Naga MarketssWIG80 kończy półrocze z wynikiem +27,87%. ERBUD i ASBIS na czele wzrostówWraz z zakończeniem pierwszego półrocza czas na sprawdzenie, jak w tym okresie poradziły sobie najważniejsze indeksy. W trakcie ostatnich 6 miesięcy po raz kolejny najmocniejszy okazał się sWIG80, który to zyskał aż 27,87%. Pozytywnie wypadł również WIG20, który w końcu odrobił covidowe straty.

sWIG80 kończy półrocze z wynikiem +27,87%. ERBUD i ASBIS na czele wzrostów
Stopy zwrotu głównych indeksów w 1 półroczu 2021 roku. Źródło: Opracowanie własne

sWIG80 znów najmocniejszy

Pierwsze półrocze 2021 roku oficjalnie za nami. W związku z tym czas przyjrzeć się poszczególnym indeksom i sprawdzić jak radziły sobie one w tym wyjątkowym okresie, który to naznaczony był z jednej strony kolejnymi lockdownami, jak również nadziejami związanymi z procesem szczepień i powolnym powrotem do normalności.Ostatnie 6 miesięcy pod pewnymi względami jest zbliżone do tego, co na warszawskim parkiecie obserwowane jest od marcowego krachu z 2020 roku. Po raz kolejny najmocniej zyskiwał indeks sWIG80, który w ciągu ostatnich 6 miesięcy zyskał aż 27,87%. Na drugim miejscu raz jeszcze uplasował mWIG40 z wynikiem +21,34%. Podium zamyka WIG20, który to w trackie 1 półrocza zyskał 11,82%, podczas gdy szeroki rynek WIG zanotował w tym czasie wzrost o 15,85%.

W zestawieniu tym pozytywnie zaskoczył WIG20. Choć zanotował on najniższy wynik, to jednak w końcu są to wartości na plusie. Co więcej, poprawa sentymentu obserwowana od początku kwietnia 2021 sprawiła, że w końcu główny indeks odrobił covidowe straty. Co prawda zagraniczne indeksy typu DAX biły w tym czasie swoje historyczne rekordy, jednak warto wskazać, że w końcu straty odrobić się udało (a sam DAX ma charakter dochodowy, podczas gdy WIG20 cenowy).

Erbud, ASBIS i LPP

sWIG80 kończy półrocze z wynikiem +27,87%. ERBUD i ASBIS na czele wzrostów
Stopy zwrotu wybranych spółek w okresie 1 półrocza 2021. Źródło; Opracowanie własne

Oczywiście w poszczególnych indeksach były podmioty, które radziły sobie lepiej lub gorzej. Warto więc przyjrzeć się spółkom, które w omawianym czasie pozytywnie zaskoczyły, osiągając bardzo wysokie stopy zwrotu.

W przypadku indeksu sWIG80 nie sposób nie wymienić spółki Erbud, która to w trakcie 1 półrocza 2021 zyskała aż 221,01%. Obecnie za akcje tej spółki inwestorzy płacą już 90 zł, podczas gdy na początku roku było to niecałe 30 zł. Za tak dobre wyniki odpowiedzialna jest m.in. spółka zależna ONDO, która przeprowadza właśnie swoją pierwszą emisję publiczną.

Z kolei w indeksie mWIG40 mocno zyskiwała spółka ASBIS, która to również cieszyła się w tym okresie sporą popularnością. W omawianym czasie wzrosła ona o 164,23%. Warto jednak również zwrócić uwagę na Alior Bank, który to zyskał aż 96,41%, co jak na sektor bankowy jest wynikiem bardzo dobrym.

W indeksie WIG20 pozytywnie wyróżniło się z kolei LPP, które uzyskało 55,34% wzrostu w 1 półroczu. Co więcej, spółka planuje również rekordową dywidendę, która wyniesie aż 450 zł na akcje (płatne w dwóch transzach), podczas gdy w poprzednich okresach poziom ten nigdy nie wyniósł więcej niż 100 zł. W okresie tym mocno zyskiwał również bank Pekao SA. Bank z logiem czerwonego żubra wzrósł w tym okresie o 51,21%, co jest najlepszym wynikiem z banków notowanych w WIG20.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax index | co to blik | korona szwedzka kurs | kurs eurocash | cd red notowania | notowania biomed lublin | akcje celon |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here