Naga Markets


Według mitologii greckiej, puszka Pandory była podarowanym Pandorze (pierwszej kobiecie na Ziemi) dużym słojem, który zawierał w sobie całe zło tego świata. Kiedy Pandora otworzyła słoik, całe zło wyleciało, pozostawiając w środku tylko “nadzieję”, gdy zamknęła puszkę.


Dzisiaj wyrażenie “otworzyć puszkę Pandory” oznacza działanie, które może wydawać się małe lub niewinne, ale okazuje się, że ma bardzo szkodliwe i dalekosiężne negatywne konsekwencje.

W jaki sposób metafora pudełka Pandory odnosi się do handlu? Cieszę się, że zapytałeś

Czasami akcja, a nawet myśl lub pomysł dotyczący handlu na rynkach może wydawać się mały i niewinny, ale prowadzi do katastrofy. Czy kiedykolwiek handlowałeś w pewnej rutynie, radząc sobie dobrze, pozostając na dobrej drodze, koncentrując się, ale potem brałeś jedną transakcję, o której wiedziałeś, że jest zła i wydaje ci się, że zszedłeś z kursu, twój trading wymknął się spod kontroli? W handlu nieustannie walczymy z pokusą overtradingu, ryzykujemy zbyt wiele, podejmujemy złe decyzje, słuchamy niewłaściwych “guru”, a tylko jeden drobny błąd może zrujnować miesiące lub lata ciężkiej pracy.

Jako traderzy, każdego dnia zmagamy się z potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami otwarcia tradingowej “puszki Pandory” ….

Jak mówi grecki mit, kiedy Pandora otworzyła pudełko, całe zło zostało uwolnione, pozostała tylko nadzieja. Dotyczy to również handlu; gdy zejdziesz z właściwej drogi, poprowadzi cię to na manowce pokus, które często powodują coraz gorsze błędy w handlu, aż któryś z nich nie spali twojego konta i pozostanie ci tylko nadzieja na zarobienie pieniędzy. Najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesu w handlu jest po prostu upewnienie się, że nigdy nie otworzysz puszki Pandory. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego jest poznanie wszystkich sposobów, w jakie może ona zostać przypadkowo otwarta …

Oto kilka typowych rzeczy, które skutkują otwarciem tradingowej „puszki Pandory”…

Tradingowa puszka Pandory otworzy się, gdy…

 • Handlujesz zbyt często (overtrading).

Ah, zbyt częste handlowanie, być może główny wróg wszystkich traderów, który ciągle czai się w ciemnościach, czekając, by wyrwać nas ze ścieżki lukratywnego handlu. Być może szybciej niż jakikolwiek inny błąd, over-trading prowadzi do coraz większej lawiny błędów handlowych. Zawierasz jedną transakcję, o której wcześniej wiedziałeś, że nie spełnia kryteriów twojego planu handlowego i bum, otworzyłeś puszkę Pandory. Być może potrafisz zignorować tę złą transakcję i wrócić do bycia zdyscyplinowanym traderem, ale niestety większość ludzi nie potrafi tego zrobić. Najpierw czują żal, a potem pojawia się złość, następnie wskakują na rynek, aby spróbować “odzyskać pieniądze”, które stracili na tym “głupim trejdzie”. W tym momencie cykl jest w zasadzie ustalony i prawdopodobnie stracisz dużo pieniędzy, dalej ścigając rynek i próbując “naprawić” swoje dotychczasowe błędy handlowe, inwestując więcej. Kończy się to handlowaniem coraz więcej i więcej, dopóki nie wyczyści się konto.

Być może słyszałeś “wskazówkę” od przyjaciela, chociaż wiesz, że nie jest to zgodne z twoim planem handlowym, ale i tak bierzesz tę transakcję. Oczywiście, kończy się to stratą. Jesteś teraz wściekły, ponieważ wiedziałeś, że nie powinieneś brać tego sygnału, kosztowało cię to pieniądze, złamałeś swoją dyscyplinę i konsekwencję. Większość ludzi popełni kolejny błąd, wskakując z powrotem na rynek, aby „odzyskać” pieniądze, które właśnie stracili na tej głupiej transakcji. To prowadzi do większych strat i wymyka się spod kontroli z szybkością kuli śnieżnej. Wystarczy jedno wyłamanie z tradingowej rutyny, tylko jedno. Jedna mała wpadka i otworzyłeś puszkę Pandory.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

 • Ryzykowanie zbyt wiele.

