Naga MarketsglobusRok 2018 zamyka się wysokim poziomem niepewności o perspektywy globalnej gospodarki i kierunek, w którym podążają rynki. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi w odniesieniu m.in. do protekcjonizmu w polityce handlowej, Brexitu, faktycznej kondycji gospodarki Chin. Jak jednak wskazują eksperci TMS Brokers – światowa gospodarka jest w lepszej kondycji niż można odnieść z nerwowości rynków finansowych.


Po pozytywnej stronie należy odnotować, że pomimo ciężkiego dla rynków czwartego kwartału nie obserwujemy niekontrolowanej paniki. To sugeruje, że inwestorzy nie porzucają do końca wizji uspokojenia i wyciągnięcia się globalnej gospodarki z przejściowego dołka. Jednak aby inwestorzy zaczęli myśleć optymistycznie, najpierw konieczne jest wyklarowanie sytuacji wokół najważniejszych źródeł niepewności. Wówczas konsumenci i firmy będą czuć się wystarczająco pewni w swoich decyzjach, a lepsze dane makro staną się dowodem, na który rynki czekają.

Gospodarka USA kontynuuje silne ożywienie, chwilowa zadyszka strefy euro wynika z czynników przejściowych (protesty we Francji, dostosowania w przemyśle motoryzacyjnym), a niższe ceny ropy naftowej zduszają inflację, opóźniając proces zaostrzania globalnej polityki monetarnej.

Jednakże zwykła zmiana daty z 2018 na 2019 nie wystarczy, by doprowadzić do transformacji nastrojów inwestorów. Potrzeba iskry, której uczestnicy rynku uważnie wypatrują.

Eksperci TMS Brokers zakładają, że 2019 rok powinien przynieść burzliwy start, ale z bardziej optymistycznym finiszem, co jednak będzie wymagać taktycznego podejścia w decyzjach inwestycyjnych.

Więcej na temat najciekawszych okazji inwestycyjnych na 2019 rok będzie można dowiedzieć się podczas webinaru Bartosza Sawickiego, nagradzanego analityka TMS Brokers. Webinar odbędzie się 22 stycznia o godzinie 18:00.

BIORĘ UDZIAŁ W SPOTKANIUtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here