Naga MarketsJedną z popularnych strategii inwestycyjnych jest podział portfela na dwie części, z których 40 proc. stanowią obligacje a 60 proc. akcje. Prowadzone w ten sposób portfele od dłuższego czasu pozwalały osiągać zadowalającą stopę zwrotu z inwestycji. Wraz ze spadkiem rentowności długoterminowych obligacji skarbowych zwiększyła się jednak ilość przeciwników takiego podziału wartości portfela inwestycyjnego.

Atrakcyjność strategii 60/40 spada wraz ze spadkiem rentowności obligacji

Aby zrozumieć prawdziwe ryzyko dla strategi 60/40, należy najpierw zrozumieć co stało za sukcesem tego typu strategii na przestrzeni ostatnich lat. Kluczem do sukcesu było to, iż w krótkim okresie czasu akcje i obligacje wykazywały ujemną korelację. Kiedy inwestorzy wykazywali wiekszą awersję do ryzyka, rosły akcje. Kiedy jednak inwestorzy wybierali aktywa safe haven, zyskiwały obligacje. Dzięki temu, wzrost wartości jednych aktywów rekompensował spadki drugich, co pozwalało ograniczyć obsunięcia wartości całego portfela.

Warto też zwrócić uwagę, że o ile w krótkim horyzoncie czasowym akcje i obligacje wykazywały ujemną korelację bilansując się nawzajem, w dłuższej perspektywie oba znacznie wzrosły.

Według Paula McCulleya, byłego dyrektora zarządzającego i głównego ekonomisty w Pacific Investment Management Co., a obecnie członka wydziału w Georgetown Law, dualny rynek byków w obligacjach i akcjach jest wynikiem polityki, która rozpoczęła się około 40 lat temu i ustanowiła “dominujący świat polityki pieniężnej”, który zmiażdżył inflację kosztem innych priorytetów gospodarczych, takich jak pełne zatrudnienie.

– Powodem, dla którego rynki finansowe radziły sobie dobrze przez ostatnie 40 lat, jest fakt, że przez 40 lat znajdowaliśmy się w środowisku bezflacyjnym – wyjaśnił McCulley dodając, że to rezultat politycznego zwycięstwa tych, którzy kontrolują kapitał nad tymi, którzy dostarczają pracę.

– Mamy 40 lat dezinflacji, a to dlatego, że przenieśliśmy władzę w naszej gospodarce, zarówno w kraju, jak i na świecie, z pracy na kapitał – wskazał dodając, iż od 40 lat mamy do czynienia ze spadkiem realnych stóp procentowych, co z definicji zwiększy wartość rynkową wszystkich strumieni dochodów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSrebro rośnie dwukrotnie szybciej niż złoto. Kurs srebra vs kurs złota
Następny artykułNotowania ropy zależne od amerykańskiego dolara
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here