Naga MarketsComiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy przyzwyczaił inwestorów do negatywnych niespodzianek, czego świadkami byliśmy między innymi w styczniu. Tym razem jednak rynek mógł liczyć na pozytywne zaskoczenie – zarówno wskaźnik zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (popularne NFP) i inflacja zarobkowa plasowały się wyraźnie powyżej prognoz analityków.


NFP w styczniu 200 tysięcy, inflacja zarobkowa +2,9% r/r

Żaden z dużych banków, których projekcje prezentowaliśmy tutaj, nie był nawet blisko zgadnięcia dzisiejszych rezultatów średnich zarobków godzinowych. Te zaskoczyły nie tylko bardzo silnym odczytem za styczeń, ale również pozytywną rewizją rezultatów grudniowych. Najważniejsze elementy składowe raportu autorstwa Biura Statystyki Pracy (pełna treść dostępna tutaj), przedstawiono poniżej:

  • NFP: 200 tysięcy, prognoza 180 tysięcy, poprzednio 148 tysięcy (zrewidowano wzrostowo do 160 tysięcy). Oprócz tego dodano 118 tysięcy dodatkowych etatów do łącznych wyników z 2017 r.
  • Stopa bezrobocia: Niezmiennie na poziomie 4,1%
  • Średnie zarobki godzinowe r/r: 2,9%, prognoza 2,6%, poprzednio 2,5%, zrewidowano do 2,7%
  • Średnie zarobki godzinowe m/m: 0,3%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,3%, zrewidowano do 0,4%
Źródło: BLS

Bardzo silne wzrosty dolara po publikacji NFP

Po tak dobrym raporcie BLS kierunek rynku mógł być tylko jeden – wzrosty USD. Zaraz po publikacji danych dolar najsilniej zyskuje do AUD (-1,08%) oraz NZD (-1,02%). W przypadku EUR notowania przez chwilę osuwały się poniżej strefy wsparcia, którą wyznaczaliśmy w poranne analizie, byki starają się jednak utrzymać poziom.

Źródło: finviz.com

Eurodolar w pierwszej reakcji osuwał się o ponad 40 pipsów, rolę bariery popytowej pełnią jednak maksima z 31 stycznia, dzienny pivot i 33 SMA:

EUR/USD H1

Patrząc natomiast na notowania AUD/USD widać, że para notuje najsilniejszy jednodniowy spadek od września 2017. Raport BLS dołożył do tej deprecjacji kolejne 60 pipsów:

AUD/USD D1

Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here