Naga MarketsJeśli jesteś stałym czytelnikiem mojego bloga, znasz moje artykuły o handlu w stylu snajpera i krokodyla, oraz poznałeś korzyści wynikające z takiego sposobu handlowania. W dzisiejszej lekcji pomogę Ci zrozumieć, o co chodzi w tym stylu tradingu i pokażę dokładnie, co oznacza cierpliwe oczekiwanie, niczym krokodyl, na `idealne` wejście w transakcję. To podejście do handlu jest kluczowym elementem, który łączy moją filozofię tradingu. Jeśli je opanujesz, zrobisz wielki krok w kierunku stania się odnoszącym sukcesy traderem. Zaczynamy…

Co to za sztuczka i dlaczego powinienem jej używać?

Cieszę się, że zapytałeś. Główną ideą tego `tricku` jest to, że gdy widzisz sygnał Price Action lub trend, nie wskakujesz od razu po cenie rynkowej. Zamiast tego robisz coś, czego nie robi większość traderów, czyli czekasz na cofnięcie, częściowe zniesienie ruchu czy korektę na rynku. Co dokładnie to daje i w jaki sposób może poprawić Twoje wyniki w tradingu?

Istnieją zasadniczo trzy główne sposoby, w jakie ta sztuczka może znacznie poprawić Twoje handlowe rezultaty.

 1. Oczekiwanie na lepsze wejście w pozycję. Pozwala to ustawić ciaśniejszego Stop-lossa, co
  z kolei umożliwia osiągnięcie potencjalnie większego zysku dzięki zwiększeniu stosunku R/R (ryzyko/zysk). Oznacza to możliwość handlu większą kwotą/ilością lotów, bez ponoszenia dodatkowego ryzyka finansowego.
 2. Wyczekując na bardziej optymalny i konserwatywny moment wejścia w transakcję, zmniejszamy prawdopodobieństwo wybicia Stop-lossa, gdyż wtedy możemy go ustawić w bezpieczniejszym miejscu, tym samym dając rynkowi więcej miejsca na „wzięcie oddechu”. W ten sposób, zamiast stracić 1R, zyskujemy 2 czy 3R, a czasem nawet więcej… A to ogromna różnica dla Twojego rachunku.
 3. `Trick z wejściem w transakcję` pozwala również poczekać na lepszy moment wejścia w transakcje, których nie jesteś w 100% pewny i nie chcesz zbyt wiele ryzykować. Umożliwia ustawienie Stop-lossa w lepszym miejscu, jak już wcześniej wspomniałem,
  a jeśli chcesz być bardziej konserwatywny i pozwolić rynkowi przyjść do Ciebie
  [w odpowiednie miejsce], `sztuczka` daje Ci taką możliwość. Oczekując na lepsze wejście
  i bezpieczniejsze umiejscowienie Stop-lossa, zasadniczo zmniejszasz ryzyko wyrzucenia
  z rynku, co w przypadku transakcji, której nie jesteś całkowicie pewien, często jest najlepszą opcją.

Uwaga: Trick oczekiwania na optymalne wejście w transakcję może spowodować, że od czasu do czasu przegapisz trade, jednak nie powinno Cię to martwić, właśnie o to chodzi w handlu w stylu `snajpera`- cierpliwie czekamy, aż łatwe cele same `wejdą nam w celownik`, zamiast strzelać do wszystkiego, co się rusza. Z czasem takie podejście powinno zwiększyć Twoją skuteczność i wzmocnić pewność, że nie tylko zawierasz zyskowne transakcje, ale także zachowujesz cierpliwość i dyscyplinę, a to naprawdę coś, z czego można być dumnym, biorąc pod uwagę brak zdyscyplinowania i cierpliwości, prowadzący do upadku większości traderów.

