Naga MarketsSylwester Suszek, prezes BitBayGościem programu “Kryptowaluty” był założyciel pierwszej Polskiej giełdy kryptowaluty Sylwester Suszek. W rozmowie z Marcinem Wenusem wspominają początki działalności giełdy, jak wyglądała droga z jednoosobowego zarządu, aż do firmy, która zatrudnia dwustu pracowników, co robił Sylwester kiedy przekazał stery nowemu prezesowi oraz wygląd świata finansowego po jedenastu latach istnienia blockchain.


Hanys wojuje kryptowaluty

Sylwester Suszek wspomina o ciężkich początkach w najdynamiczniejszej branży kryptowalut na Polskiej scenie. Założyciel oraz był prezes największej w Europie platformy umożliwiającej handel regularnymi walutami FIAT oraz kryptowalutami. Po rozbudowie spółki z jednoosobowego zarządu do potężnej firmy o globalnej działalności z dwustoma pracownikami przekazał fotel prezesa Pawłowi Sobkówowi:

Skupiłem się mocno na biznesach związanych z i kryptowalutami, ale głównie blockchainem, więc jakby ta strona medalu ciągle jest przy mnie. Wiadomo nowe produkty, które w bitbay`u w ostatnim roku zostały wprowadzone to też trochę moja zasługa takie na przykład jak BitbayCash czy bardzo mocne otwarcie procesora płatności, czyli BitbayPay i dopięcie go do takiej perfekcji oraz zgranie tych największych graczy jeśli chodzi dzisiaj o płatności w krypto, bo musimy wziąć pod uwagę, że jak udało Nam się zgrać gaming oraz kasyna i to bardzo mocno rozwijam. Nie zapominam o giełdzie i cały czas tam jestem.

Zobacz także: BitBay Shop – kryptowalutowy sklep wylądował na planecie Ziemia!

Hanys, który zawojował świat blockchainowy mówi, że to niemożliwe, aby opuścił swoje dziecko, czyli giełdę, która w rekordowych momentach osiągała obrót większy niż GPW jak na przykład w grudniu 2017 roku, kiedy Bitcoin przebił barięrę 20 tysięcy dolarów to tylko jednego dnia wykręcił, aż półtora miliarda złotych.

W kwietniu tego roku BitBay obchodził swoje pięciolecie. Chociaż założyciel nie lubi określenia korporacja tak struktura musiała poważnie transformować właśnie w tym kierunku. – (…) Zostali zatrudnieni dyrektorzy, kierownicy. (…) Firmę budowałem od siebie do trzydziestu osób, a potem wiedza się kończy i trzeba oddać lejce bardziej doświadczonej osobie. – tłumaczy Sylwester Suszek. W ocenie Sylwestra nowy prezes spełnił swoją rolę, choć zaznacza, że nie miał prostego boju, ponieważ przeszedł z dużych firm gdzie zarządzał zespołami pięć tysięcy lub trzy tysiące osób. Jest to inny styl zarządzania oraz dodatkowo spotkał się z nowymi technologiami, które nie były mu do końca znane. Nowy prezes trafił również na ciężki okres na rynku kryptowalut.

Początki BitBay`a na Cuffsach

Marcin Wenus refleksyjnie powrócił do pierwszych Cuffsów, gdzie obecnie największa platforma zaczynała od jednego stoiska, gdzie każdy patrzył z pobłażaniem, a tutaj nagle czwarta edycja CUffsów i samochody sportowe stojące przed ICE Centrum Kongresowe. – Droga była szybka, ale ciężka. – wspomina prowadzący. – Bardzo ciężka. – wtóruje Sylwester. – Czy szybka? Wiesz, Marcin, może patrząc z perspektywy innych firm forexowych to można powiedzieć, że szybka, bo świat krypto jest dynamiczny. Pamiętajmy o tym, że Bitcoin powstał jedenaście lat temu i rozwinął się po t, aby zmienić strukturę finansową i to się zmienia. Nie mówmy tylko o kryptowalutach tylko mówmy o samej technologi blockchain jak potężnie dzisiaj zmieniłą świat finansowy i zmienia wciąż dynamicznej.

Padają przykłady banków typu Santander, które używają Ripple, a na początku były przeciwnikiem, a dzisiaj używa do własnych form rozliczeniowych i implementuje w swoich systemach. Bank PEKAO BP, który wdraża technologię blockchain, aby opierać na niej nową bazę danych.

