Naga MarketssWIG80 i WIG Leki liderami wzrostów na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale!Pierwszy kwartał 2021 roku już przeminął, a wśród liderów wzrostu wskazać należy WIG Leki, WIG Motoryzację oraz WIG Banki. Większość z tych indeksów jeszcze na koniec 2020 roku znajdowało się pod kreską, podczas gdy obecny przegrany (WIG Games) znajdował się na podium. Wśród głównych indeksów po raz kolejny pierwsze miejsce zajmuje sWIG80, który wzrósł o 15,27%, natomiast pod kreską po raz kolejny zakończył WIG20, tracąc 2,28%.

  • sWIG80 zyskuje w 1 kwartale 2021 aż 15,27%, podczas gdy WIG20 znów pod kreską (-2,28%).
  • Patrząc na sektory, to zwycięża WIG Leki (61,69%), a za nim WIG Motoryzacja (29,83%) i WIG Banki (13,99%).
  • Stawkę zamyka natomiast WIG Games, który traci ponad 12%.

sWIG80 liderem wzrostów pierwszego kwartału 2021

sWIG80 i WIG Leki liderami wzrostów na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale!
Stopa zwrotu głównych indeksów w pierwszym kwartale 2021.

W pierwszym kwartale 2021 roku inwestorzy mieli do czynienia z wieloma nadzwyczajnymi sytuacjami, takimi jak kolejna, trzecia już fala koronawirusa i ponowny lockdown. Pomimo sporej więc dozy negatywnych informacji (szczególnie w marcu), główne indeksy zakończyły pierwszy kwartał na plusie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wśród nich zdecydowanie najlepiej poradził sobie sWIG80, który zrzesza 80 największych spółek, które nie są zaliczane do WIG20 i mWIG40. Potocznie przyjmuje się więc, że to są „małe” spółki. W omawianym okresie tj. 1 kwartale 2021 indeks ten zyskał 15,27%. Warto tutaj wskazać, że ten zasadniczo od marcowego dołka radzi sobie bardzo dobrze, przebijając w dynamice pozostałe indeksy z głównego parkietu.

Kolejne miejsca przypadły mWIG40 oraz NCIndex. W przypadku tego pierwszego jego wzrost w analizowanym okresie wyniósł 9,66%. Choć indeks ten odrobił „covidowe” straty z marca 2020, to jednak jego wzrost nie jest aż tak znaczący, jak w przypadku sWIG80. Warto również wiedzieć, że średnie spółki dalej nie osiągnęły poziomów z 2017 roku.

Z kolei NCIndex, mający ekspozycję na mały rynek NewConnect, zyskał 4,48% w pierwszym kwartale, co może wydawać się dość przeciętnym wynikiem. Jeśli natomiast spojrzymy z szerszej perspektywy, to zauważyć można, że od marcowego dołka wzrósł on zdecydowanie najmocniej, w szczytowym momencie blisko 2-krotnie. Warto również wskazać, że choć ten kwartał zakończył na plusie, to jednak znajduje się poniżej swoich maksimów z lipca 2020.

Na ostatnim, „zaszczytnym” czwartym miejscu uplasował się natomiast WIG20, którzy zrzesza 20 największych spółek z warszawskiego parkietu. Indeks ten nie dość, że zakończył kwartał ze stratą w wysokości 2,28%, to również dalej nie osiągnął poziomów sprzed pandemii. Trapiący WIG20 marazm i potencjalne szanse na wyjście z niego przedstawialiśmy państwu szerzej na łamach Comparic.pl

Leki, motoryzacja i banki – podium wzrostów sektorowych

sWIG80 i WIG Leki liderami wzrostów na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale!
Stopy zwrotu indeksów sektorowych w 1 kwartale 2021 roku

Analizując poszczególne sektory, należy wskazać, że na pierwszym miejscu zdecydowanie bryluje indeks WIG Leki w skład którego wchodzą m.in. Mabion (od szczepionki), czy też Biomed Lublin. W tym czasie zyskał on 61,69%. Na drugim miejscu uplasował się z kolei WIG Motoryzacja z wynikiem 29,83%, w skład którego wschodzi m.in. Inter Cars, czy też Dębica. Podium zamyka natomiast WIG Banki, które zyskały 13,99% od początku roku. Warto jednak zaznaczyć, że końcem marca miał zapaść wyrok SN w sprawie kredytów frankowym, jednak termin ten został przesunięty na kwiecień.

Zobacz również: Polacy zamieniają lokaty na giełdę w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych, twierdzi Filip Kaczmarzyk z XTB

Patrząc od końca, można wskazać trzy branże, które ostatnie 3 miesiące zakończyły na minusie, a są do odpowiednio: WIG Games (-12,06%), WIG Telekomunikacja (-1,28%) oraz WIG Odzież (-0,22%). Szczególnie negatywnie zaskakuje gaming, który w 2020 roku kojarzony był z rekordami wzrostów, natomiast tłem do tego jest m.in. nieudana premiera Cyberpunka, która rozczarowała inwestorów ciągnąć notowania CD Projektu w dół.

Zmiany względem 2020

Porównując te dane do zestawienia za cały rok 2020, można zauważyć, że w przypadku głównych indeksów (tj. WIG20, mWIG40 i sWIG80) kolejność i dynamika pozostały na zbliżonym poziomie. Wtedy równie królowały małe spółki, podczas gdy największe kończyły pod kreską.

Natomiast w przypadku sektorów doszło do znaczących zmian. Królujący wówczas WIG Górnictwo z ponad 90% wzrostem spadł na niemalże sam koniec stawki, zajmując najgorszą pozycję wśród wszystkich spółek, które były na plusie. WIG Games, który zajął 3 miejsce, obecnie natomiast zamyka stawkę (pod kreską).

Z Kolei WIG Banki, który rok 2020 zamykał ze stratą blisko 30%, aktualnie znajduje się w pierwszej trójce wzrostów, pomimo de facto braku zachęt ze strony RPP. Co więcej, WIG Leki, który zajął zdecydowanie pierwsze miejsce, jeszcze na koniec 2020 roku był trzeci od końca, tracąc prawie 13%. Dokładnie zestawienie wyników za rok 2020 znajduje się tutaj.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pkn orlen notowania | giełda amerykańska prognozy | maxitrade login | pgnig kurs akcji | s&p500 |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here