Naga MarketsŚwieca trzymana na dłoniPonad 400 lat temu, japoński przedsiębiorca Munehisa Homma zajmujący się sprzedażą ryżu spędzał samotny wieczór przy stole – towarzyszyło mu jedynie skromne światełko świecy oraz sake.Z pewnością, po którejś już szklance tego popularnego regionalnego trunku wzmagającego kreatywność i światłość umysłu wpadł na genialny pomysł, aby zobrazować rynkowe wahania cen ryżu w formie kształtów przypominających świecie.


Świece japońskie

Wcześniejsze próby zapamiętania oraz kategoryzacji ruchów cenowych okazywały się niezadowalające, postanowił więc rozwinąć swój pomysł i poświęcić mu więcej uwagi.
Munehisa Homma jednak w końcu umiera, a jego koncepcja przez kolejne stulecia nie znalazła sobie sympatyków na świecie. Szczególnie na Zachodzie, gdzie wszyscy przyzwyczajeni byli do wykresów słupkowych oraz liniowych. Miało to się zmienić dzięki Steve’owi Nison’owi w latach 90-tych ubiegłego wieku, który spopularyzował japońskie świece w czasach nam współczesnych.

Poniższy poradnik jest początkiem całego cyklu tekstów, które mają przybliżyć większość najpopularniejszych form świec oraz omówić podstawy budowania i analizowania wykresów tworzonych na ich podstawie.

Budowa świecy japońskiej

Chcąc zbudować świecę japońską potrzebować będziemy czterech podstawowych elementów:
• ceny otwarcia z danego okresu,
• ceny zamknięcia z danego okresu,
• najniższej ceny w danym okresie,
• najwyższej ceny w danym okresie.

Ceny otwarcia oraz zamknięcia będą określać granice korpusu świecy oraz jego kolor. Jeżeli od początku okresu badawczego cena poszła w górę, ciało świecy ma biały kolor z ceną otwarcia znajdującą się u dołu, a ceną zamknięcia u góry. W przypadku przeciwnym (jeżeli od początku badanego okresu cena spadła) to świeca jest czarna, cena otwarcia znajduje się u góry, a zamknięcia na dole. O długości knota (cienia) dolnego i górnego decydowały będą natomiast najmniejsze i największe wartości ceny w badanym okresie.

W naszym przykładzie zastosowano inne kolory świec – białe zastąpiono zielonymi, a czarne czerwonymi. Korzystając z różnych platform tradingowych zauważysz, że wybór kolorów jest subiektywny i nie zawsze będą one takie same. Jak wygląda anatomia japońskich świec i w jaki sposób są formowane? Najlepiej zaprezentować to w formie graficznej:
japonskie swiece SCREEN 1
Jak to zazwyczaj bywa, w naturze nic nie występuje w takich samych kształtach oraz rozmiarach. Podobnie będzie w przypadku japońskich świec:
japonskie swiece SCREEN 2

Doji

Kiedy ceny otwarcia i zamknięcia są praktycznie takie same wtedy mówimy o świecy doji. Jednak, jak widać na powyższym rysunku świece te mogą się różnić pomiędzy sobą. Długość knota (cienia) może przybierać różne rozmiary w różnych sytuacjach. Doji mówi nam, że na rynku miejsce ma walka pomiędzy kupującymi i sprzedającymi, w której żadna ze stron nie jest w stanie przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. W efekcie wzrasta niepewność i niezdecydowanie. W takim momencie najlepiej poczekać i zrobić przerwę na kawę, a PA samodzielnie rozwiąże problem.

Długonogie Doji

Założenia takie same jak powyżej – długonogie Doji sugeruje jednak, że walka pomiędzy stroną popytową i podażową jest jeszcze bardziej nasilona.
japonskie swiece SCREEN 3

Ważka Doji

Ceny otwarcia i zamknięcia są najwyższą częścią świecy. Otwarcie jest wysokie, wędruje w dół, a przed momentem zamknięcia wraca do góry. Ważka Doji przypomina literę T, długi dolny cień i brak górnego. Od początku widzimy, że sprzedający są w przewadze, jednak kiedy natrafiają na większych nabywców ceny wracają na nowo do poziomu gdzie zaczynały. Świeca tego typu może okazać się przydatna kiedy pojawi się na przyzwoitej strefie popytowej. Z drugiej jednak strony nie wiemy czy dana strefa się utrzyma dlatego lepiej poczekać na PA, aby rozwiać wątpliwości.
Nagrobek Doji: Przeciwieństwo ważki Doji. Nazwa daje pewne wskazówki co do możliwego PA.
japonskie swiece SCREEN 4

