Naga MarketsGościem Bogusza Kasowskiego w środowej odsłonie programu Surowcowe.info na antenie Comparic24.TV był Michał Stajniak, analityk XTB. W trakcie spotkania poruszono tematy dotyczące potencjalnych cięć produkcji kartelu OPEC, sposobów obejścia amerykańskich sankcji przez Iran oraz najnowszej deklaracji 30 największych wydobywców rud metali na świecie.


Ropa, cukier, pallad i gaz – co słychać na rynku surowców?

OPEC nie planuje zmniejszania cięć w produkcji, które mają na celu podniesienie cen ropy naftowej na świecie. Jednocześnie Iran obchodzi amerykańskie sankcje kupując indyjski cukier. Transakcja ta jest rozliczana w rupiach, które Iran pozyskał sprzedając ropę z pominięciem rozliczania w dolarze amerykańskim. W programie także:

  • Deklaracja prawie 30 największych wydobywców rud metali w sprawie opłacenia niezależnych specjalistów, którzy opracują normy bezpieczeństwa w zakresie stosowania tam i stawów osadowych w Brazylii.
  • Norilsk Nickel, rosyjska spółka wydobywcza będąca liderem światowej produkcji palladu, prognozuje większy deficyt tego surowca. Z kolei jeśli chodzi o rynek niklu (gdzie konkurentem jest brazylijskie Vale), spodziewany jest wzrost o 20%.
    Gazprom posiadał rekordowe 36,7% rynku, mimo zagrożenia ze strony m.in. importu LNG z USA. Firma chce utrzymać co najmniej 35% udziałów w europejskim rynku w kolejnych latach.
  • Chińskie stalownie przeinwestowały w nowoczesne metody produkcji. Niektóre huty już informują o 60% spadkach marży, inne przewidują zwolnienia do 10% swoich załóg.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here