Naga Markets webinar


Mimo, że od powstania pierwszej kryptowaluty minęło już niemal 10 lat, to dynamiczną aprecjację zainteresowania tymi instrumentami obserwujemy mniej więcej dopiero od dwóch. Okazuje się jednak, że nie tylko konsumenci i inwestorzy próbują swoich sił na tym rynku. Regularnie, raz na jakiś czas pojawiają się doniesienie o próbie wykorzystania walut wirtualnych w celu finansowania działalności przestępczych czy chociażby wyłudzeń i kradzieży.


Jak się okazuje, wiele osób zakłada nawet w tym celu firmy i prowadzi – wydawać by się mogło – poważne przedsiębiorstwa realizujące odpowiedzialne projekty. Często okazuje się jednak, że są one jedynie przykrywką.

Jak podała lokalna agencja informacyjna Hartford Business reports, Homero Joshua Garza, prezes nieistniejącej już amerykańskiej firmy kryptograficznej GAW Miners został właśnie skazany na 21 miesięcy więzienia za oszukanie inwestorów. Stworzył on scamcoin zwany PayCoin (XPY) i “gwarantował” inwestorom wyceny na poziomie 20 USD za XPY. Zamiast tego, według danych CoinMarketCap najwyższa, historyczna cena za XPY wynosiła 15,92 USD.

Wstępnie miał on spędzić w areszcie 20 lat. Ostatecznie zgłosi się jednak do więzienia 4 stycznia 2019 roku i spędzi w nim 21 miesięcy. Oznacza to, że “na wolność” wyjdzie w 2021 roku. Nie oznacza to jednak, że jego kara dobiegnie końca. Przez kolejne 3 lata będzie pod specjalnym nadzorem a pierwszych 6 miesięcy po wyjściu z aresztu spędzi w areszcie domowym.

Poza pozbawieniem wolności były dyrektor generalny GAW Miners musi także zwrócić inwestorom 9,2 mln USD, co stanowi przybliżoną kwotę szkód finansowych poniesionych w wyniku oszustwa.

Krypto-piramida

Założona w 2014 roku spółka GAW Miners z siedzibą w Bloomfield była firmą specjalizującą się w produkcji, dostawie i sprzedaży specjalnego sprzętu dla górnictwa kryptograficznego. Firma została jednak zamknięta w 2015 roku w związku z zarzutami o funkcjonowanie jako piramida finansowa, a w 2016 roku wszczęto postępowanie sądowe przeciwko niej.

 Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułWarren Buffett: 10 lat od kryzysu nadal jesteśmy “sprytniejsi niż mądrzejsi”
Następny artykułCEO Binance: Rynek krypto zanotuje ponad 1000-krotny wzrost
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here