TMS


BitcoinBankierzy, ekonomiści, orędownicy kryptowalut i różnej maści inni eksperci regularnie toczą publiczne debaty na temat tego, czy Bitcoin zasługuje bądź w przyszłości zasłuży na miano cyfrowego złota. Do grona zwolenników tej teorii dołączył właśnie Niall Ferguson. Brytyjski historyk ekonomiczno-finansowy przyznał bowiem w wywiadzie dla magazynu Breaker Mag, że postrzega Bitcoina (BTC) jako “opcję i cyfrowe złoto“. 


Bitcoin jest jak kamienie szlachetne

Ferguson to światowej sławy historyk i autor czternastu książek. Uważa on, że Bitcoin jest “pieniądzem w bardzo ograniczonym znaczeniu”, podkreślając, że z powodu ogromnej zmienności najstarsza z kryptowalut nie jest w stanie być funkcjonalnym środkiem płatniczym.

Jest on jednak przekonany, że w niedalekiej przyszłości Bitcoin będzie wykorzystywany głównie jako forma zabezpieczenia. Ma za tym przemawiać fakt, iż jest to majątek niezwykle prosty do przenoszenia na terenie całego świata a jednocześnie niezwykle trudno go skonfiskować. Porównał on nawet BTC do złotej biżuterii i kamieni szlachetnych, które majętni europejczycy wykorzystywali niegdyś do przechowywania swojego majątku.

Zobacz także: Mike Novogratz: Bitcoin będzie cyfrowym złotem

Stablecoiny to zło

Jego sceptycym wobec Bitcoina jako środka płatności nie przekreśla jednak innych kryptowalut. Brytyjczyk wyraża bowiem przekonanie, że świat zmierza w kierunku cyfryzacji i przyszłe pieniądze będą właśnie środkami cyfrowymi. Mimo to, nie popiera on jednak stablecoinów, które dzięki silnym zależnościom wobec tradycyjnych pieniędzy fiat bądź towarów zaprojektowane są tak, by trzymać stałą wartość ograniczając przy tym zmienność do absolutnego minimum:

“Twórcy Stablecoinów powinni pamiętać, że Bitcoin jest niezwykłym rodzajem aktywów, który nie jest ściśle powiązany z innymi klasami aktywów. Inwestorzy lubią tę idiosynkrazję”

Powstanie jeden, globalny system płątności

W kontekście przyszłego pieniądza Ferguson wyraża nadzieję, że świat przyjmie uniwersalny system płatności, który będzie traktował wszystkich jednakowo. Obawia się on jednak ogromnych scentralizowanych podmiotów, które mogłyby przejąć kontrolę nad transakcjami:

“Moim koszmarem byłoby to, że Amazon, Google, czy Facebook stworzą bardzo popularną wersję cyfrowego dolara, z udziałem którego każda transakcja będzie monitorowana przez duże platformy społecznościowe i [sztuczną inteligencję] systemy AI, w jeszcze większym stopniu niż jest to obecnie”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara (USD) traci do nowozelandzkiego kuzyna (NZD) dwa procent
Następny artykułZidentyfikowano pięć zimnych portfeli powiązanych z giełdą QuadrigaCX
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here