Naga MarketsNapis DAX na drewnianym tle paneliPoczątek czerwca sprzyja kontynuacji wzrostów na światowych parkietach. We wtorek prawie wszystkie światowe indeksy zakończyły dzień „na zielono”, a szczególnie mocną skalę zwyżki obserwowaliśmy w Europie. Liderem był niemiecki DAX (+3,75%) a inwestorzy dyskontowali w ten sposób oczekiwania na wprowadzenie kolejnego pakietu stymulacyjnego o wartości 100 mld EUR w tym kraju.

DAX reaguje na doniesienia dotyczące Lufthansy

Pozytywną informacją w kontekście rządowego wsparcia gospodarki było także przegłosowanie przez radę nadzorczą Lufthansy warunków na otrzymanie wsparcia od niemieckiego rządu w wysokości 9 mld EUR. W ostatnich dniach obserwujemy relatywną siłę europejskich indeksów zarówno z uwagi na coraz bardziej skoordynowane działania fiskalne w strefie euro, mające na celu wspierać odbicie koniunktury, jak i globalną rotację w kierunku spółek cyklicznych która spowodowana jest realizację zysków w sektorach wzrostowych oraz nasilającymi się oczekiwaniami inwestorów na poprawę wskaźników gospodarczych w kolejnych miesiącach.

Powyższą tendencję widać było również w notowaniach na Wall Street – przez większą część dnia indeksy amerykańskie odnotowywały minimalne wzrosty, a ich skala została zwiększona dopiero pod koniec sesji. Zyskiwały m.in. banki albo spółki handlowe, a traciły firmy technologiczne. Apetyt na ryzyko widać także po notowaniach amerykańskiego dolara, który osłabiał się wczoraj względem większości walut, a także w przypadku złota, które odnotowało prawie 1% przecenę. Tym samy, zwracamy uwagę, iż inwestorzy ignorują w chwili obecnej informacje odnośnie protestów w Stanach Zjednoczonych i Hongkongu.

WIG20 również w górę, jednak skromnie

Pozytywne nastroje przełożyły się również na wzrosty na warszawskim parkiecie, które, co ważne, poparte były dużymi (ponad 1,2 mld zł) obrotami. Wyniki WIG20 (+0,16%) nie oddają tym samym optymizmu inwestorów, ponieważ „hamulcowymi” wzrostu były PKO BP (-1,74%) i CD Projekt (-2,19%), czyli dwie spółki z dużym udziałem w indeksie. Tymczasem notowania CCC zyskiwały ponad 13%, Tauron ponad 8%, a PGE ponad 4,5%. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku mWIG40, gdzie spadki Asseco Poland oraz Ten Square Games hamowały indeks w którym 11 spółek osiągnęło ponad 3% zwyżki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here