-Z mojego punktu widzenia, bo ja zawsze byłem taki odtrącany, taki gorszy i dopiero gdzieś w ostatnim momencie okazało się, że to co mówiłem to jest prawda. Pokazując tą technologię czasami w sposób bardzo łopatologiczny, bo nie uważam, że dzisiaj trzeba komuś tłumaczyć jak jeździ samochód. (…) Ja tak samo tłumaczyłem blockchain, tak samo tłumaczył kryptowaluty. I tutaj może trochę osób, które nie do końca nie umiało uwierzyć albo nie zrozumiało. – z przekąsem tłumaczy były prezes Bitbay`a. – My jako branża inwestycyjna. – odpowiada organizator Cuffsów. –  Na drugich Cuffsach miałeś wykład o dziesięciu tysiącach procent to ja patrzyłem na to i myślałem “kurcze, to jest takie dyskusyjne. To prawda, My jako Comparic, o Bitcoinie pisaliśmy jako pierwsi w Polsce oprócz portali stricte branżowych. Braliśmy pod uwagę możliwość tego, że to będzie się rozwijać i będzie ważną częścią środowiska inwestycyjnego.

Tak też się stało, ponieważ dzisiaj nawet taki serwis jak Bloomberg, który w notowaniach obok dolara podaje kurs notowania bitcoina.

Świat kryptowalut to jest dopiero początek

Największa giełda kryptowalut Coinbase ma dzisiaj około 30 mln zarejestrowanych użytkowników tylko zarejestrowanych, a aktywnych to jest duża różnica, ale takie dane pokazują dobrze perspektywę. Najlepsze portfele do trzymania kryptowalut, według rekomendacji Suszka to blockchain.com, gdzie jest zarejestrowanych 50 milionów użytkowników. Spekulacja i skoki bierze na drugi plan, a głównym focus pointem jest technologia. Każdy myśli pod kątem spekulacji, a tutaj ludzie mają brak wiedzy na temat zastosowania, ubolewa.

2017 rok i dzika hossa, która zadziałała jak idealny kokon do wylęgania się oszustów. W nieudanych projektach ICO coinów poszło cztery miliardy dolarów, pieniądze, które się po prostu rozpłynęły, wylicza Sylwester Suszek i wskazuje, że to pokazuje chęć społeczności na świecie w inwestycję spółki i projekty, ponieważ pojawił się globalny rynek, który pojawił się dzięki technologii blockchain, ale zabrakło nadzoru. – Nadzór finansowy jest ważny i musi występować, bo chroni obywateli. I tutaj mamy przykład ICO właśnie. (…) Prawo zawsze będzie za człowiekiem, bo to człowiek myśli i zanim prawo zostanie dostosowane do działań człowieka. I tak się stało, bo 2018 rok to mocne rozpoczęcie prac w Brukseli, Stanach Zjednoczonych i Chinach. W większości rozmów gość programu brał udział. BitBay jest zaproszony jako konsultant prawie do wszystkich rozmów, a BitBay to nie tylko giełda krypto w porównaniu do Binance na przykład.

Dzisiaj na świecie takich giełd jak Bitbay, które rozszerzają swoją działalność poza sam handel krypto jest maksymalnie może dziesięć. – Bitstamp, Coinbase, Kraken, Bitbay. – wylicza gość programu biorąc pod uwagę jak te giełdy są zapraszane do różnych rozmów, projektów i konsultacji.

Kryptowaluty już będą – mówi Sylwester Suszek

Bitcoin jest wymieniany już po najważniejszych indeksach. Kiedyś jeszcze może ktoś się zastanawiał czy będzie to liczone, a dzisiaj już nikt nie myśli o tym tylko już to jest po prostu jest. Tak jak Satoshi wymyślił tak jest właśnie, a szczególnie jeśli chodzi o brak emitenta. Kiedyś się mówiło, że bitcoin jest anonimowy, a dzisiaj jest to najbardziej transparentna kryptowaluta świata nawet w porównaniu do fiducjarnych walut jak złoty, dolar lub euro.

Co się stanie kiedy wykopiemy ostatniego bitcoina?

Jak wspominają pierwsze refleksje na temat kryptowalut, dlaczego Marcin Wenus cieszy się, że nie zainwestował w początkowej fazie kryptowaluty, jak start bitcoina wspomina Sylwester Suszek, co o twórcy Bitcoina myśli przedsiębiorca, który zbudował wielomilionową fortunę na tym, dlaczego bohater programu skupia się na implementowaniu kryptowaluty w krajach arabskich. Czy wysoka zmienność kryptowalut jest dużym zagrożeniem rozliczeń.  O tym wszystkim w Naszym wywiadzie. Zapraszamy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here