Naga MarketsMark Carney, gubernator BoE

O godzinie 13:00 Bank Anglii (BoE) oficjalnie podsumował posiedzenie polityki pieniężnej, utrzymując stopy procentowe oraz poziom programu skupu aktywów na niezmienionym poziomie. Jednocześnie bank centralny publikował zaktualizowane prognozy gospodarcze i protokoły z posiedzenia. Poniżej podsumowanie i reakcja funta szterlinga.


MPC jednogłośnie nie zmienia PolMon

Monetary Policy Committee (odpowiednik polskiej RPP) jednogłośnie (9-0) zdecydował się utrzymać główną stopę procentową na poziomie 0,25% oraz skup w ramach QE na wysokości 435 miliardów funtów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pełna treść podsumowania posiedzenia polityki pieniężnej wraz z MPC minutes dostępna jest bezpośrednio na stronie banku. Poniżej prezentujemy najistotniejsze nagłówki:

  • Wartość GBP znajduje się 18% poniżej szczytów z listopada 20156 odzwierciedlając niepewność inwestorów i przekonanie, że tańszy funt będzie potrzeby w procesie wyjścia z UE
  • Tańszy GBP pozwoli jednak w najbliższych latach pokonać cel inflacyjny na poziomie 2% co widać już po obecnych publikacjach (w grudniu inflacja wzrosła do 1,6%)
  • MPC obawia się jednak nadmiernej inflacji i jeżeli jej ryzyko rzeczywiście się pojawi wtedy trzeba będzie podjąć dodatkowe działania
  • Sama polityka pieniężna nie przezwyciężcy problemów, przed którymi staje UK – pełny efekt tańszego szterlinga na inflacje będzie osiągalny jedynie przy wzroście bezrobocia i spadku dynamiki zarobkowej. Takowe warunki natomiast są silną przeszkodą co do podnoszenia stóp procentowych.

Prognozy inflacyjne bez większych zmian

Rynki nie spodziewały się poważniejszych zmian w retoryce Banku Anglii jeżeli chodzi o treść dokumentów dotyczących bezpośrednio decyzji i polityki pieniężnej. O wiele bardziej oczekiwany był lutowy raport inflacyjny (sprawdź całość pod linkiem). Poniżej najważniejsze wycinki:

  • CPI 2018 – na niezmienionym poziomie 2,72%
  • CPI 2019 – 2,56% wobec 2,7% prognozowanych w listopadzie
  • CPI 2020 – 2,36% wobec 2,49% prognozowanych w listopadzie
  • PKB powinno delikatnie wzrosnąć do +0,5% kw/kw w Q1 2017

Na pierwszy rzut oka niewielka deprecjacja prognoz inflacyjnych może dodać trochę niedźwiedziego tonu do ogólnego odbioru podsumowania posiedzenia i raportu inflacyjnego.

Odruch kolanowy i spadki GBP

W pierwszej chwili funt szterling ruszył do góry w kierunku szczytów sesji czwartkowej, następnie zaczął jednak osuwać się dynamicznie, pogłębiając maksima sesyjne. GBP/USD tracił prawie 100 pipsów, zatrzymując się dopiero na okrągłym wsparciu 1.2600:

GBP/USD M5

Na eurofuncie sytuacja bardzo zbliżona, jednak w mniejszym zakresie. Najpierw próba budowania zysków, a następnie odwrót i łącznie 60 pipsów straty szterlinga do wspólnej waluty. Nowe szczyty rozrysowane, a aprecjacja zatrzymała się pod PP R1:

EUR/GBP M5

Jednocześnie już o 13:30 rozpocznie się konferencja z udziałem gubernatora Bank of England, Marka Carneya. Transmisja dostępna poniżej:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here