Naga MarketsSylwester Suszek, BitBay
Sylwester Suszek o obecnej sytuacji BitBay i regulacjach polskiego rynku

Sylwester Suszek, choć oddał przed rokiem stery BitBay w ręce Pawła Sobkowa, pozostaje “kryptowalutową twarzą Polski”. W najnowszej rozmowie w studiu Comparic24.tv razem z Adamem Rakiem omawia decyzję Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) o wypowiedzeniu umów operatorowi płatności Igoria Trade oraz pokłosia afery BitMarket.pl. Jak szczerze przyznaje, zamieszanie wokół upadłej giełdy uderzyło również bezpośrednio w BitBay, który w związku z polskimi niejasnościami regulacyjnymi w zeszłym roku przeniósł się na Maltę.


Założyciel BitBay uspokaja: Problemy Igoria Trade nie wpłyną na naszą działalność

W momencie gdy afera BitMarket.pl nabierała tempa, BitBay informował o zmianie operatora płatności odpowiedzialnego za realizację przelewów bankowych: Decyzja o zmianie operatora jest spowodowana otrzymaną dzisiaj informacją od operatora Igoria Tade S. A. o tymczasowym braku możliwości realizowania dla nas usług wpłat i wypłat walut fiat. Według przekazanych nam informacji i komunikatu Igoria Trade S. A., na skutek upadku giełdy BitMarket, BOŚ bank zadecydował o czasowym wstrzymaniu transakcji operatora”

Jak się okazało, decyzja była dobrym posunięciem, gdyż w połowie sierpnia BOŚ postanowił wypowiedzieć wszystkie umowy, które zawierał z Igorią, o czym jako pierwszy informował Puls Biznesu. Eksperci rynkowi zastanawiali się wtedy, czy decyzja polskiego banku odbije się negatywnie na działalności BitBay. Sylwester Suszek w studiu Comparic24.tv uspokaja jednak, że oprócz możliwości wystąpienia kilkudniowych problemów w realizacji przelewów, większe utrudnienia nie powinny mieć miejsca. Między innymi dlatego, że BitBay zaczął przygotowywać się do możliwości wystąpienia takiego scenariusza już miesiąc temu i posiada podpisane nowe umowy z polskimi i zagranicznymi bankami w celu płynnej obsługi klientów i ich przelewów.

„Przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu na ten scenariusz (…), w przeciągu paru dni kończymy kolejne testy, posiadamy zaplecze większej ilości banków, co powinno rozwiązać obecne trudności” – wyjaśnia Sylwester Suszek. „Stawiamy nadal na polskie banki gdyż chcemy utrzymać naszą ciągłość na polskim rynku, a nie wyrzucać wszystkie zasoby zagranicę, co też będzie problematyczne dla naszych klientów w związku z dłuższą realizacją przelewów”

Zobacz również: KNF „ewidentnie kłamie” ws. regulacji kryptowalut, twierdzi Tomasz Rozmus (Tokeneo)

Afera BitMarket.pl dużym ciosem dla polskiej branży i samego BitBaya

Zamieszanie wokół giełdy BitMarket.pl rozpoczęło się 8 lipca kiedy na jej głównej stronie internetowej pojawił się komunikat informujący o zakończeniu działalności w związku z utratą płynności. Zdaniem Sylwestra Suszka, upadek kolejnej giełdy negatywnie odbił się na całej branży kryptowalutowej w Polsce i utwierdził rodzimego regulatora w przekonaniu, aby blokować powstawanie nowych instytucji tego typu:

„Upadek BitMarket.pl to duży cios, bardzo duży cios w rodzimą branżę. Bardzo źle, że tak się stało, ucierpiały na tym wszystkie firmy kryptowalutowe w tym BitBay, musimy jednak pamiętać, że podobne sytuacje mają miejsce również w innych branżach” – komentuje Suszek. „Cała ta sytuacja uderzyła bardzo mocno w BitBay, uderzyła również we mnie prywatnie. Zamiast móc się rozwijać, ponownie musimy się cofać ze względu na występujące problemy rodzimego rynku”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here