Ryzykowanie zbyt wiele w tradingu, więcej niż jesteś w stanie przegrać, to doskonały sposób, aby otworzyć pudełko błędów Pandory. Zastanówcie się, jaka jest lepsza droga do nadmiernej emocjonalności w handlu, niż obstawianie za dużej wartości pozycji? To sprawia, że ​​ciągle o niej myślisz i że ​​mikro-zarządzasz transakcją, co powoduje, że wychodzisz przedwcześnie lub w nieodpowiednim momencie. Co więcej, niezależnie od tego, czy wygrasz, czy przegrasz, z powodu zbyt dużego ryzyka jesteś skazany na otworzenie puszki Pandory…

Jeśli przegrasz, zaboli cię, że straciłeś więcej pieniędzy, niż wiedziałeś, że możesz sobie pozwolić na stratę. Prawdopodobnie spróbujesz ponownie wejść na rynek, aby “wrócić”, prawdopodobnie do trejdu, który nie istnieje lub który nie spełnia twoich kryteriów, prowadząc do jeszcze większych strat. Jeśli wygrasz, będziesz zbyt pewny siebie
i prawdopodobnie będziesz nadal ryzykować zbyt wiele, aż w końcu stracisz, a to skłoni cię do wskakiwania z powrotem na rynek, aby odzyskać te pieniądze i prawdopodobnie stracić więcej.

Możesz zobaczyć, w jaki sposób jeden niewłaściwy ruch, overtrading lub zbyt duże ryzyko spowoduje, że błędy w tradingu będą coraz gorsze niczym efekt kuli śnieżnej, dopóki nie wyzerujesz konta.

Oto kilka innych rzeczy, które mogą spowodować otwarcie handlowej puszki Pandory…

 • Pokłóciłeś się ze swoim współmałżonkiem lub przyjacielem, a może przeżyłeś śmierć ukochanej osoby (lub jesteś w innym niespokojnym emocjonalnie stanie) i jesteś zbyt rozemocjonowany. Zwracasz się do rynku z myślą o “wygodzie” – zawierasz głupią transakcję, bum, Puszka Pandory jest otwarta. Mówiąc prosto, MUSISZ być w dobrym lub przynajmniej standardowym stanie emocjonalnym, aby móc handlować w zdyscyplinowany i konsekwentny sposób.
 • O tym prawdopodobnie nie pomyślałbyś odnośnie otwierania puszki Pandory: Trading z twojego telefonu. Wydaje się to mało znaczące i niewinne, ale moim zdaniem jest to szybki sposób, aby otworzyć “pudełko” i wypuścić zło w handlu. Po pierwsze, wykresy w telefonie wyglądają na mniejsze i bardziej skompresowane, po prostu poza skalą i nie widać prawidłowo akcji cenowej ani schematów cen, tak jak na ekranie komputera stacjonarnego lub laptopa. To bardzo niebezpieczne. Handel z telefonu również może łatwo wywołać overtrading, ponieważ masz ochotę patrzeć na telefon przez cały dzień, w pracy lub gdziekolwiek jesteś. Z tych względów odradzam handel mobilny.
 • Na koniec, chcesz szybko i łatwo otworzyć Puszkę Pandory? Zacznij handlować prawdziwymi pieniędzmi, zanim nauczysz się czytać wykres cenowy lub zanim opracujesz strategię i plan handlu. Przez cały czas otrzymuję e-maile od osób, które dopiero co zaczęły zdobywać wiedzę na temat rynków, a już handlują na żywo i zastanawiają się, dlaczego tracą wszystkie swoje pieniądze. Trading na pierwszy rzut oka, powierzchownie wygląda łatwo, ale aby konsekwentnie zarabiać, wymaga odpowiedniego przeszkolenia, doświadczenia i czasu.

Jak uniknąć otwarcia Puszki Pandory?

Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby uniknąć jej otwarcia, jest po prostu upewnienie się, że nie popełniłeś żadnego z powyższych błędów. Wiem, że łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ale zamierzam dać ci pewien wgląd w to, jak możesz ich uniknąć…

 • Przetrwaj wystarczająco długo, aby się rozwinąć.

Musisz myśleć o handlu jako grze o przetrwanie najsilniejszych, ponieważ tak naprawdę jest. Tylko silni przetrwają w świecie handlu, a jeśli chcesz przeżyć, musisz planować i się chronić.

