Naga Marketsnotowania wykresPoczątkujący traderzy często pytają, który typ wykresów jest lepszy, którego warto używać i na jakim warto się skupić. W niniejszym artykule postaram się napisać parę słów o najpopularniejszych rodzajach wykresów przedstawiając wady i zalety takiej czy innej formy prezentacji ceny.


Typy wykresów

Każdy wykres to nic innego jak wizualizacja rozkładu ceny danego instrumentu w określonym czasie i horyzoncie czasowym. Początkowo wykorzystywanie wykresów było domeną pojedynczych inwestorów, którzy szukali sposobu na uzyskanie przewagi na rynkach nad innymi. Jednym z prekursorów był Munehisa  Homma, trader handlujący ryżem w Japonii, który w XVII w. opracował wykresy świecowe. Zaliczany jest on do grona traderów wszechczasów i sukces ten po części przypisuje się właśnie korzystaniu z wykresów i Price Action.

Jednak nie trudno ulec wrażeniu, że wykresy zostały stworzone przede wszystkim dla wzrokowców, których odsetek w populacji sięga 90%. Wykres jest łatwiejszy do śledzenia oraz intuicyjnego rozumienia zachowań ceny niż zwykły ciąg liczb zmieniający się raz szybciej, raz wolniej, to w górę, to w dół. Przede wszystkim wykres tworzy nam ciąg zdarzeń, a ludzie przyzwyczajeni są do łączenia zdarzeń w ciągi przyczynowo skutkowe – logiczne bądź pozorne, jak np. przesądy.

Polecam: Jak czytać wykresy? Czy wykres prawdę powie?

Wykres liniowy

I tak wykres liniowy jest najprostszym typem wykresu. Linia łączy punkty oddalone od siebie o określony przedział czasowy (np. 1-godzinny) a wartość pionowa, cena, przypisana do tych punktów jest wybierana spośród kilku możliwości – ostatnie położenie ceny w przedziale czasowym (zamknięcie), mediana, szczyt, dołek, etc. Pierwsze co rzuca się w oczy to brak ujęcia wahań ceny w danym czasie. Linia wskazuje nam jedną konkretną wartość, wszystkie inne są natomiast pomijane.

Czyli przykładowo, jeśli ostatnią ceną w trakcie tej godziny będzie 1.0000, to wykres liniowy ustawiony po cenach zamknięcia wskaże nam właśnie ten poziom. Nie będzie miał znaczenia fakt, ze np. cena spadła w ciągu tej godziny o 50 pips, a potem wzrosła o 30 pips.

liniowy
Wykres liniowy, 1-godzinny.

Słusznym zarzutem będzie zatem fakt, że wykres liniowy zawiera tylko cząstkową informację. Niektórzy traderzy jednak przekuwają to w zaletę twierdząc, że taki wykres jest czystszy, bardziej przejrzysty i pozbawiony szumów. Wykres liniowy ich zdaniem pokazuje dostatecznie jasno co robi rynek w danym momencie.

lity
Wykres lity jest oparty na wykresie liniowym, ale różnicę widać gołym okiem.

Wykres lity

Pewnym rozwinięciem wykresu liniowego jest wykres lity, który zachowuje się tak samo jak liniowy, jednak pole pod wykresem jest zapełnione kolorem. W ten sposób odbiór wizualny jest znacząco różny. Warto rozważyć taki wykres pod kątem instrumentów, gdzie cena jest wyrazem jakiejś wartości, np. surowce, towary, akcje, itp. Wady wykresu litego są natomiast bardzo podobne do wad wykresu liniowego, o który ten jest oparty.

Wykres słupkowy

Wykres słupkowy to już nieco wyższa szkoła jazdy. Słupek wyznacza nam zakres ruchu ceny, ale też pierwszy i ostatni pomiar ceny w danym przedziale czasowym. Zatem na wykresie słupkowym mamy otwarcie, szczyt, dołek i zamkniecie w danej jednostce czasu (np. 1 dzień). Jest to niewątpliwa zaleta, ponieważ dostarcza nam z jednej strony sporo informacji o przebiegu akcji cenowej w czasie formowania świecy, a także pokazuje nam zakres w którym dokonywane były transakcje, co może być ważne dla wyznaczania poziomów wsparcia/oporu czy też dla ustawienia zlecenia stop-straty. Wadą słupków może być fakt, że w dominującą informacją jest zakres ruchu ceny, natomiast otwarcia i zamknięcia poszczególnych słupków są relatywnie słabo widoczne. Słupki wydają się szczególnie interesujące w tradingu na niższych interwałach dobrze uwidaczniając swingi i formacje cenowe rozmywając natomiast formacje złożone z pojedynczych słupków.

slupkowy
Słupki ładnie uwydatniają swingi.

