Naga Marketsprezentow_brak-950x554Grudzień to czas, w którym wielu graczy giełdowych liczy na tzw. rajd św. Mikołaja, czyli wzrost cen akcji. Według nas, tegoroczny rajd nie okaże się zbyt owocny.


INWESTORZY JAK CO ROKU ZACIERAJĄ RĘCE

Według nas, w tym roku, pojawiło się już wystarczająco dużo sygnałów na początek przeceny. Zacznijmy od rynku argentyńskiego, który w ciągu dwóch sesji, spadł o ponad 20%. W jednej sesji ustanawiając olbrzymie spadki, które były notowane podczas wielkiego kryzysu w 1987 r.

Na polskim indeksie WIG20 pojawiła się duża formacja głowy z ramionami. Jest to wyraźny sygnał zapowiadający duże spadki. Również odwrót inwestorów w stronę kruszców, powoduje spadki na wielu parkietach. Lecz to jeszcze nie wszystko. Sytuacja w handlu carrytrading (polegającym na zarobku na różnicach w stopach procentowych) wygląda na panikę i zwrot w kierunku mniejszej stabilności. W piątek na większości parkietów pojawiły się już ponad 1% przeceny, a to może być dopiero początek dużych spadków.

unnamed

Podsumowując od początku grudnia do zamknięcia 12.12.14:

  • WIG20: -3,28%
  • Merval: -15,7%
  • S&P 500: -3,04%

CO TO JEST RAJD ŚW. MIKOŁAJA?

Rajd św. Mikołaja, inaczej zwany efektem grudnia, to nazwa która pojawiła się w slangu inwestorów giełdowych i odnosi się do okresu, trwającego od początku do końca grudnia. Ten specjalny czas charakteryzuje się wzrostami kursów akcji na giełdach papierów wartościowych.

Pod tą stosunkowo dziwną nazwą (rajd Świętego Mikołaja), kryje się też poprawa nastrojów inwestorów, która związana jest ze wzrostami indeksów giełdowych. Ten najczęściej pojawia się w grudniu. Dlaczego tak się dzieje?

Wyjaśnieniem może być to, iż inwestorzy indywidualni, którzy spodziewają się efektu stycznia (hossa, wynikająca z działań dużych graczy), zaczynają kupować akcje już na początku grudnia. Mając przy tym nadzieję, że odsprzedadzą je na początku nowego roku. Z kolei duzi gracze, do których można zaliczyć między innymi fundusze inwestycyjne, dopiero pod koniec roku dokonują transakcji związanych z porządkowaniem portfela akcyjnego, co jest dobrą okazją do kupna.

Autor: Patryk Hołody
https://www.coolforex.plConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here