Zanim przejdziemy do wykresów, chciałbym zwrócić uwagę, że handlowa `sztuczka` polega bardziej na skupieniu się na idealnym punkcie wejścia, niż na ciasnym ustawianiu Stop-lossów. Zwykle należy stosować standardową odległość Stop-lossów, ponieważ rynek potrzebuje przestrzeni na ruch. Ciaśniejsze Stop-lossy powinny być stosowane tylko w sytuacjach, gdy czujesz się bardzo pewny setupu, a najlepiej, gdy nabierzesz już doświadczenia w czytaniu wykresów i handlu.

“Trick wejścia w transakcję” w akcji

 • Oczekiwanie na optymalne wejście w transakcję, której jesteśmy pewni na 100%.

Kiedy masz pewność co do konkretnego setupu Price Action i chcesz uzyskać najlepszy możliwy punkt wejścia, aby zwiększyć potencjalny zysk, `trick wejścia` jest najpotężniejszą bronią. Pamiętaj, że aby zapewnić sobie optymalne punkty wejścia w pozycje, musisz pogodzić się z możliwością przegapienia niektórych transakcji. Jest to część bycia skutecznym traderem w stylu `snajpera`.

Na poniższym wykresie widzimy, jak `sztuczka` może zwiększyć stosunek ryzyka do zysku, umożliwiając ustawienie ciaśniejszego Stop-lossa, a tym samym handel większą pozycją. Na dziennym wykresie złota przedstawionym poniżej, widzimy oczywisty setup Fakey
z Pinbarem, utworzony 15 października. Wejście wg `tricku` mogło się odbyć a kluczowym poziomie wsparcia 1272,75, który jest również bardzo blisko 50% zniesienia Pinbara. Zauważ, że czekanie na wejście podczas cofnięcia do kluczowego wsparcia pozwoliłoby Ci ustawić ciasnego Stop-lossa i w rezultacie osiągnąć zysk 4R. `Normalne` wejście w tę transakcję, w pobliżu szczytu Pinbara, ze Stop-lossem przy minimach formacji, dałoby zysk nie większy niż 2R. Możesz więc zobaczyć, że czekając na bardziej optymalny moment wejścia w transakcję, mogliśmy podwoić zyski…


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

 • Używanie “tricku” wejścia w transakcję w celu uniknięcia przedwczesnego wyrzucenia z rynku.

Innym świetnym sposobem wykorzystania `tricku wejścia w transakcję` jest użycie go, aby nie zostać wystopowanym, zanim rynek ruszy w Twoim kierunku. Czekając na bardziej konserwatywne wejście (czyli lepsze wejście), stajemy się mniej agresywnymi traderami, ponieważ jesteśmy bardziej cierpliwi i zdyscyplinowani. W efekcie możemy dać rynkowi więcej miejsca, przesuwając zlecenie Stop-loss dalej. Ta metoda nie polega na redukowaniu odległości Stop-lossa, w rzeczywistości odległość pozostaje taka sama jak przy `normalnym` wejściu na rynek. Zamiast tego uzyskujesz BEZPIECZNIEJSZE umiejscowienie Stop-lossa, dając rynkowi więcej miejsca `na oddech`, tym samym zwiększając prawdopodobieństwo pozostania na pokładzie, gdy rynek zacznie poruszać się na Twoją korzyść.

Na poniższym przykładzie widzimy kolejny setup Fakey/Pinbar combo, uformowany niedawno, tym razem na wykresie USD/JPY. Zauważ, że wchodząc na rynek `normalnym` (niecierpliwym) wejściem, na pewno zostałbyś wyrzucony na Stop-lossie, gdybyś ustawił go standardowo tuż poniżej knota Pinbara…

Teraz porównajmy, co się stanie gdy użyjesz `sztuczki wejścia` w powyższym przykładzie. Na wykresie poniżej widzimy, że czekając na wejście w pobliżu 50% zniesienia świecy Pinbar, zachowując tę samą odległość Stop-loss, co w przypadku `standardowego` wejścia, tak naprawdę uniknęlibyśmy stratnej transakcji i przekształcili ją w zysk 2R.