Wisielec

Świeca popytowa lub podażowa o małej powierzchni z niewielkim lub małym cieniem górnym i długim cieniem dolnym. Cień dolny powinien posiadać wysokość 2 lub nawet 3 większą od korpusu świecy. Jest uważany za formację odwrócenia zapowiadającą bessę gdyż sugeruje, że kupujący posiadają wysoką częstotliwość transakcji. Nie musi jednak oznaczać, że całkowicie stracili oni kontrolę. Pokazuje chwilowy spadek i kierunek albo informuje, że cena może się zmienić w najbliższym czasie. Jest to wczesny znak ostrzegawczy.

Młot

Mały korpus blisko górnego cienia bez dolnego lub z bardzo krótkim dolnym knotem. Formację tą uważa się za byka podczas trendu opadającego. Mówi nam po prostu kiedy sprzedający posiadali kontrolę i w którym momencie kupującym udało się ją przejąć – w efekcie cena wraca ponownie do góry w okolicę poziomu otwarcia lub wyższego. Musisz pamiętać, że młot nie informuje o całkowitym przejęciu kontroli przez kupujących, ale wskazuje wzrost ich siły i najprawdopodobniej rosnącą ilość transakcji kupna.
japonskie swiece SCREEN 5

Odwrócony młot

Uważany za formację odwrócenia zapowiadającą hossę. Po ruchu w dół, długi dolny cień informuje nas o obecności kupujących, którym nie udało się utrzymać ruchu. Potrzebne jest dalsze potwierdzenie o sile i wytrzymałości kupujących. O wiele lepiej jest kiedy odwrócony młot poprzedza dziura albo długa świeca popytowa o przyzwoitej wielkości.

Długi dolny/górny cień: Świeca spadkowa lub wzrostowa z dolnym lub górnym cieniem, która jest 2 albo 3 razy większa od korpusu świecy. Świeca spadkowa kojarzona jest z podażą, natomiast świeca wzrostowa z popytem.
japonskie swiece SCREEN 6

Marubozu

Główną cechą tej świecy podażowej lub popytowej jest fakt, że nie występują ani dolne ani górne cienie (knoty). Jest uważana za znak kontynuacji trendu.
Spadająca gwiazda: świeca podażowa lub popytowa z niewielkim lub niewystępującym dolnym cieniem oraz długim knotem górnym. Uważana jest za formację odwrócenia trendu zapowiadającą bessę (niedźwiedź), niezbędne jest tutaj jednak dodatkowe potwierdzenie na przykład w postaci długiego niedźwiedzia po spadającej gwieździe przed wejściem.
japonskie swiece SCREEN 7

Wewnątrz świecy

Kiedy świat tradingu był dla mnie całkowitą nowością i po raz pierwszy miałem styczność z wykresami świecowymi, wydawało mi się, że ceny przesuwają się jak w przykładzie A na powyższym obrazku. W rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zbudowane są poszczególne świece i jaka jest struktura cenowa po prostu przypatrzyć się niższym ramom czasowym. Dla początkujących traderów oraz osób, które wcześniej nie miały do czynienia z wykresami świecowymi może to być przydatna lekcja!

 

                             Kolejna lekcja: Jak czytać wykresy świecowe?                          

To również powinieneś wiedzieć o świecach japońskich:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

5 KOMENTARZE

  1. “Mały korpus blisko górnego cienia bez dolnego lub z bardzo krótkim dolnym knotem”
    Czy swieca mlot nie powinna miec dlugiego cienia(dolnego knota)

  2. Szukałam czegoś zupełnie innego i trafiłam tutaj przypadkiem, ale dzięki temu tekstowi wreszcie dowiedziałam się o co chodzi w tym dziwnym typie wizualizacji 🙂

  3. Są programy, które rozpoznają formacje świecowe. Natomiast trzeba jeszcze ustalić parametry. Jeśli założenie byłoby takie, że SL i TP są równe, pozycja otwierana po wystąpieniu danej formacji to pewnie da się coś takiego zrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here