Naga MarketsLarry+Summers+Speaks+Economic+Crisis+ynfOX3DcnkqlPodwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wydaje się być tematem numer 1 tego lata. Kolejne wypowiedzi członków Rezerwy, nowe dane makroekonomiczne płynące z USA oraz coraz to nowe prognozy dotyczące przyszłej stopy inflacji w Ameryce elektryzowały i prawdopodobnie będą nadal elektryzować rynek pytaniem: “Czy to już?”. Aprecjacja dolara napędzana tymi oczekiwaniami przybrała całkiem spore rozmiary spychając EUR/USD do poziomu 1,04. Jeden człowiek – Larry Summers – uważa jednak, że zacieśnienie polityki monetarnej Stanów w tym momencie jest złym pomysłem.


Summers jest amerykańskim politykiem i ekonomistą. W latach 1999-2001 był Sekretarzem Skarbu Stanów Zjednoczonych, a jeszcze wcześniej – w 1993 piastował stanowisko głównego ekonomisty Banku Światowego. Pan Summers na pewno ma odpowiedni mandat do wypowiedzi negujących decyzje Rezerwy Federalnej.

Ekonomista jest zdania, że ewentualna wrześniowa podwyżka stóp procentowych przyniesie więcej szkody gospodarce Stanów niż pożytku. W swoim niedzielnym artykule w Washington Post, Summers powołał się na trzy główne cele Rezerwy Federalnej: stabilności cen, finansów i pełnego zatrudnienia. Jego zdaniem normalizacja polityki Fedu w obecnych warunkach rynkowych zagraża wszystkim trzem.

Jasnym jest, że w przypadku podniesienia stóp procentowych, część przedsiębiorców odsunie w czasie nowe inwestycje, na rzecz przyszłych korzyści. Zdaniem ekonomisty w oczywisty sposób wpłynie to na kondycję amerykańskiego rynku pracy. Rezerwa powinna rozważyć podwyżkę od sześciu do dziewięciu miesięcy temu, gdy niskie stopy zachęcały zarówno inwestorów jak i przedsiębiorców do większej aktywności inwestycyjnej – przekonuje Summers – lecz nie w momencie gdy prognozy dotyczące dalszego wzrostu gospodarczego Chin malują się w wyjątkowo ponurych barwach, a obawy związane z bieżącą płynnością rosną.

“Aktualnie, gdy rynki są nadzwyczaj wrażliwe na czynniki makroekonomiczne, istnieje ryzyko, że zmiana stóp procentowych zepchnie część systemu finansowego w trudny do przewidzenia kryzys.”

Larry Summers

Zdaniem Summersa, Fed zamiast na podwyżce stóp procentowych, powinien skupić się na innej formie aktywnej pomocy. Dla przykładu, ekonomista wymienia promocję inwestycji zarówno w sektor prywatny jak i publiczny.

Latem 2013 roku odbyła się debata wszystkich zainteresowanych czy na fotelu prezesa Rezerwy Federalnej powinien zasiąść Summers czy obecna przewodnicząca – Yellen.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułChiny tną stopy – popołudniowy przegląd newsowy
Następny artykułCzarny poniedziałek, zielony wtorek.
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here