Kolejny przykład przedstawia Pinbara, który wybił Stop-lossy wielu traderom na rynku złota na początku sierpnia. Zwróć uwagę, że rynek przesunął się nieznacznie poniżej minimów Pinbara, zanim wystrzelił w górę i dałby zysk 3R lub większy, gdybyś tylko poczekał na bardziej zachowawcze wejście przy cofnięciu, jednocześnie zachowując taką samą odległość Stop-lossa.

Jak widać na powyższych przykładach, ideą `tricku wejścia` jest to, że gdy znajdziemy dobry setup na rynku, możemy dostroić nasze wejście, cel oraz Stop-loss. Znacznie różni się to od wskakiwania w rynek tuż po zobaczeniu sygnału Price Action lub nastawienia rynkowego. Jest to tak zwany wysoce precyzyjny handel snajperski i dla mnie to najlepszy sposób handlu.

 • Korzystanie ze “sztuczki wejścia”, gdy nie jesteś pewny transakcji na 100%.

Czasami możesz natrafić na setupy Price Action, które nie są w 100% pewne, ale nadal spełniają kryteria Twojego trading planu. W takim przypadku możesz użyć `tricku` oczekiwania na wejście, aby grać bardziej ostrożnie. Stawiając Stop-lossa w lepszym miejscu możesz dać rynkowi więcej przestrzeni na oddech, jak to omawialiśmy powyżej. Pozwól, aby rynek `przyszedł do Ciebie`, zamiast zbyt agresywnie zawierać transakcję, której nie jesteś pewny.

Na poniższym przykładzie widzimy ostatniego Pinbara na wykresie dziennym GBP/JPY. Zauważ, że nie był to najlepszy sygnał Pinbar, był nieco mały i ogon nie wystawał zbytnio
z otoczenia. Mimo to, nastawienie rynku było bycze i w dłuższej perspektywie widoczny był oczywisty trend wzrostowy. Mógł to być sygnał, którego byłeś pewny na mniej niż 100%, więc powinieneś użyć `sztuczki wejścia`- poczekać na lepszy moment wejścia na rynek, co umożliwiłoby przesunięcie Stop-lossa w dół i uniknięcie wahań rynku. W rezultacie, gdybyś wszedł `normalnie` przy zamknięciu lub szczycie Pinbara, stawiając Stop-lossa tuż pod jego minimum, najprawdopodobniej straciłbyś pieniądze. Zamiast tego, wykorzystując `sztuczkę wejścia`, transakcja mogłaby przynieść Ci zwycięstwo w postaci ogromnego 4R.
Spora różnica…

 • Wykorzystywanie “sztuczki wejścia”, aby otrzymać lepsze wejście w trendzie.

Traderzy widząc rynek poruszający się agresywnie w trendzie, często chcą wskoczyć w transakcję bez czekania na cofnięcie. Rezultatem jest kupowanie blisko szczytów, lub sprzedawanie w pobliżu dołków. Rynki przypływają i odpływają podczas ruchu w  trendzie, dlatego sensownie jest szukać wejścia, gdy rynek powraca, ponieważ w tym momencie najprawdopodobniej wznowi trend. Jeśli wejdziesz, gdy trend jest już rozwinięty, co dzieje się zwykle wtedy, kiedy traderzy czują się pewni i bezpieczni, to w tym momencie rynek ma większe prawdopodobieństwo cofnięcia i wyrzucenia Cię na Stop-lossie, ponieważ nie poczekałeś na korektę.

