Naga Markets  • EBC, Bank Anglii i CBRT zadecydują o stopach procentowych w czwartek
  • Uwaga skupiona na Banku Turcji, który musi znacząco podnieść stopy, aby próbować ratować lirę
  • Decyzja CBRT ze znaczącym wpływem na inne rynki wschodzące

CRBT ważniejsze niż EBC i BoE

Zwykle spotkanie EBC jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń przez inwestorów, a uwaga zwykle zwrócona jest na konferencję Mario Draghiego. Jednak przy stopach procentowych pozostających bez zmian kolejny rok, prawdopodobnie Draghi nie zaskoczy zbyt mocno swoją retoryką rynków w czwartek. Z kolei Bank Anglii dokonał podwyżki na ostatnim spotkaniu i stopy prawdopodobnie pozostaną na tym samym poziomie w najbliższych miesiącach. Dla funta najważniejsze są trwające negocjacje w sprawie Brexitu. Najważniejszym wydarzeniem przedostatniego dnia tygodnia wydaje się właśnie posiedzenie Banku Turcji. Kraj pod rządami Erdogana rozpoczął tegoroczny kryzys na rynkach wschodzących i na razie brak oznak, że zmieni się to w najbliższym czasie. Przyczyny kryzysu tureckiego są bardzo głębokie i znacząco wykraczają poza stopy procentowe, ale bank centralny musi je teraz podnieść, aby uniknąć jeszcze większej wyprzedaży tureckiej liry. Decyzja ta bez wątpienia będzie miała również wpływ na inne rynki wschodzące. Stopy mają zostać ogłoszona w czwartek o godz. 13:00.

Co zrobi CBRT?

Tego nie wie nikt, co dodatkowo zwiększa niepewność przed jutrzejszym posiedzeniem. Wiadomo jednak, co należy zrobić, aby uniknąć kolejnej paniki na tureckiej lirze i innych rynkach wschodzących. Bank musi podnieść stopy procentowe z obecnych 17,75% do 21-22%, czego oczekuje rynek. Biorąc pod uwagę prezydenta Erdogana nawet 17,75% brzmi wysoko, nieprawdaż? Czy CBRT narazi się podwyżką prezydentowi? Głównym problemem jest inflacja. Kiedy Bank Turcji zdecydował się na podwyżkę w maju, inflacja wynosiła około 12%. Tak zwane realne stopy procentowe (stopy procentowe pomniejszone o inflację) były na tyle wysokie, że zaczęły obniżać inflację. Jednak kryzys dyplomatyczny na linii USA-Turcja i wynikające z niego spadki liry spowodowały, że inflacja wzrosła do prawie 18% i może rosnąć dalej. Po odjęciu inflacji, realne stopy wróciły w okolice zera. Turcja potrzebuje podwyżki stóp do poziomu powyżej 20%, aby ponownie otrzymać dodatnie realne stopy. Z pewnością to nie położy kresu kryzysowi – nie rozwiąże to sporu z USA, a szersze podstawy fundamentalne (deficyt na rachunku obrotów bieżących, zadłużenie) będą wymagały miesięcy lub nawet lat, aby ulec poprawie. Jednak bez zdecydowanych ruchów lira może stanąć pod wpływem kolejnej presji sprzedających.

Stopy procentowe w Turcji są wysokie, lecz inflacja także- dlatego rynki oczekują dużej podwyżki stóp. Źródło: Macrobond, XTB Research.

3 rynki do obserwacji:

USDTRY

USDTRY stabilizuje się ostatnio, ale nie jest to oznaką spokoju, lecz rynkowego paraliżu przed decyzją Banku Turcji. Poziomy te są nadal bardzo wysokie i zwiększą inflację w Turcji w kolejnych miesiącach, jeśli kurs utrzyma się na tym poziomie. Ruchy po decyzji powinny być spore. Jeśli reakcja będzie pozytywna, rynek powinien szukać wsparcia w okolicach 5,95, które powstrzymało umocnienie liry po ostatniej wyprzedaży. Linia trendu wzrostowego znajduje się dużo niżej i na razie pozostaje poza zasięgiem. Jeśli CBRT zawiedzie oczekiwania, to poziomy w okolicach 7 prawdopodobnie ponownie wrócą do gry.

Rynki oczekują zdecydowanych ruchów ze strony banku centralnego, aby zatrzymać wyprzedaż liry. Źródło: xStation5.

USDZAR

Rand południowoafrykański był jak dotąd najbardziej podatną walutą na turecki kryzys. Nie działo się to bez powodu. RPA ma stosunkowo duży deficyt na rachunku obrotów bieżących, a ostatnie próby wprowadzenia “reformy rolnej” wywołały niepokój wśród inwestorów. USDZAR w ostatnich dniach nieco się uspokoił, ale trend wzrostowy nadal wygląda na mocny. Poziom 14,70 wydaje się być kluczowym poziomem wsparcia dla tej pary walutowej.

RPA ma własne problemy, ale decyzja CBRT prawdopodobnie wpłynie również na notowania USDZAR. Źródło: xStation5.

USDBRL

Brazylia to kolejna gorąca historia w ostatnim czasie na rynkach wschodzących. Wybory prezydenckie, które odbędą się za zaledwie 4 tygodnie wydają się całkowicie nieprzewidywalne. Ryzyko zwycięstwa lewicowego kandydata, który mógłby odwrócić prorynkowe reformy, już podniosło notowania USDBRL do szczytów na poziomie 4,24. Z powodu tej niepewności USDBRL może być podatny na dodatkową zmienność wśród walut rynków wschodzących w najbliższym czasie.

Czy USDBRL może zatrzymać się okolicach szczytów z 2015 roku? Źródło: xStation5.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here