Jedną z największych rzeczy, które początkujący inwestorzy nie rozumieją, jest właściwe zarządzanie kapitałem. Handlują na wszystkie strony, a kiedy wreszcie nadejdzie wysoce prawdopodobny sygnał handlowy, mają bardzo mało lub nie mają wcale pieniędzy, aby z niego skorzystać. Jeśli chcesz przetrwać, a nawet dobrze prosperować na rynku, musisz na początku handlować mniejszymi pozycjami, aby zachować kapitał na tyle długo, by zorientować się, co właściwie robisz. Kiedy naprawdę opanujesz swoją strategię handlową, wtedy i tylko wtedy powinieneś zwiększyć rozmiar pozycji. Pamiętaj, że handel to maraton, a nie sprint.

 • Naucz się chodzić, nim zaczniesz biec.

Jak już wspomniałem wcześniej, traderzy, którzy zaczynają handel na żywo, zanim będą gotowi, zwykle kończą otwarciem puszki Pandory pełnej błędów finansowych. Skąd wiesz, czy jesteś gotowy do handlu na żywo? Cóż, będzie się to różnić w zależności od osoby, ale powinieneś był osiągnąć solidne zrozumienie akcji cenowej, poznać jak ją czytać i handlować, a także psychologię handlu i zarządzanie pieniędzmi, zanim wejdziesz na żywo. Potrzebujesz odpowiedniej edukacji, abyś mógł nauczyć się tych rzeczy w prawidłowy sposób.

Nie martw się, że szybko się wzbogacisz, to się nie wydarzy. Martw się o to, czy nauczysz się handlować prawidłowo, powoli i na małą skalę, stosując to, czego się nauczyłeś, a potem, gdy zdobędziesz więcej doświadczenia i pewności siebie, możesz wypracować swój własny sposób.

 • Nadmiar czegokolwiek zniszczy twoje konto handlowe.

Napisałem wiele artykułów na temat nadmiernego handlu, ale jeśli nadal nie wiesz, dlaczego tak źle wpływa na twoje konto handlowe, zastanów się nad tym…

Czy chcesz zachowywać się na rynku jak hazardzista, czy raczej jak doświadczony, spokojny i ułożony profesjonalista? Podejrzewam, że twoja odpowiedź brzmi ten drugi. Jeśli tak jest, musisz posłuchać…

Nie znajdziesz wielu sygnałów o dużym prawdopodobieństwie co tydzień lub miesiąc na rynku, ponieważ po prostu nie dzieje się to z wysoką częstotliwością. Gdyby tak było, wszyscy byliby bogaci. Jest powód, dla którego tylko 10% ludzi naprawdę zarabia na rynku. Większość po prostu nie ma cierpliwości i samodyscypliny, aby wytrzymać dni i tygodnie, gdy nic nie robią, jeśli nie ma transakcji, które warto wziąć. To jest właśnie to, co musisz zrobić! Poza tym większość ludzi nie uczy się wystarczająco dużo, by wiedzieć, kiedy na wykresach pojawia się transakcja o wysokim prawdopodobieństwie, na którą warto ryzykować swój kapitał. Dlatego upewnij się, że nauczyłeś się wystarczająco dużo, aby wiedzieć, jaka jest twoja strategia handlowa i jak wygląda handel z dużym prawdopodobieństwem, abyś wiedział, kiedy wchodzić w transakcję i kiedy siedzieć na rękach.

 • Jeśli bawisz się z ogniem, w końcu się sparzysz.

Czy lubisz swoje pieniądze? Głupie pytanie, prawda? Cóż, większość handluje tak, jakby NIENAWIDZIŁA swoich oszczędności, co jest NAPRAWDĘ głupie, prawda?

Jeśli ryzykujesz więcej, niż możesz komfortowo stracić, zachowujesz się tak, jakbyś nienawidził swoich pieniędzy. Skąd wiesz, ile możesz utracić? Cóż, możesz to wszystko zaplanować i obliczyć matematycznie, lub po prostu zrobić to, co nazywam testem snu.

Czy możesz zaliczyć stratę i zasnąć w nocy? Czy czujesz się dobrze, nie patrząc na wykresy i swoje transakcje przez 24 godziny? Jeśli tak, prawdopodobnie ryzykujesz bezpieczną kwotę. Jednakże, jeśli zajmujesz się swoimi transakcjami w jakikolwiek sposób, kształtem lub formą, ryzykujesz za dużo, w wyniku czego musisz zmniejszyć rozmiar pozycji, którą handlujesz.

 • Naucz się planowania i antycypacji.

