Naga MarketsŚw. Mikołaj dotarł w tym roku na GPW przed czasem. WIG20 z rekordem dekady?W listopadzie bardzo łatwo zarazić się euforią na GPW i może się wydawać, że Rajd św. Mikołaja na polskim rynku pojawił się miesiąc wcześniej, komentuje dla Comparic24.tv członek zarządu Eques Investment TFI S.A., Jakub Liebhart. Gdyby miesiąc zakończyć w tym momencie, to byłby on drugim najmocniejszym dla WIG20 w przeciągu ostatnich 20 lat. Lepiej było tylko w 2009 roku podczas jednego z miesięcy odbudowy po światowym kryzysie finansowym.

  • Rajd Świętego Mikołaja to zjawisko obserwowane na giełdach od 100 lat. 73% wszystkich grudniów na Wall Street zamykało się na plusie
  • WIG20 w tym roku wyprzedza efekt grudnia i bije rekordy już w listopadzie. Polska giełda, pomimo że nie odrobiła tegorocznych strat, to obecnie rośnie najdynamiczniej w Europie
  • Listopad jak na razie prezentuje najlepsze wyniki od lat

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 notuje rekordowe tygodnie. Mikołaj przedwcześnie, jednak z dużym workiem prezentów?

Według definicji encyklopedycznej Rajd św. Mikołaja (inaczej efekt grudnia) to efekt kalendarzowy uwzględniający wyraźniejszy wzrost cen akcji w trakcie ostatnich 5 sesji handlowych grudnia i dwóch pierwszych sesji stycznia. Okres ten w 76% przypadków kończył się wzrostami amerykańskich akcji, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem niż w innych tygodniowych okresach w przeciągu roku. Obecnie jednak zagadnienie to rozszerza się na cały grudzień i inwestorzy już od samego początku miesiąca poszukują okazji inwestycyjnych a Rajd św. Mikołaja staje się niejako samospełniająca przepowiednią.

Grudzień jednak jeszcze się nie zaczął, a na polskiej giełdzie już widać rekordowe wzrosty. W listopadzie sięgają one ponad 20%, WIG20 znalazł się na kilkumiesięcznych maksimach, a ostatnie 15 dni było dla indeksu najlepsze od niemal 20 lat.

Wzrosty przypominają te z najlepszych czasów, a WIG20 od początku miesiąca umacnia się o 20 procent. Gdyby zamknąć miesiąc dziś, to mielibyśmy drugi najlepszy wynik miesięczny w tym wieku. Ostatni raz tak silny wzrost był w kwietniu 2009 roku – komentuje Liebhart.

Dane statystyczne niezaprzeczalnie stoją po stronie Rajdu św. Mikołaja, sprawiając, że inwestorzy również czekają na prezenty. Indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA) od 1990 roku w grudniu rośnie średnio o 2,02%, a w badanym okresie 81% wszystkich miesięcy kończyło się wzrostem. Co więcej, w przedziale 100 lat aż 73% wszystkich miesięcy zamykało się na plusie ze średnim zyskiem 1,39%.

Jeżeli chodzi o przyczyny wzrostów, to codziennie dostajemy nowy pozytywny wątek. Przede wszystkim w listopadzie poznaliśmy wyniki badań nad trzema szczepionkami, co daje nadzieje na powrót normalności już w przyszłym roku. Mamy za sobą ryzyko dotyczące wyborów prezydenckich w USA i oficjalne potwierdzenie Joe Bidena jako przyszłego prezydenta USA, a Janet Yellen jako Sekretarza Skarbu, która uważa, że niezbędne jest kontytuowanie wsparcia fiskalnego – wyjaśniał Liebhart.

Dodać należy do tego dobre dane makroekonomiczne napływające z różnych części świata i ogólnie pozytywne nastroje na rynkach bazowych (indeksy Wall Street). Wszystko to przekłada się na siłę rynków wschodzących, w tym polskiej giełdy.

Inwestowanie (z) głową to program, w którym poruszane są tematy różnych klas aktywów, funduszy inwestycyjnych i ich możliwości, podejścia do inwestowania, strategii inwestycyjnych oraz poruszane są kwestie związane z przewagą funduszy nad czystym inwestowaniem. Zapraszamy do obejrzenia audycji prezesa zarządu QValue, Michała Stanka, “Inwestowanie (z) głową”, którego gościem w tym odcinku jest Jakub Liebhart, Członek Zarządu Eques Investment TFI S.A.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here