Naga MarketssWIG80 wzrósł od połowy marca br. o ponad 63 proc. (choć w skrajnym momencie zasięg jego aprecjacji przekraczał 67 proc.). Fakt ten sprawił, że jako jedyny z podstawowych indeksów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) zanegował on już covidowe spadki, jakie obserwowaliśmy od drugiej połowy lutego br. do połowy marca br.

  • Indeks sWIG80 wzrósł od połowy marca br. o ponad 63 proc. 
  • Indeks sWIG80 jako jedyny zanegował już covidowe spadki
  • Indeks sWIG80 bardziej atrakcyjny niż WIG20 i mWIG40

Gwiazda sWIG80 świeci najjaśniej

Spoglądając na notowania sWIG80 zauważamy, że od początku roku do 20 lutego br. wzrastał on o 9,53 proc. Wtedy jednak światowymi rynkami finansowymi wstrząsnęła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wskutek wybuchu której notowania indeksu osunęły się o 31,11 proc. osiągając w ten sposób najniższą wycenę od czerwca 2012 r. i jedną z najniższych od stycznia 2012 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tak znaczna deprecjacją sprawiła, że osoby, które zdecydowały się na zakup jednostek tego indeksu na początku roku, w pewnym momencie mierzyły się ze spadkiem wartości inwestycji o 24,54 proc.

16 marca br. na rynkach znów zagościł optymizm. Od tego czasu wartość indeksu wzrosła o 63,46 proc. (choć w skrajnym momencie zasięg jego aprecjacji wynosił 67,22 proc.). Oznacza to, że rynek nie tylko zanegował już covidowe spadki, lecz również powiększył zasięg trwającej od początku roku aprecjacji do 23,35 proc.

Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to jedyny z podstawowych indeksów notowanych na GPW, którego kurs znajduje się obecnie wyżej niż przed wybuchem pandemii. Indeks WIG20 znajduje się bowiem o 14,44 proc. niżej niż przed wybuchem pandemii i 14,94 proc. niżej niż na początku roku, a mWIG40 9,94 proc. niżej niż przed wybuchem pandemii i 4,40 proc. poniżej poziomu z początku roku.

Warto także zwrócić uwagę, że mimo tak znacznej aprecjacji, sWIG80 wciąż pozostaje najtańszym spośród wymienionych indeksów. W tej chwili sWIG80 jest wyceniany na 13 krotność generowanych rocznych zysków. Biorąc pod uwagę, że zarówno mWIG40 jak i WIG20 są wyceniane na 20 krotność zysków, sWIG80 pozostaje atrakcyjny zarówno pod względem wypłacanych zysków jak i dywidend.

W 2020 roku aż 34 z 80 spółek wchodzących w skład indeksu wypłaciła bowiem dywidendę.  Zbliżony wynik odnotował także mWIG40, gdzie 17 z 40 spółek wchodzących w jego skład podzieliło się w mijającym roku zyskami. Najmniej skłonne do dzielenia się zyskami z inwestorami były spółki z indeksu WIG20. Tu zaledwie 5 z 20 spółek zdecydowało się na taki ruch.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykuł5 najlepszych kryptowalut na grudzień! W co warto zainwestować?
Następny artykuł7 spółek odnotowało rekord notowań w poniedziałek. Biomed-Lublin stracił na zamknięciu blisko 18%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here