Naga Markets"Świat surowców" - dostępna jest również w ofercie księgarni maklerska.pl
“Świat surowców” – dostępna jest również w ofercie księgarni maklerska.pl

“Świat surowców” jest to pierwsza polska książka, której autorka Dorota Sierakowska, z wielką starannością wprowadza czytelnika w niuanse rynku surowców. I nie mówimy tu tylko o tych najbardziej popularnych jak ropa, złoto czy miedź ale też mniej znanych jak kakao, mięso czy sok pomarańczowy.

Książka jest podzielona na trzy główne rozdziały. Pierwszy z nich jest klasyczną analizą fundamentalną. Autorka pokazuje co wpływa na popyt oraz podaż danego surowca, opisuje głównych importerów, eksporterów jak również przytacza wiele ciekawych informacji, którymi można zabłysnąć nie tylko wśród inwestorów np.

“najsłynniejszy banknot świata, amerykański dolar to w 72,3 % bawełna, a w pozostałej części len.”

Pewnie większość z was słyszała że najdroższa wołowina na świecie pochodzi z japońskich krów Kobe, ale już pewnie jedynie nieliczni wiedzą w jakich warunkach są one hodowane:

“Karmione są jedynie paszą ekologiczną, codziennie dostają potrzebne im witaminy, a pojone są nie tylko wodą, lecz także… piwem (aby miały lepszy apetyt). Na ich skórze rozpylane jest sake, które później jest wmasowywane przez farmerów specjalnymi rękawicami z trawy.”

Kup książkę “Świat surowców”

W drugiej część książki opisane są zależności między surowcami a innymi aktywami: walutami, akcjami, obligacjami. Dla commodities bardzo istotne są notowania dolara amerykańskiego ponieważ większość z nich jest wyceniana właśnie w tej walucie przez co silny dolar wpływa negatywnie na notowania surowców, z drugiej strony słabość amerykańskiej waluty przekłada się na wzrosty cen towarów.

Wśród walut jest też pewna grupa, która w bardzo dużym stopniu jest uzależniona od cen surowców, są ta tak zwane commodity currencies. Ich kurs jest w dużym stopniu skorelowany z głównym towarem eksportowym danego kraju np. CAD – ropa, AUD – miedź, NZD – produkty mleczne, ZAR – złoto, diamenty.

Ostatnia część książki opisuje szczegółowo dostępne formy inwestycji w surowce są to m.in. monety, sztabki, kontrakty terminowe, fundusze inwestycyjne, certyfikaty strukturyzowane. Opisane są wady i zalety każdego z rozwiązań wiec każdy może sobie znaleźć formę inwestycji, która najbardziej mu dopowiada.

Podsumowując książka ta jest pozycja niezbędna dla osób zainteresowanych rozpoczęciem inwestowania na rynku surowcowym, opisuje go od podstaw i pokazuje jakich informacji należy szukać aby móc zrozumieć zmiany cen towarów. Zawiera ona też wiele ciekawostek o tym rynku oraz pomaga zrozumieć jak ceny surowców wpływają na współczesne gospodarki.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here