Naga MarketsŚwięty Mikołaj w grudniu przychodzi również na rynki. Czy słyszałeś o efekcie grudnia?Statystyka, kreatywność funduszy inwestycyjnych, czy może magia świąt? Święty Mikołaj jak się okazuej w grudniu rozdaje prezenty nie tylko dzieciom, ale również inwestorom. W efekcie, mówi się o Rajdzie Św. Mikołaja, który realnie i często występuje na parkietach giełdowych i niezależnie od jego pobudek wpływa w ujęciu historycznym na generowanie wyższych stóp zwrotu w ostatnim miesiącu roku.

Rajd św. Mikołaja czyli sezonowość i statystyka na rynkach finansowych

Według definicji encyklopedycznej Rajd św. Mikołaja to efekt kalendarzowy uwzględniający wyraźniejszy wzrost cen akcji w trakcie ostatnich 5 sesji handlowych grudnia i dwóch pierwszych sesji stycznia. Okres ten w 76% przypadków kończył się wzrostami amerykańskich akcji, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem niż w innych tygodniowych okresach w przeciągu roku. Obecnie jednak zagadnienie to rozszerza się na cały grudzień i inwestorzy już od samego początku miesiąca poszukują okazji inwestycyjnych a Rajd św. Mikołaja staje się niejako samospełniająca przepowiednią.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Rajd świętego Mikołaja, czy też efekt grudnia, to specyficzne zjawisko kalendarzowe, oparte na historycznych danych i sezonowości, zwiększonej aktywności inwestorów i tak naprawdę nie ma jednej spójnej definicji. Wśród przyczyn podaje się działania funduszy inwestycyjnych chcących przed zamknięciem roku poprawić swoje wyniki, próby optymalizacji podatkowej oraz wejścia na rynek sporej liczby inwestorów indywidualnych w związku z czasem wolnym w świątecznym okresie. W każdym z tych elementów może znajdować się ziarenko prawdy, przede wszystkim musimy jednak pamiętać, że jest to statystyka – wyjaśniał Maciej Leściorz z CMC Markets

Dane statystyczne niezaprzeczalnie stoją po stronie Rajdu św. Mikołaja, sprawiając, że inwestorzy również czekają na prezenty. Indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA) od 1990 roku w grudniu rośnie średnio o 2,02%, a w badanym okresie 81% wszystkich miesięcy kończyło się wzrostem. Co więcej, w przedziale 100 lat aż 73% wszystkich miesięcy zamykało się na plusie ze średnim zyskiem 1,39%.

Źródło: realinvestmentadvice.com
Źródło: realinvestmentadvice.com

– Patrząc na indeks S&P 500 w przeciągu ostatnich 20 lat, w grudniu jedynie kilkukrotnie znajdował się na minusie. Inna sprawa, że trzeba przeanalizować również dynamikę wzrostów, często mówimy bowiem o symbolicznej aprecjacji, wpisującej się jednak w teorię Rajdu św. Mikołaja. Jeżeli jednak spojrzymy na rynek europejski to sytuacja nie jest już tak jasna – w ostatniej dekadzie niemiecki DAX, czy polski WIG rosły jedynie w 50% przypadków. Widać więc, że efekt grudnia broni się w USA, na Starym Kontynencie bywa z tym jednak różnie – dodaje Łukasz Wardyn z CMC Markets.

Autor poleca również: Listopadowe wzrosty Wall Street źle wróżą Rajdowi Św. Mikołaja – twierdzą analitycy Wall Street

W tym roku Św. Mikołaj zawitał również na GPW?

Chociaż, jak słusznie zauważono powyżej, historycznie efekt grudnia obserwowany jest głównie na parkiecie amerykańskim, to w tym roku również na giełdach europejskich analitycy spodziewają się mikołajowego rajdu w związku z pozytywnymi informacjami o szczepionce przeciwko Covid-19 oraz rosnącemu apetytowi na ryzyko.

Część ekspertów jest wręcz zdania, że Mikołaj na polską GPW zawitał w tym roku miesiąc wcześniej, zapewniając bardzo silne wzrosty w listopadzie. Indeks WIG20 umacniał się o ponad 21%, co jest jednym z najlepszych jego miesięcy w przeciągu ostatnich 20 lat oraz całej historii.

Pod tym względem indeks polskich blue chipów wyraźnie wyprzedzał zagraniczną konkurencję: amerykański S&P 500 zyskiwał 10%, niemiecki DAX rósł o 15%, podobnie jak azjatycki NIKKEI. Z kolei brytyjski FTSE zyskiwał 12%.

– Jeżeli chodzi o przyczyny wzrostów, to codziennie dostajemy nowy pozytywny wątek. Przede wszystkim w listopadzie poznaliśmy wyniki badań nad trzema szczepionkami, co daje nadzieje na powrót normalności już w przyszłym roku. Mamy za sobą ryzyko dotyczące wyborów prezydenckich w USA i oficjalne potwierdzenie Joe Bidena jako przyszłego prezydenta USA, a Janet Yellen jako Sekretarza Skarbu, która uważa, że niezbędne jest kontytuowanie wsparcia fiskalnego – komentował dla Comparic24.tv członek zarządu Eques Investment TFI S.A., Jakub Liebhart

Autor poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here