TMS


Firma kryptowalutowa o nazwie Team JUST jawnie i z pełną premedytacją rozwija piramidę finansową popełniając w ten sposób oszustwo, dzięki któremu zarobiła miliony dolarów. Cała zabawa polega na grze hazardowej, w której użytkownicy kupują tzw. klucze Ethereum. Każdy zakup zwiększa pulę i wydłuża grę o 30 sekund. Osoba, która jako ostatnia dokona zakupu zgarnia wszystkie pieniądze.


W chwili obecnej do zakończenia zabawy pozostają jeszcze 23 godz. i 55 min. Dodatkową zachętą dla uczestników jest faki, iż część puli jest przekazywana posiadaczom kluczy na bieżąco.

Schemat piramidy nazywa się POWH3D. Jest to giełda kryptowalutowa, która pobiera 10% opłaty transakcyjnej. Użytkownicy kupują tokeny P3D przy użyciu ETH, a opłata za transakcję jest dzielona między wszystkich posiadaczy tokenów.

Źródło: http://exitscam.me

Warto także zwrócić uwagę, że obecnie w puli jest ponad 21 530 ETH co oznacza, że gdyby gra zakończyła się w tym momencie, zwycięzca zgarnąłby ponad 10,22 mln USD. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, gdyż pomimo, że zegar odlicza do zera, to jednak przez wzgląd na kolejne wpłaty użytkowników, czas pozostały do końca rozgrywki wciąż się wydłuża.

Team JUST twierdzi na swojej stronie internetowej, że projekt jest realizowany na podstawie smart kontraktu, który został starannie zaprogramowany, aby nie pozwolić zespołowi na pobranie pieniędzy: “Nie mamy żadnej kontroli nad funduszami, to działa w oparciu o kod, całkowicie bez ludzkiej ingerencji.” Ponadto zespół odpowiedzialny za ten projekt jest “całkowicie zdecentralizowanym i rozproszony, żyjąc na całym świecie… anonimowym nawet dla siebie”.

Pozostaje jednak tylko pytanie, jak tak na prawdę jest gwarancja, że zespół odpowiedzialny za stworzenie tej piramidy nagle, pewnego dnia nie wpadnie na pomysł, by zniknąć z całą kasą.

Najwyraźniej nie trzeba już oszukiwać ludzi, aby ich oszukać

Powszechnie wiadomo, że świat kryptowalut pełen jest oszustw. To, co w tym wszystkim jest takie niezwykłe, to zachowanie ludzi inwestujących pieniądze w projekty, które nawet nie twierdzą, że są legalne.

Prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem jest Dogecoin, kryptowaluta stworzona jako żart. Utworzona w 2013 roku w celu parodiowania mnogości altcoinów na rynku, ma obecnie kapitalizację na poziomie przekraczającym 416 milionów dolarów i przetwarza więcej transakcji niż Bitcoin Cash.

Poza zwykłymi oszustwami, istnieje wiele przykładów projektów, które można najlepiej opisać jako przerażająco głupie:

  • Nimipet to gra, która dostarcza ci cyfrowego zwierzaka, którego jedynym celem jest rosnąć. Tempo wzrostu uzależnione jest jednak od tego, ile pieniędzy wydasz, by go wyżywić. W czasie kiedy Ty robisz wszystko, by Twój zwierzaczek rósł “jak na drożdżach”, ludzie stojący za projektem patrzą tylko jak ich konta bankowe puchną.
  • Na innej stronie internetowej, ludzie płacą jeden satoshi, by zrobić jeden ruch w grze w Pokemon. Oczywiście, użytkownicy mogliby kupić Gameboy lub pobrać grę na swoje komputery i grać bez konieczności płacenia za każdy ruch, ale wtedy nie byłoby takiej zabawy.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBZ WBK rekomenduje kupno akcji Play
Następny artykułGetBack z nową propozycją układową: spłata 27% należności
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here