazywanych przez nich informacji. BlockchainKid proponuje utworzenie specjalnej komisji, w skład której weszliby niezależni oraz cieszący się dużym zaufaniem członkowie społeczności EOS.

Potencjalne zagrożenie

Czy system kontrolowanych donosów z powodzeniem stosowany m.in. przez SEC może sprawdzić się w skomplikowanym środowisku zdecentralizowanego projektu krypto? Jedną z obaw wysuniętą w ramach wątku w serwisie Reddit jest kwestia wiarygodności przedstawianych przy zgłaszaniu nieprawidłowości dowodów. Mogłoby dochodzić potencjalnie do przypadków zmowy przeciwko mniej popularnym producentom bloków, którzy tak naprawdę nie dopuścili się niczego złego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here