Naga MarketsPomimo faktu, że indyjski bank centralny nie uznaje Bitcoina za pełnoprawny środek płatniczy, a w kwietniu tego roku nakazano krajowym bankom i instytucjom finansowym zaprzestanie współpracy z giełdami kryptowalut to cyfrowy pieniądz jest wciąż niezwykle popularny w Indiach. Kryptowaluty tam bowiem wydobywane są nawet poprzez strony rządowe. 


Oczywiście, cały proceder odbywa się wbrew woli rządzących i przynosi zyski hackerom, którzy umieszczają w źródle stron skrypty umożliwiające pożyczenie mocy obliczeniowej niczego nieświadomych internautów.

O tak zwanym cryptojackingu zrobiło się głośno dzięki Coinhive – złośliwemu skryptowi, który wykorzystuje część mocy obliczeniowej komputera użytkownika do kopania kryptowalut. Szacuje się, że poziom tego typu aktywności w ostatnim roku wzrósł dziesięciokrotnie i to pomimo przedłużającej się bessy na rynku kryptowalut.

Żerując na zaufaniu

Inaczej niż w przypadku ataków ransomware, gdzie hackerzy blokują dostęp do danych i w zamian za ich uwolnienie żądają okupu, cryptojacking odnosi sukces w momencie, gdy nikt nie zauważy obecności dodatkowych linijek kodu w źródle strony.

Ofiarami hackerów w przypadku Indii padają najczęściej strony rządowe. Po pierwsze, budzą one zaufanie użytkowników, którzy nie spodziewają się ataku hackerów na stronach rządowych, a po drugie – są one niezwykle popularne w Indiach. Trzy najpopularniejsze domeny indyjskiego rządu odwiedzane są łącznie przez 1,6 mln użytkowników w ciągu miesiąca.

Im dłużej ofiara przebywa na zainfekowanej stronie, tym więcej cykli procesora poświęcanych jest na mining kryptowalut. Dlatego oprócz budzących zaufanie stron rządowych, ofiarami hackerów padają również serwisy nielegalnie udostępniające materiały wideo i filmy, gdzie wizyta jednego użytkownika liczona może być w godzinach. Producenci przeglądarek internetowych (m.in. Mozilla Firefox czy Google Chrome) udostępnili już darmowe rozszerzenia pozwalające na blokowanie szkodliwego kodu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here