Wykres świecowy

Podobnie jak słupkowy, to wykres OHLC – czyli Open / High / Low / Close. Świeca wyznacza na wykresie otwarcie, szczyt, dołek i zamknięcie w danym przedziale czasowym. Jednak główną cechą charakterystyczną świeczek jest tzw. “ciało”, czyli pokolorowana, pogrubiona odległość między otwarciem i zamknięciem, gdzie zasadniczo kolor zależny jest od tego czy zamknięcie było powyżej (świeca wzrostowa) czy poniżej (świeca spadkowa) otwarcia. Taki układ wprowadza wizualnie więcej informacji niż w przypadku słupków, bo pojawiają się jeszcze ciała z kolorami rozpraszając nieco uwagę. Wielką zaletą świec natomiast jest to, że ułatwiają czytanie pojedynczych świec, a także układów przez nie tworzonych (Price Action), gdzie szalenie ważne jest odpowiednie ułożenie knotów i ciał oraz ich wzajemna relacja.

swiecowy
Knoty i ciała to pożywka dla miłośników interpretacji akcji cenowej.

Wykres Renko

Zdarza się, że bardziej doświadczeni gracze spoglądają z zainteresowaniem w stronę wykresów Renko. Ten typ wykresu opiera się tylko i wyłącznie na zmienności, nie ma tutaj czynnika czasu. Każda cegiełka jest tej samej szerokości, ale czas formowania poszczególnych cegiełek może być diametralnie różny. A więc ten typ wykresu opiera się na zmienności, czyli inaczej ruchu ceny w jedną lub drugą stronę. Cegiełki mają z góry zadany parametr zakresu i kiedy cena wykona ruch w górę lub w dół o daną ilość pips nowa cegiełka jest nanoszona na wykres. Ruchy w obrębie zadanego zakresu są w ogóle nierejestrowane na wykresie. Zatem jeśli przez cały dzień cena porusza się w wąskiej konsolidacji, to zobaczymy raptem kilka cegiełek. Innym razem kiedy dzień będzie ruchliwy, przykładowo z powodu dużej ilości danych makroekonomicznych, cegiełek będziemy mieć nieproporcjonalnie więcej. Taka metoda ujmowania ruchów ceny wydaje się być skrajna w swoim skupieniu na zmienności oraz ignorowaniu upływu czasu. Jest to z jednej strony jej wielka zaleta – odsiewanie szumów i okresów marazmu na rynku – a z drugiej strony wielka wada – duża część narzędzi klasycznej analizy okaże się nieprzydatna, a sentyment na rynku będzie trudniej wyczuwalny.

Renko
Wykres Renko trąci egzotyką ale fajnie też pokazuje trendy.

Od czasu do czasu natykam się na pytanie: “Który z tych wykresów jest lepszy?”. Na ogół pada ono od nowicjusza, który wciąż próbuje odnaleźć się w technicznych kwestiach tradingu. Odpowiedź jednak nie jest prosta i należy przede wszystkim rozważyć wady i zalety każdego z tych typów wykresów w kontekście własnej strategii, stylu tradingu oraz osobistych preferencji.

Zobacz cały dział „Edukacja” w portalu Comparic.

To również powinieneś wiedzieć o świecach japońskich:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

3 KOMENTARZE

 1. powinno to być pokazane na przykładach to znaczy powinien autor opisać poszczególne wykresy na wykresach 😛 to znaczy opisać święcę,słupek itp tak jak to jest w książce Murphego o analizie technicznej

 2. Wykres Point&Figure (XO) i wykres Renko to dwa różne sposoby wizualizacji tej samej techniki. Po prostu na wykresie Point&Figure kolejne bOXy rysują się w tej samej kolumnie dopóki nie nastąpi zmiana kierunku trendu, a na wykresie Renko każdy kolejny box rysuje się w kolejnej kolumnie, niezależnie od tego czy była zmiana w trendzie.

  Dzięki temu wykres Renko wizualnie bardziej przypomina klasyczne wykresy oparte na regularnej linii czasu, co ułatwia naniesienie na niego linii wsparcia i oporu, etc…

  Wykres Point&Figure jest bardzej “ściśnięty”, większy okres widać na raz, na jednym ekranie.

 3. Cześć Wszystkim,

  jestem zwolennikiem wykresów XO i zastanawiam się czemu nic, a nic o nich nie wsponiano? Według mnie powinny znaleźć się zaraz za Renko, podobjie jak świecowy za słupkowym. Chętnie poznam Waszą opinię.

  Pozdrawiam
  Marek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here