Naga MarketssWIG80 liderem wzrostów. ML System i XTB silnie w góręIndeks sWIG80, skupiający 80 małych spółek, wzrósł od marcowego minimum już o około 52,5% do 14 184 punktów. Poziom powyżej 14 tysięcy punktów indeks osiągnął ostatnio w maju 2018 roku. Co więcej, wynik ten jest dużo lepszy od rezultatów WIG20 i mWIG40, które odbiły się „tylko” o 37% i 24%.

  • Akcje ML System zdrożały w ciągu miesiąca o 87,30%.
  • XTB notuje rekordowe zyski, po gwałtownym napływie nowych klientów.
  • Liderami zysków na sWIG80 była branża IT i branża gier.

Pandemia sprzyjała elektronicznej rozrywce

Małe spółki z sWIG80 w ostatnich miesiącach spisywały się znacząco lepiej od szerokiego rynku. Może być to pokłosie niższego udziału w sWIG80 przedsiębiorstw z segmentów, które są szczególnie narażone na negatywne skutki trwającej pandemii Covid-19 – jak choćby z sektora finansowego. Z drugiej strony w tej grupie jest dużo spółek z branż, które są relatywnie odporne na obecne zawirowania na giełdach, jak budownictwo czy szeroko pojęty sektor IT – mówi Marek Straszak z Generali Investments TFI, przytaczany przez Parkiet.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak zauważa Parkiet, aż trzy spółki spośród 10 o największej stopie zwrotu to przedsiębiorstwa z branży gier – CI Games, BoomBit i Ultimate Games. Głównym powodem, przez który osiągnęły one bardzo dobre rezultaty jest oczywiście pandemia. Wymusiła ona na ludziach zrezygnowanie z rozrywek poza domem i zmusiła ich do zmiany sposobu spędzania wolnego czasu.

Zobacz również: Movie Games ma list intencyjny z Iron VR ws. przeniesienia gier na platformy VR

Wśród spółek zdecydowanie wyróżnia się ML System, który jest przedstawicielem branży fotowoltaicznej. W ciągu miesiąca akcje spółki zdrożały o 87,30%. Na wyniki firmy z Podkarpacia wpłynęło m.in. podpisanie umowy z Guardian Glass, który jest światowym liderem w produkcji szkła budowlanego.

Akcje XTB zdrożały o 314% w ciągu 5 miesiecy

Jedną ze spółek o największej stopie zwrotu w ostatnim miesiącu jest także Polenergia, kontrolowana przez Kulczyk Holding. Spółka zależna pierwszej w Polsce prywatnej grupy energetycznej rozpocznie budowę największej farmy wiatrowej w Polsce. W celu zrealizowania projektu, spółka uzyskała kredyt inwestycyjny o wielkości 480 milionów złotych.

Kiedy mówi się o zmianach na sWIG80 w okresie pandemii, nie można pominąć X-Trade Brokers. XTB zyskuje dzięki napływowi ludzi chcących rozpocząć swoją przygodę z rynkami. Wielu ludzi miało nadzieję, że uda im się wykorzystać załamanie w pierwszym kwartale do osiągnięcia szybkiego zysku. Wysoka zmienność na rynku akcji, może sprawić, że liczba nowych klientów – a co za tym idzie zysk – polskiego brokera, może nadal rosnąć.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji XTB w ciągu ostatnich 5 miesięcy, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here