Naga MarketsBogusz Kasowski zaprasza na najnowszą odsłonę programu Surowcowe.info emitowanego na antenie Comparic24.tv:

W programie między innymi:

Chiński PMI pokazał zaskakująco dobry odczyt, przewyższający nie tylko prognozy (51,4) ale także poprzedni odczyt (51,7). Jednak analitycy wciąż ostrzegają przed ryzykiem deflacji w sektorze przemysłowym w Chinach. Całkowita liczba nowych zamówień i produkcja fabryczna utrzymały się na stabilnym poziomie w listopadzie, chociaż oba nieznacznie spadły od rekordowych poziomów w październiku. Odczyt PMI na takim poziomie pozwala prognozować, że Chiny zamkną 2019 rok z PKB na poziomie 6,0%.

Capital.com
Capital.com - handluj już od 80 PLN! SPRAWDŹ NAS

Pomimo deklaracji o walce ze zmianami klimatycznymi Chiny budują więcej elektrowni węglowych i zatwierdzają dziesiątki nowych kopalń. W latach 2018-19 zbudował elektrownie węglowe o mocy 42,9 Gigawata (GW), a kolejne elektrownie o łącznej mocy 121 GW są w budowie. To nieco więcej niż wybudowane elektrownie o mocy 35 GW w 2017 roku czy 38 GW w 2016 roku. Powstanie też 40 nowych kopalni zdolnych wydobywać 200 mln ton węgla rocznie. Niektóre z chińskich prowincji w 80% są zależne od prądu z elektrowni węglowych.

Obfite opady śniegu w Stanach Zjednoczonych utrudniły komunikację lotniczą (ponad 900 odwołanych lotów) i drogową w weekend po Święcie Dziękczynienia. Obfite opady śniegu i marznący deszcz były prognozowane z dnia na dzień na rozległym obszarze rozciągającym się od Wielkich Jezior na północnym wschodzie. Zamiecie śnieżne uderzały w Wielkie Równiny i środkowy zachód przez cały dzień w niedzielę, a ulewne deszcze nawiedziły Zachodnie Wybrzeże. Co oznacza, że te same opady śniegu odbiją się na pozostałych na polach surowcach rolnych, zapewne jak nie w dzisiejszym to w kolejnym raporcie USDA.

Saudyjska giełda Tadawul wprowadza ograniczenia wielkości spółki w swoim głównym indeksie do poziomu 15%. Ma to zapobiec olbrzymiej wadze Saudi Aramco po ich debiucie giełdowym, który ma się pojawić w indeksie już piątego dnia handlowego.

5-6 grudnia będzie miało miejsce spotkanie OPEC+ w Wiedniu. Arabia Saudyjska w związku z IPO Saudi Aramco chciałaby większych cięć w produkcji by pozytywnie wpłynąć na rynki ropy. Dalsze cięcia miałyby wynieść nie mniej niż 400 tysięcy baryłek dziennie, co należy dodać do 1,2 mln baryłek obecnych cięć – i miałyby one obowiązywać do czerwca 2020. 5 grudnia będzie ustalona cena akcji Saudi Aramco podczas IPO.

PDVSA z Wenezueli będzie eksploatować rafinerię w Isla o przerobie 335 000 baryłek dziennie co najmniej jeszcze przez rok. Rafineria poszukiwała innego operatora na skutek wygaśnięcia umowy z PDVSA. W maju rząd Stanów Zjednoczonych wydał licencję pozwalającą rafinerii Curacao na kontynuowanie współpracy z PDVSA do stycznia 2020 r. pomimo sankcji.

Rosja w listopadzie wydobywała 11,244 mln baryłek dziennie. Zgodnie z umową OPEC+ powinni wydobywać około 11,18 mln baryłek dziennie w 2019 roku. Jednak widać spadek produkcji względem października 2019 (11,229 mln baryłek). Rosja wezwała do zmiany sposobu pomiaru poziomu wydobycia, aby wykluczyć kondensat gazowy, który stanowi około 7–8% całkowitej produkcji ropy w Rosji lub około 800 000 bpd.

Prezydent Rosji Władimir Putin oraz chiński przywódca Xi Jinping nadzorowali uruchomienie nowego rurociągu transportującego gaz ziemny z Syberii do Chin. Przez rurociąg ma przechodzić do 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a pełna przepustowość ma być osiągnięta w 2025 roku. W ten sposób Chiny staną się drugim odbiorcą rosyjskiego gazu, po Niemczech (import 58,5 mld m3 gazu w 2018 r). Rosja przez 30 lat pracy rurociągu ma zarobić $400 mld, choć cena jaką Chiny płacą za gaz jest objęta ścisłą tajemnicą.

Rosną ceny wieprzowiny w Chinach, w związku z rosnącym popytem związanym z niższymi temperaturami i niskimi stanami magazynowymi. Zwiększony popyt jest spodziewany przez co najmniej dwa miesiące. Na skutek wzrostu cen wieprzowiny CPI za październik w Chinach wyniosło 3,8%.

Obawy o spadek zbiorów pszenicy w Argentynie (nawet o 30% w niektórych regionach) oraz w Europie ze względu na ulewne deszcze we Francji i Wielkiej Brytanii wspierają ceny tego surowca. Z drugiej strony Rosja raportuje lepszą jakość zbóż ozimych niż rok temu.

Rosnące ceny etanolu wspierają rynek cukru.

Ukraina wyprodukowała w tym roku około 1,26 miliona ton białego cukru, przekraczając prognozy.

Arabika była wspierana w ostatnich tygodniach przez suchsze niż zwykle warunki pogodowe oraz przez spadki zasobów posiadających certyfikat ICE, które są prawie najniższe od około półtora roku.

Prognozuje się, że Brazylia w przyszłym sezonie wyprodukuje rekordowe 66,7 mln worków o wadze 60 kg, ale zostanie to zrównoważone spadkiem produkcji w innych krajach.

Eksport kawy z Wietnamu, największego na świecie producenta robusty, prawdopodobnie spadł o 14,6% w pierwszych 11 miesiącach tego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here