Naga Markets17 grudnia 2017 roku – to data, którą wielu sympatyków rynku kryptowalut doskonale kojarzy. Tego dnia kurs najstarszej z kryptowalut osiągnął bowiem swój nawyższy poziom w dotychczasowej historii. Od tego czasu Bitcoin (BTC) osunął się jednak z poziomu niemal 19,7 tys. USD aż w okolice 3100 USD (raportowanego 15 grudnia 2018 r.), co stanowiło przecenę o 84,12%. Warto zwrócić uwagę, że jest to trzecia, największa deprecjacją w historii notowań “cyfrowego złota”. Dotychczas, na kartach historii zapisały się trzy inne momenty, które popularnie nazwane zostały “pęknięciami bańki”:

  • Pierwsze pęknięcie miało miejsce w okresie od czerwca do listopada 2011 roku, kiedy w ciągu 161 dni kurs spadł o niemal 94%
  • Drugie pęknięcie pojawiło się 10 kwietnia 2013 roku. Wówczas w ciągu zaledwie kilku dni kurs osunął się o 83,08% (nieznacznie mniej niż obecnie)
  • Po raz trzeci bańka pękła dokładnie 29 listopada 2013 roku a w skutek ówczesnych spadków rynek runął o niemal 93%.

Początek roku jest zazwyczaj czasem podsumowań oraz prognoz na kolejne miesiące. Jest to także czas, kiedy w mediach usłyszeć można o tzw. “efekcie stycznia” czyli błyskawicznej hossie, związanej głównie z zakupami inwestorów instytucjonalnych. Rynku kryptowalut zjawisko to w ostatnich latach jednak nie dotyczy. Analizując miesięczną zmienność na przestrzeni ostatnich kilku lat dostrzec można bowiem, że kurs Bitcoina tracił w pierwszym miesiącu 2015, 2016, 2017 oraz 2018 roku. Jak będzie w 2019 r.? Tego dowiemy się już niebawem.

Styczniowa zmienność kursu Bitcoina (BTC)

Warto jednak zwrócić uwagę, że HODLerzy, którzy posiadają Bitcoina (BTC) od sierpnia 2017 roku bądź dłużej, w dalszym ciągu cieszyć się mogą znacznym wzrostem wartości posiadanych aktywów. Okazuje się więc, że styczniowe spadki wcale nie musza przekreślać potencjalnych wzrostów w kolejnych miesiącach.

Zmienność BTC
Źródło: Coin Dance

Różnicę dostrzec można jednak anlizując to, co działo się w ostatnich latach po styczniowych spadkach. Okazuje się bowiem, że w latach 2015-2017 rynek ustanawiał w styczniu roczne minima, podczas gdy w roku 2018, spadki były kontynuowane niemal przez cały rok.

Kurs Bitcoina
Źródło: Opracowanie własne na podstawie wykresów Coinmarketcap.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPara USD/JPY pozostaje pod presją sprzedających
Następny artykułPre-Market: Podsumowanie sesji EU, analiza na środową sesję US
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here