Najlepszym sposobem, aby zapobiec przypadkowemu otwarciu puszki Pandory w przyszłości, jest nauczenie się przewidywania transakcji. Musisz opracować plan handlu oparty na przewidywaniu, a nie tylko reagować na rynek.

Twoje podejście do rynku powinno polegać na dostatecznej nauce o akcji cenowej i analizie technicznej, abyś mógł zacząć czytać rynek jak książkę i zidentyfikować obszary na wykresie, na podstawie których chcesz handlować, zanim rynek dotrze w te miejsca. Następnie, jeśli rynek osiągnie zdefiniowane wcześniej obszary i wygeneruje sygnał price action w idealnym miejscu, wystarczy wykonać transakcję, zamiast nadmiernie myśleć. Myślenie i planowanie powinno odbywać się z wyprzedzeniem. Jeśli czekasz, aby zacząć planować swoje podejście, aż uznasz że widzisz sygnał, w większości przypadków jest już za późno.

 • Miej plan tradingowy.

Wreszcie, być może najlepszym narzędziem do dyspozycji, aby zamknąć puszkę Pandory, jest dobry plan handlu. Potrzebujesz planu, który cię poprowadzi, na którym możesz polegać, nie tylko na twoich uczuciach. My ludzie jesteśmy wadliwi, ale zbawczą łaską dla nas jest zdolność planowania przyszłości. Planując nasze podejście do handlu, eliminujemy wiele możliwości tradingowego auto-sabotażu.

Plany handlowe również zapewniają rozliczalność. Handel jest bardzo samotnym przedsięwzięciem. Jest niesamowite, że nie ma nad tobą szefów mówiących ci, co masz robić, ale to miecz obosieczny. Co powstrzymuje cię od zbytniego handlu lub ryzykowania za dużo? Tylko ty, i nie możesz ufać sobie w 100% w świecie handlu, w którym nieustannie bombarduje cię pokusa. To, co możesz zrobić, to opracować plan handlu i zobowiązać się do ponoszenia odpowiedzialności za jego realizację.

Kluczem jest zachowanie dyscypliny, konsekwencji i odpowiedzialności. Musisz to zrobić w każdym aspektu tradingu, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, otworzysz puszkę Pandory, a potem światła zgasną!

Podsumowanie

Jestem tutaj, aby pomóc ci uniknąć otwarcia puszki Pandory, aby pomóc ci przetrwać na rynku w długim terminie, tak abyś nie tylko mógł po prostu przeżyć, ale również dobrze się rozwijać. Chcę ci pomóc, abyś był gotowy na uderzenie jak krokodyl z kapitałem, kiedy już opanujesz i oszlifujesz swoje umiejętności. Nie możesz hakować ani oszukiwać rynków. Jeśli nie będziesz przestrzegał podstawowych zasad, zostaniesz  przeżuty i wypluty szybciej, niż myślisz. Nie pozwól, by własne ego i niecierpliwość zniszczyły twoje konto handlowe i szanse na sukces…

Mogę tylko dzielić się z tobą moją wiedzą i doświadczeniami, ale do ciebie należy słuchanie i podejmowanie działań oraz baczenie na ostrzeżenia, których udzielam. Jeśli to zrobisz, otrzymasz wyniki, których szukasz, jeśli nie, przykro mi, ale prawdopodobnie ci się nie uda.


nial fullerNial Fuller jest australijskim traderem, który od wielu lat prowadzi portal LearnToTradeTheMarket.com i skupia wokół siebie traderów preferujących czystą akcję cenową na wykresach, a więc popularne Price Action. Powyższy artykuł jest tłumaczeniem tekstu Niala Fullera. Oryginalny tekst “Beware of The Trading Pandora’s Box” znajdziesz na portalu LearnToTradeTheMarket.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Robi sie gorąco…” – wspomnienia tradera cz.4
Następny artykułKodak ogłasza ICO KODAKCoin – akcje rosną o ponad 150%
Niezależny trader zafascynowany rynkiem Forex. Zwolennik analizy technicznej i wysokich interwałów. Uważa, że ruchy ceny (Price Action) na czystym wykresie są graficznym odbiciem psychologii wszystkich uczestników rynku, na tej podstawie dokonuje transakcji. Jego inwestycje mają charakter średnioterminowy, zdarza mu się utrzymywać transakcje powyżej miesiąca. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywał w liceum na GPW (zwycięzca Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej w woj. Dolnośląskim), począwszy od papierów wartościowych, przez kontrakty terminowe, kończąc na rynku walutowym i surowców. Od 2014 r. student medycyny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here