Wśród bolączek trapiących piątą pod względem kapitalizacji kryptowalutę, oprócz luk w systemie, w tym w inteligentnych kontraktach, a także kwestii związanych z pamięcią RAM, ostatnio pojawił się problem rzekomej korupcji wśród producentów bloków. Z pomocą w rozwiązaniu tej ostatniej bolączki mogą przyjść sygnaliści, czyli tzw. whistleblowers.
Propozycja od dobrze poinformowanego dewelopera
Propozycję zastosowania takiego rozwiązania wysunął deweloper działający w branży blockchainowej pod pseudonimem BlockchainKid. Przypomnijmy, iż z informacji pozyskiwanych od sygnalistów korzysta oficjalnie między innymi amerykańska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd – SEC (od wprowadzenie programu w 2012, wypłacono łącznie326 milionów dolarów 59 osobom), a także Commodity Futures Trading Commission – CFTC (niedawno przyznała nagrodę w wysokości 30 mln USD dla pojedynczego informatora).
Te artykuły również Cię zainteresują
Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
Bezpośrednim przyczynkiem do wysunięcia propozycji przez BlockchainKid był przypadek głośnego ostatnio oskarżenie giełdy kryptowalut Huobi o rzekomą zmowę z producentami bloków EOS, gdzie giełda miała uzyskać korzyści finansowe w zamian za posiadane głosy. Huobi, z racji pokaźnych ilości EOS przechowywanych przez jej klientów w portfelach, ma potencjalnie dużo do powiedzenia przy podejmowaniu decyzji związanych z ekosystemem tej kryptowaluty.
Zasady programu WHISPER
Deweloper proponuje, by program „donoszenia” w ramach EOS nazwać WHISPER, zaś swoje rozwiązania opiera na wspomnianych wyżej mechanizmach stosowanych przez amerykańskich regulatorów. Zatem w przypadku, gdy informator posiada dowody wskazujące ponad wszelką wątpliwość, iż producent bloków naruszył zasady konstytucji EOS, uzyskałby z tego tytułu nagrodę. W tym celu należałoby jednak odpowiednio zmodyfikować ekosystem, przede wszystkim pod kątem generowania środków na wypłaty. Mogłyby pochodzić one z opłat za RAM, z Funduszu Propozycji Pracowniczych (Worker Proposal Fund – WPF) lub bezpośrednio od producentów bloków.
Czy wiesz że…
Sygnalista, demaskator (ang. whistleblower, dosł. „człowiek dmuchający w gwizdek”) – osoba nagłaśniająca działalność, która według niej jest najprawdopodobniej nielegalna lub nieuczciwa. Jest to termin powstały i powszechnie stosowany w anglosaskim kręgu kulturowym (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Nowa Zelandia). W USA program wynagrodzeń sygnalistów jest jednym z najbardziej rozbudowanych oraz „hojnych”.
Inną istotną kwestią jest system weryfikacji sygnalistów, przede wszystkich w zakresie ich rzetelności oraz wiarygodności przekazywanych przez nich informacji. BlockchainKid proponuje utworzenie specjalnej komisji, w skład której weszliby niezależni oraz cieszący się dużym zaufaniem członkowie społeczności EOS.
Potencjalne zagrożenie
Czy system kontrolowanych donosów z powodzeniem stosowany m.in. przez SEC może sprawdzić się w skomplikowanym środowisku zdecentralizowanego projektu krypto? Jedną z obaw wysuniętą w ramach wątku w serwisie Reddit jest kwestia wiarygodności przedstawianych przy zgłaszaniu nieprawidłowości dowodów. Mogłoby dochodzić potencjalnie do przypadków zmowy przeciwko mniej popularnym producentom bloków, którzy tak naprawdę nie dopuścili się niczego złego.