Spójrzmy na przykład oczekiwania na cofnięcie do kluczowego `obszaru zdarzeń` (obszary zdarzeń omawiam szczegółowo na moim kursie) przed kontynuacją trendu wzrostowego na parze NZD/JPY ostatnio:

Wnioski

Ważne jest, aby zrozumieć, że każdy trader jest inny i każdy ma inne motywy do korzystania z różnych sposobów wejścia w transakcje. Niektórzy będą używać `tricku wejścia`, ponieważ chcą zagrywać tylko `idealne` setupy. Przegapią oni niektóre transakcje, ale są z tym pogodzeni emocjonalnie, ponieważ rozumieją wagę uzyskania najlepszego wejścia i jak może to zmniejszyć prawdopodobieństwo przedwczesnego wyrzucenia z rynku. Inni traderzy mogą chcieć wykorzystać `sztuczkę` do stawiania ciaśniejszych Stop-lossów, aby handlować większą liczbą kontraktów/lotów. Zauważ, iż nie oznacza to, że ryzykują więcej pieniędzy na transakcję, ale oznacza, że handlują większą pozycją z ciaśniejszym Stop-lossem (sprawdź artykuł Risk Reward and Money Management in Forex Trading).

Głównym powodem zastosowania `tricku wejścia` omawianego w dzisiejszej lekcji jest uzyskanie lepszego wejścia i lepszego umiejscowienia Stop-lossa, co pozwala na uniknięcie zmienności rynku i daje Twoim transakcjom największą możliwą szansę na rozegranie.

Ponadto, ważne jest aby wspomnieć, że trader nie zawsze musi być niepewny lub konserwatywny, jeśli chodzi o wejście w transakcję na cofnięciu lub korekcie, w ten sposób niektórzy handlują i jest to część ich trading planu. `Trick` jest narzędziem, które możesz dodać do swojego zestawu narzędzi handlowych. Bardzo skutecznym narzędziem.

Należy pamiętać, że sposób, w jaki handlujemy w szkole  Learn To Trade The Market jest wyjątkowy i do każdego sygnału musimy podchodzić z rozwagą, ponieważ handel nie może być mechaniczny, jeśli chcemy przetrwać próbę czasu. Możesz zastosować `trick wejścia` z normalnym Stop-lossem lub ciaśniejszym, możesz zaryzykować normalną kwotę, lub mniejszą, wszystko zależy od Ciebie i Twojej rozwagi.

Z biegiem czasu, po przepraktykowaniu tego podejścia, każdy trader zacznie rozwijać swój własny, wyjątkowy styl i metodologię otwierania pozycji, aby uzyskać jak największy zysk przy jak najmniejszym ryzyku. Te ulepszone wejścia pozwolą nam znacznie poprawić skuteczność i stosunek ryzyka do zysku, co w efekcie powinno skutkować większymi pieniędzmi na naszym koncie handlowym. `Trick` zadziała dla Ciebie, jeśli nie będziesz miał dużego zasobu wiedzy na temat sygnałów płynących z Price Action, czytania rynków
i wykresów. Moje strategie transakcyjne są potężne, ale musisz dokładnie wiedzieć, jak ich używać oraz jak nimi zarządzać. Twoim celem, jako jednego z moich studentów, jest złożyć to wszystko w całość i eksperymentować, rozgrywać różne scenariusze. To jedyny sposób,
w jaki możesz naprawdę nauczyć się tych technik. Powtórzę, nie jest to mechaniczne działanie i nie jest to podejście idealne, każdy sygnał Price Action jest unikalny i każde wejście, Stop-loss i target są wyjątkowe. Aby dowiedzieć się więcej o moich metodach Price Action na znajdowanie optymalnych wejść w transakcje, sprawdź mój  price action trading education course.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułEURJPY zmierza w kierunku 129.00
Następny artykułOd inwestora do scalpera – EURUSD z potencjałem 300 pips spadków
Niezależny trader zafascynowany rynkiem Forex. Zwolennik analizy technicznej i wysokich interwałów. Uważa, że ruchy ceny (Price Action) na czystym wykresie są graficznym odbiciem psychologii wszystkich uczestników rynku, na tej podstawie dokonuje transakcji. Jego inwestycje mają charakter średnioterminowy, zdarza mu się utrzymywać transakcje powyżej miesiąca. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywał w liceum na GPW (zwycięzca Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej w woj. Dolnośląskim), począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe, kończąc na rynku walutowym i surowców. Od 2014 r. student medycyny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here