Naga Markets
zegarek xrpNiedawno pojawiły się doniesienia o współpracy między siecią blockchainową RippleNet, a międzynarodowym systemem płatności międzybankowych SWIFT. Okazało się, że to tylko błędne pogłoski. Informacja została zdemaskowana przez samo SWIFT. Nie przeszkodziło to na krótkotrwały wzrost wartości Ripple, który przeskoczył Ethereum i znajdował się na drugim miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej wśród wszystkich kryptowalut.

SWIFT opracowuje nowy standard płatności bez pomocy Ripple

Wprawdzie RippleNet nie jest powiązany z kryptowalutą Ripple, ale często korzystne dla korporacyjnego blockchaina informacje odbijają się pozytywnie na cenie detalicznej kryptowaluty. Tym razem jest to prawdopodobnie skutek spekulacji, że integracja RippleNet ze SWIFT przekonałaby banki do zaadaptowania produktów Ripple zintegrowanych z XRP, takich jak xRapid.

Dodatkowego paliwa pogłoskom dawał fakt, że SWIFT ogłosił działający od listopada nowy standard płatności międzynarodowych – GPI. Tracker zostanie zastosowany do wszystkich płatności w sieci liczącej 11000 banków z 200 krajów. Wtedy pojawiła się plotka, że 4000 banków uzyska jednocześnie dostęp do produktów Ripple.

Plotki zostały jednak zdementowane przez samo SWIFT. Przedstawiciel PR spółki oświadczył, że obecna modernizacja nie ma nic wspólnego z siecią RippleNet. Możliwe, że do spekulacji przyczyniły się również wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat. W kwietniu ubiegłego roku Ripple zatrudnił byłego dyrektora wykonawczego SWIFT, który był odpowiedzialny za stworzenie oferty GPI jako dyrektora sprzedaży na Europę.


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.

Ripple głównym konkurentem SWIFT

Choć współpraca z Ripple dałaby wiele korzyści obu stronom, a przede wszystkim bankom i ich klientom, raczej to szybko nie nastąpi. Choć Ripple rozwija się w tempie błyskawicznym – w tym roku rozpoczął współpracę między innymi z hiszpańskim Santanderem – to SWIFT widzi w nim jedynie konkurencję. Stworzenie nowego systemu ma być odpowiedzią na próbę zagarnięcia przez Ripple kawałka rynkowego tortu.

SWIFT jest sceptyczny co do efektywności technologii blockchain w płatnościach międzynarodowych. “Technologia blockchain nie jest łatwa do skalowania i nie jest jeszcze odpowiednia, aby to zrobić” – mówi Newman, szef bankowości w spółce. “Wszystkie dotychczasowe zapowiedzi przez banki o swoich projektach płatności blokowych są projektami wewnętrznymi lub dwustronnymi pomiędzy bankami. Zwiększając skalę, otrzymujesz coraz większą złożoność” – dodaje.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here