Naga MarketsBitcoinBankierzy, ekonomiści, orędownicy kryptowalut i różnej maści inni eksperci regularnie toczą publiczne debaty na temat tego, czy Bitcoin zasługuje bądź w przyszłości zasłuży na miano cyfrowego złota. Do grona zwolenników tej teorii dołączył właśnie Niall Ferguson. Brytyjski historyk ekonomiczno-finansowy przyznał bowiem w wywiadzie dla magazynu Breaker Mag, że postrzega Bitcoina (BTC) jako “opcję i cyfrowe złoto“. 


Bitcoin jest jak kamienie szlachetne

Ferguson to światowej sławy historyk i autor czternastu książek. Uważa on, że Bitcoin jest “pieniądzem w bardzo ograniczonym znaczeniu”, podkreślając, że z powodu ogromnej zmienności najstarsza z kryptowalut nie jest w stanie być funkcjonalnym środkiem płatniczym.

Jest on jednak przekonany, że w niedalekiej przyszłości Bitcoin będzie wykorzystywany głównie jako forma zabezpieczenia. Ma za tym przemawiać fakt, iż jest to majątek niezwykle prosty do przenoszenia na terenie całego świata a jednocześnie niezwykle trudno go skonfiskować. Porównał on nawet BTC do złotej biżuterii i kamieni szlachetnych, które majętni europejczycy wykorzystywali niegdyś do przechowywania swojego majątku.

Zobacz także: Mike Novogratz: Bitcoin będzie cyfrowym złotem

Stablecoiny to zło

Jego sceptycym wobec Bitcoina jako środka płatności nie przekreśla jednak innych kryptowalut. Brytyjczyk wyraża bowiem przekonanie, że świat zmierza w kierunku cyfryzacji i przyszłe pieniądze będą właśnie środkami cyfrowymi. Mimo to, nie popiera on jednak stablecoinów, które dzięki silnym zależnościom wobec tradycyjnych pieniędzy fiat bądź towarów zaprojektowane są tak, by trzymać stałą wartość ograniczając przy tym zmienność do absolutnego minimum:

“Twórcy Stablecoinów powinni pamiętać, że Bitcoin jest niezwykłym rodzajem aktywów, który nie jest ściśle powiązany z innymi klasami aktywów. Inwestorzy lubią tę idiosynkrazję”

Powstanie jeden, globalny system płątności

W kontekście przyszłego pieniądza Ferguson wyraża nadzieję, że świat przyjmie uniwersalny system płatności, który będzie traktował wszystkich jednakowo. Obawia się on jednak ogromnych scentralizowanych podmiotów, które mogłyby przejąć kontrolę nad transakcjami:

“Moim koszmarem byłoby to, że Amazon, Google, czy Facebook stworzą bardzo popularną wersję cyfrowego dolara, z udziałem którego każda transakcja będzie monitorowana przez duże platformy społecznościowe i [sztuczną inteligencję] systemy AI, w jeszcze większym stopniu niż jest to obecnie”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara (USD) traci do nowozelandzkiego kuzyna (NZD) dwa procent
Następny artykułZidentyfikowano pięć zimnych portfeli powiązanych z giełdą QuadrigaCX
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here